جشن شب های فرهنگی با موسیقی"دونلی"سیستان وبلوچستان در برج میلاد پایان یافت

جشن شب های فرهنگی که به منظور آشنایی نسل جوان با آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایرانی وتقویت وحدت ملی و همدلی میان اقوام در ۱۰ استان در برج میلاد تهران برگزار می شد این مراسم با اجرای موسیقی «دونلی» توسط استاد شیرمحمد اسپندار، گروههای موسیقی آیینی سیستان و بلوچستان، رقص شمشیر و شعرخوانی در جمع علاقه مندان به فرهنگ و هنر این دیار کهن و جمعی از نمایندگان مجلس حاضر در برج میلاد پایان یافت.

 

عادل مزاری مسئول دبیرخانه کمیسیون فرهنگی کلانشهرها با بیان اینکه  تهران مینیاتور اقوام ایران است، گفت: به منظور آشنایی نسل جوان با آداب و رسوم و فرهنگ پدران خود، شبهای فرهنگی ١٠ استان را برگزار کردیم  واختتامیه این برنامه با استان سیستان و بلوچستان بود.

عادل مزاری افزود: تهران شهری است که  از همه اقوام در آن حضور دارند و تنها جایی است که می شود یک برنامه مورد توجه قرار گیرد. بنابراین برای اینکه نسل آینده ما با فرهنگ غنی پیشینیان خود آشنا بشوند تنها شعار ندهیم و نگوییم تهاجم فرهنگی وجود دارد بلکه باید جوانان و نوجوانان را با فرهنگ ایرانی، با رباب و تارو قیچک و سازهای محلی آشنا  کنیم، وقتی فرهنگ اقوام خودمان را نشناسیم طبیعی است که فرهنگ بیگانه خود به خود نفوذ پیدا می کند و نوجوانان در فضاهای مجازی با گیتار برقی آشنا می شوند بنابراین مقصر خود ما هستیم.

 

وی تاکید کرد: هدف از برگزاری شبهای فرهنگی استان ها  اعتلای فرهنگ اصیل ایرانی ، تقویت وحدت ملی و همدلی میان اقوام و آشنایی با فرهنگ غنی اقوام ایرانی در تهران بود  که با برنامه هایی از جمله  دعوت از شیر محمد اسپندار استاد موسیقی سیستان و بلوچستان و رقص محلی ، غرفه های صنایع دستی، سکه دوزی، سوزن دوزی، خامه دوزی، تراش سنگ، حصیر بافی، سفال کلپورگان، چرم ،عروسک سنتی ، گلیم بافی و ارائه غذاهای محلی استان و لباس محلی بود.

 

مسئول دبیرخانه کمیسیون فرهنگی کلانشهرها همچنین به ثبت جهانی روستای گلپورگان اشاره کرد و گفت: در دو روز گذشته روستای کلپورگان که در سفال شهرت جهانی دارد ثبت جهانی شده است. این روستا از سوی  شورای عالی صنایع دستی جهانی به عنوان سومین اثر در استان سیستان و بلوچستان ثبت جهانی شد.

مزاری گفت: متاسفانه به سیستان و بلوچستان و مردمان غیور آن منطقه ظلم شده است چراکه  وقتی اسم این استان برده می شود مردم یاد عبدالمالک ریگی و مواد مخدر و شرارت میفتند، رسانه ها دخالت زیادی در این امر داشتند و زیبایی های منطقه را به مردم معرفی نکردند، ما در این مراسم به معرفی شیر محمد اسپنداراستاد موسیقی خطه خونگرم استان سیستان و بلوچستان کسی که ژاک شیراک رییس جمهور پیشین فرانسه به او پیشنهاد  داد که تمام امکانات را برای او فراهم خواهد کرد که اقامت فرانسه را بپذیرد اما او در جواب گفته بود من یک بند انگشت خاک بلوچستان ایران را با دنیا عوض نمی کنم ، کسی که عرق ملی دارد واین وابستگی به آب و خاک دین و مذهب قابل ستایش است بنابراین باید این خوبی ها را به همه نشان بدهیم و نیمه خالی لیوان را نبینیم.

 

وی تصریح کرد: حصیر بافی  ریسی را نشان بدهیم کاری که با دست انجام می شود یا موسیقی بلوچستان که تنها موسیقی محلی ایران است که همه سازها را دارد معرفی کنیم، در بخش سوزن دوزی بانوی سوزن دوز مشهور سیستان و بلوچستان مهتاب نوروزی را به نسل جوان معرفی کنیم که در حال حاضر یکی از لباس های گران قیمت در اروپا سوزن دوزی بلوچ است ولی ما داخل ایران آن را نمی شناسیم و روی مانتوی خانم های ایرانی نمی بینیم.

 

عادل مزاری در بحث توریست به استان گفت: مسولان باید تدابیری بی اندیشند که مشکلاتی مانند دور بودن مسیر به استان و گران بودن بلیط هواپیما برطرف شود و گردشگران و مسافران برای دیدن جاذبه های گردشگری استان راغب باشند و بجای اینکه دیدنی های داخل کشور را بازدید کنند با قیمت کمتر به کشورهای همجوار نروند .

 

برای ورود گردشگربه استان سیستان و بلوچستان کار صورت نگرفته است

مزاری در پایان خاطرنشان کرد: اشتغال منطقه ارتباط تنگاتنگی با گردشگر دارد بنابراین دولت باید برای ورود گردشگر به منطقه زیرساخت ها را آماده کند، وقتی بلیط هواپیما گران است و وقتی پول بلیط رفت و برگشت یک خانواده 2نفره 2 میلیون تومان است مسلم است که افراد برای سفر با قیمت بسیار کمتر دوبی و ارمنستان را انتخاب می کنند، متاسفانه  در خصوص مقصد گردشگری در استان آنچنان که باید و شاید کار صورت نگرفته است ما حتی یک بنر برای این موضوع در تهران مشاهده نمی کنیم  یا به طور مثال صدا و سیما برای این کار یک تیزر پخش نکرده  است .

 

 محمد رضا سند گل مسئول روابط عمومی امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان سیستان بلوچستان نیز با بیان اینکه در راستای فرهنگسازی و معرفی استان با مشارکت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها و مراکز استان ها جشن شب های فرهنگی برگزار شده است، افزود: این مراسم پیرامون موقعیت های مختلفی از جمله موسیقی های محلی و غذا های سنتی، معرفی صنایع دستی و معرفی خود استان به لحاظ جاذبه های گردشگری و تاریخی انجام می شود.

وی تصریح کرد: از شهرستان های مختلف و ظرفیت های مهم گردشگری استان تصاویری  از جاذبه های طبیعی و تاریخی برای اولین باردر نگارخانه برج میلاد به نمایش گذاشته شده است که امیدواریم  بتوانیم با معرفی صنعت گران صنایع دستی و سفال کلپوره که رنگامیزی و پخت این سفال به صورت سنتی و دستی انجام می شود و یک سابقه هفت هزار ساله دارد و به تازگی نیز ثبت ملی شده است استان را به بهترین نحو ممکن معرفی کنیم.

 

جذب گردشگر به استان سیستان و بلوچستان

سند گل با اشاره به اینکه غرفه هایی از بومی گردی را برای معرفی به عموم مردم و گردشگران دایر شده است، تصریح کرد: از پخت غذاهای محلی و اداب و رسوم مردم استان در بحث پیوند صنعت و فرهنگ کارهایی صورت گرفته است که نمونه آن صنایع دستی و صنعت گردشگری است که در این جشن به نمایش گذاشته شده است و بحث مرمت بناهای تاریخی به صورت گسترده معرفی شده و توسط بخش خصوصی که متولی این کار ابوده  انجام گرفته و همچنین  ازبخش سوزن دوزی نیزاستقبال خیلی خوبی صورت گرفته است .

 

وی گفت: یکی از کارهای خوبی که اتفاق افتاده است این است که بخش های خصوصی از کارخانه های مختلف و کسانی که در بحث  مالی می توانند به این امر کمک کنند اعلام مشارکت کردند و عنوان شده که در جشن های دیگر که مربوط به بحث معرفی استان و جاذبه های طبیعی و گردشگری است برای معرفی بیشتر این استان اعلام آمادگی کردند ولی اگر عملی بشود آن وقت باید بگوییم بخش خصوصی در کنار ما هستند و اگر بحث مالی آن را تقبل کنند آن وقت ما می توانیم آنها را معرفی کنیم.

مسئول روابط عمومی امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان سیستان بلوچستان خاطرنشان کرد: سال گذشته برای اولین بار تور رسانه ای را در استان برگذار کردیم، گروهی از خبرنگاران برجسته با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور دعوت کردیم وبسیار استقبال خوبی از ظرفیت های تاریخی و صنایع دستی استان شد و امیدواریم این اتفاق خوب تداوم داشته باشد.

 

وی در خصوص کوه تفتان نیز گفت: با توجه به اینکه قله تفتان ثبت ملی شده است و سال 96  نیزاستان سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری معرفی شده است اقدامات خوبی از سوی معاونت گردشگری صورت گرفته و جشنواره های مختلفی در استان برگزار شده و یکی از این کارها دعوت از 400راهنمای گردشگر به استان بود که ظرفیت های استان را دیدند و استقبال خوبی صورت گرفت و همچنین در نظر داریم جشن تفتان را با حمایت بخش خصوصی و بزرگان منطقه برگزار کنیم امیدواریم این اتفاق رخ بدهد وتفتان را در سطح ملی معرفی کنیم.

جشن شب های فرهنگی که در 10 استان مختلف در برج میلاد تهران برگزار شد با استان سیستان و بلوچستان مهد فرهنگ و هنر موسیقی که هر شب با اجرای موسیقی «دونلی» توسط استاد شیرمحمد اسپندار، گروههای موسیقی آیینی سیستان و بلوچستان، رقص شمشیر و شعرخوانی در جمع علاقه مندان به فرهنگ و هنر این دیار کهن به پایان رسید.

 

سیستان و بلوچستان با دارا بودن هزار و 700 اثر تاریخی، فرهنگی و غیره در 19 شهرستان یکی از استان های غنی کشور به لحاظ داشته های باستانی، تاریخی، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که به گفته کارشناسان به اندازه یک کشور جاذبه تاریخی و گردشگری دارد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸:۰۳

شناسه خبر: 36847

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب