کارشناس مسائل آموزشی در گفت و گو با خبرگزاری علم وفناوری؛

سردرگمی آموزش و پرورش از حذف دوره پیش دانشگاهی/دوره ای که موفقیت چندانی نداشت/بیکاری برخی نیروها در این دوره

کارشناس مسائل آموزشی با بیان اینکه هر تغییری معایب و محاسن خاص خود را دارد ابراز داشت: در تغییر نظام آموزشی کشور ایجاد دوره پیش دانشگاهی و حذف آن از این قاعده مستثنی نیست ولی چیزی که وجود دارد این که موفقیت چندانی نداشت.

 

دکتر علیرضا فرخنده زاده در گفت و گو با خبرگزاری علم وفناوری با سردرگمی آموزش و پرورش در نظام های آموزشی برای تحصیل دانش آموزان و حذف دوره پیش دانشگاهی اظهار کرد:پیش دانشگاهی، یک دوره متعلق به نظام آموزشی گذشته است که در آن زمان ساختار نظام آموزشی شامل پنج سال دوره ابتدایی، سه سال راهنمایی، سه سال دبیرستان و یک سال پیش دانشگاهی بود.

وی افزود: در ترکیب نظام آموزشی جدید، این ساختار به هم خورد و اکنون شامل دوره ابتدایی و متوسطه است به این نحوکه ساختار (3- 3 - 6) که از سال تحصیلی 91 - 90 و با استقرار پایه ششم آغاز شده است اکنون دانش آموزان پایه یازدهم را داریم و سال آینده (98 - 97) با استقرار پایه دوازدهم، دوره پیش دانشگاهی از نظام آموزشی حذف خواهد شد.

این کارشناس مسائل آموزشی عنوان کرد:در مدت دو سال باقیمانده از نظام آموزشی قبلی، وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفته به دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی در کنار دانش آموزان دوره متوسطه دوم ارائه خدمات کند و با خارج شدن این گروه از دانش آموزان از مدارس، دوره آموزشی 12 سال و بدون دوره پیش دانشگاهی ادامه می یابد.

وی ابراز داشت: همچنین پیش بینی شده دانش آموزانی که بر اساس نظام آموزشی قبلی باید دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند در صورت قبول نشدن در امتحانات نگران نباشند زیرا بر اساس مدل تطبیق و جدولی که در این رابطه توسط کارشناسان طراحی شده، درس هایی که نمره قبولی نگرفته اند با دیگر درس ها مطابقت داده می شود تا زیانی به این دسته از دانش آموزان نرسد.

فرخنده زاده تصریح کرد: به طور خلاصه این دوره جهت آمادگی بیشتر دانش آموزان  در استفاده حداکثری از کورس های آموزش عالی در مقاطع تحصیلی است در آیین نامه صادر از آموزش و پرورش برای این دوره تحصیلی  ضوابطی اعلام شده بود از جمله ثبت‌نام در دوره پیش‌دانشگاهی دانش‌آموزان مدارس بزرگسالان و داوطلبان آزاد شامل «دارا بودن گواهینامه پایان تحصیلات دوره سه ساله آموزش متوسطه»، «دارا بودن شرایط ادامه تحصیل از نظر قانون نظام وظیفه عمومی برای دانش‌آموزان پسر» و «از دست دادن شرایط ادامه تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی روزانه» است.

وی گفت: سن ثبت نام در دبیرستان‌های بزرگسالان برای مشمولان قانون نظام وظیفه حداکثر 20 سال تمام است و ملاک سن دانش‌آموز برای ثبت نام اول مهرماه هر سال خواهد بود.

این کارشناس مسائل آموزشی یادآور شد: دانش‌آموز مشمول دوره پیش‌دانشگاهی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کند، در صورتی که در حین نیمسال تحصیلی، سن او به حداکثر سن مجاز برسد، استثنائاً تا پایان آن نیمسال تحصیلی می‌تواند در دبیرستان بزرگسالان ادامه تحصیل دهد.

عدم رسیدگی و اقدام به موقع ثبت نام در دوره پیش دانشگاهی طی سال های قبل منجر به تضییع حق برای دانش‌آموزان متوجه مدیران

وی بیان داشت:مدیران دوره پیش‌دانشگاهی بزرگسالان موظف بودند در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان تمام مدارک لازم مندرج در دستورالعمل‌های مربوط را کنترل و رسیدگی کنند و در صورت وجود هرگونه نقص در مدارک از ثبت‌نام آنان خودداری کنند؛ این قبیل افراد می‌توانند حداکثر یک هفته پس از مهلت مقرر جهت اصلاح یا رفع نقص مدارک خود اقدام و سپس در دبیرستان‌های بزرگسالان ثبت‌نام کنند؛ بدیهی است مسئولیت عدم رسیدگی و اقدام به موقع منجر به تضییع با ایجاد حق برای دانش‌آموزان شود، متوجه مدیران خواهد بود.

فرخنده زاده یادآور شد: دانش‌آموزان مشمول با رعایت حداکثر سن مجاز می‌توانند حداکثر یک سال تحصیلی به صورت روزانه و یک سال بعد در دوره پیش‌دانشگاهی بزرگسالان و یا مدارس آموزش از راه دور تحصیل کنند و از معافیت تحصیلی برخوردار شوند و ادامه تحصیل آنان در سال‌های بعد فقط به صورت داوطلب آزاد مجاز خواهد بود، دانش‌آموزان غیرمشمول محدودیت سنی و یا سنوات تحصیلی در دبیرستان‌های بزرگسالان و یا داوطلب آزاد نخواهند داشت.

وی ادامه داد:دانش‌آموزی که دفترچه آماده به خدمت (بدون مهر غیبت) گرفته ، چنانچه تاریخ اعزام مندرج در دفترچه وی حداقل تا پایان آن نیمسال تحصیلی باشد، می‌تواند با رعایت سایر شرایط در همان نیمسال تحصیلی به عنوان دانش‌آموز ثبت‌ نام کند و ادامه تحصیل دهد.

این استاد دانشگاه با بیان این که برنامه آموزشی به صورت دو نیمسال و هریک به مدت 18 هفته اجرا می‌شد افزود:آموزش در این دوره مبتنی بر نظام نیمسالی ـ واحدی است؛ در نظام واحدی ارزش هر درس با تعداد واحدهای آن درس سنجیده می‌شود و قبولی یا عدم قبولی دانش‌آموز در یک درس به همان درس محدود می‌شود و ارتباطی به سایر دروس ندارد.

وی اذعان کرد: هر واحد درس نظری و آزمایشگاهی و کارگاهی به ترتیب معادل 30 و 45 و 60 ساعت آموزش در طول هر نیمسال است که طبق برنامه مصوب تدریس می‌شود؛ برنامه آموزشی در هر سال تحصیلی به صورت دو نیمسال و هریک به مدت 18 هفته اجرا می‌شود، در هر نیمسال پانزده هفته کامل به تشکیل کلاس درس اختصاص داشته و زمان باقیمانده هر نیمسال برای برگزاری امتحانات، اعلام نتایج و تمهید مقدمات نیمسال بعدی منظور می‌شود.

فرخنده زاده بیان کرد: دانش‌آموز دوره پیش‌دانشگاهی بزرگسال یا داوطلب آزاد در هر نیمسال مجاز خواهد بود حداقل 8 واحد و حداکثر 12 واحد درسی را با رعایت سایر شرایط انتخاب کند؛ چنانچه تعداد واحدهای باقی‌مانده دانش‌آموز در آخرین نیمسال تحصیلی به کمتر از 8 واحد برسد، انتخاب واحد و ادامه تحصیل وی در آن نیمسال تحصیلی بلامانع است.

وی اضافه کرد: رشته‌های دوره پیش‌دانشگاهی شامل «ریاضی فیزیک»، «علوم تجربی»، «ادبیات و علوم انسانی»، «علوم و معارف اسلامی» و «هنر» است،تعداد واحدهای درسی دوره پیش‌دانشگاهی در هر رشته 24 واحد است که شامل 8 واحد دروس عمومی و 16 واحد دروس تخصصی است .

دوره پیش دانشگاهی موفقیت چندانی نداشت؛ غرور کاذب دانش آموزان در این دوره

این استاد دانشگاه با بیان اینکه هر تغییری معایب و محاسن خاص خود را دارد ابراز داشت: در تغییر نظام آموزشی کشور ایجاد دوره پیش دانشگاهی و حذف آن از این قاعده مستثنی نیست ولی چیزی که وجود دارد این که موفقیت چندانی نداشت از جمله غرور کاذبی دانش آموزان این دوره را می گرفت که این ناپختگی باعث ضرر وزیان به خود، خانواده ونظام آموزشی می شد از آن جمله این گروه دانش آموزان معمولاً 6 ماه کمتر در مراکز آموزشی می ماندند وعملاً بعد از عید کلاس ها تعطیل بود که خود عاملی مهم بود برای فرار از مدرسه و بعضاً ایجاد ناهنجاری های اجتماعی و غیره می شد.

حذف دوره پیش دانشگاهی تغییر در ساختار نظام آموزشی و بیکاری نیروها در این دوره

این استاد دانشگاه در پایان به معایب حذف دوره پیش دانشگاهی اشاره کرد و گفت: حذف این دوره ایجاد تغییر در ساختار نظام آموزشی،تقلیل ساعات کاری مدرسین ،هزینه های گزاف تامین امکانات کمک آموزشی و عملا نیروهای زیادی بیکار شدند ازجمله مدرسین ،تکنیسن های آموزشی وپرورشی، نیروهای خدماتی وغیره که این خود بار مالی زیادی بر پیکرنحیف آمزش وپرورش وارد آورد .

 انتهای پیام/ سیده زینب حیدری 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲:۴۰

شناسه خبر: 36789

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
فاطمه
۲ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳:۴۰

سال دوازدهم انسانی میتونم غیرحضوری بخونم

اشتراک گذاری مطالب