سید محمدباقر عبادی؛

قرارگاه پیشرفت و آبادانی، یک برنامه جامع / ایجاد ظرفیت اشتغال در صدر اهداف این قرارگاه

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در بازدید از پروژه های در حال اجرای قرارگاه در جمع اعضاي هسته جهادي و شوراي انديشه ورز روستاهاي دهستان قهستان اظهار کرد: امروز مهم ترین مسئله، لزوم توجه به بحث تولید و در کنار آن اشتغال جوانان است. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی؛ چندی است که موضوع قرارگاه پیشرفت و آبادانی در دستور کار و جزء برنامه های بسیج سازندگی قرارگرفته است. خراسان جنوبی نیز در سال جاری برای این برنامه، 6 دهستان محروم استان را در نظر گرفته و در حال آبادانی آنها می باشد.

سید محمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس در بازدید از دهستان های بخش قهستان در جمع اعضای هسته جهادی اظهار کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی بسیار جامع بوده و در آن تمهیدات و اقدامات لازم برای بحث آموزش، فرهنگ، سلامت، اشتغال و تولید و بحث عمران و آبادانی در نظر گرفته شده است.

اهمیت توجه به بخش تولید در کشور، آنجایی روشن می شود که اشتغال زایی جوانان در گرو آن است و این دو به هم متصل و مرتبط هستند. اکنون در کشور ما مهم ترین مشکل، اشتغال است و بخصوص در روستاها به دلیل خشکسالی های پی در پی، کسب و کار مردم مختل شده است. کشاورز نمی داند که برای امرار معاش خویش چه بکند؟

اینکه افراد نمی دانند چه اقداماتی برای حل این مشکل انجام دهند، به فرهنگ آنان بر می گردد و در صورتی که به افراد آموزش و آگاهی لازم داده شود، با توجه به پشتکاری که در روستائیان وجود دارد، می توان امیدوار بود که در این زمینه موفق شوند.

در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مشکلات ما در روستاها این است که دستگاه خاصی که متولی تام امور روستائیان باشد، نداریم. حدود 27 دستگاه هستند که با همکاری هم به امورات روستائیان می پردازند؛ اما هماهنگ با هم عمل نمی کنند و گاهی اوقات چون هم مسئولیت شهر و هم روستا را بر عهده دارند، نمی توانند وظیفه خویش را درست انجام دهند.

در بحث فرش و صنایع دستی، اگر تلاش کافی صورت گیرد، ظرفیت اشتغال خوبی دارد. این بخش می تواند برای افرادی که شغل فصلی دارند و یا کشاورزان و کارگران مفید واقع شود. تمهیدات خوبی نیز در این زمینه اندیشیده شده است. از جمله آنکه، چندی پیش، فراکسیون فرش و صنایع دستی در مجلس تشکیل شده است و به بررسی این موضوع پرداخته شد که چرا فرش دستباف ایرانی رونق لازم را در بازار ندارد؟ دلایل بسیاری برای آن برشمرده شد که بحث آن مفصل است، اما برخی از مهم ترین دلایل آن، تحریم ها، رقبایی که برای فرش دستباف ایجاد شده (فرش ماشینی، کف پوش های سرامیکی، پارکت و ...)، رقبای دیگری که در هند و چین و کشورهای دیگر وارد عرصه ی تولید فرش شده اند، می باشد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات در بخش صنایع دستی فراوان است، افزود: درست است که این مشکلات برای فروش صنایع دستی وجود دارد؛ اما می شود کارهایی کرد. ما طرحی را به مجلس دادیم تحت عنوان «حمایت از قالیبافان و صنایع دستی» که در آن دولت موظف شد هر کس کارگاهی را برای این منظور دارد، پیدا و حمایت کند. برای این هدف، حدود یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از محل صندوق توسعه اختصاص داده شده است.

وی در پایان یادآور شد: صنایع دستی ما در توزیع و عرضه هم مشکل دارد؛ چون مردم ما از روش های مختلف بازاریابی اطلاع ندارند و بسیج سازندگی در بخش قرارگاه پیشرفت می تواند به این موضوع پرداخته و فکر تجاری را در ذهن مردم نهادینه کند.

گفتنی است در فاز اول قرارگاه پيشرفت و آباداني، ٢١ طرح تعريف شده است كه تا كنون ١٥ طرح به طور كامل اجرا و ٦ طرح در دست اجرا مي باشد. عمده پروژه هاي فاز اول به دليل اهميت موضوع خشكسالي و كمبود آب به احياء و مرمت قنوات و ساخت استخر ذخيره آب اختصاص داده شده است.

انتهای پیام/ فاطمه پردل

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷:۱۴

شناسه خبر: 36512

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب