مسئول سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري استان اردبيل:

حمايت هاي مادي و معنوي بسيج علمي از طرح هاي محصول محور

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ مسئول سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري استان اردبيل گفت: طرح های محصول محور در اولویت حمایت قرار دارد، به طوریکه یکی از اهداف مهم سازمان حمایت از طرح های محصول محور از مرحله اولیه تا مراحل تجاری سازی و رسیدن علم به ثروت و درآمد زایی است.

 

 نخبگان و مخترعان در پيشرفت جامعه نقش مهمي دارند، به طوري كه كشورهاي پيشرفته با حمايت و بهره گيري از توانمندي هاي اين قشر مهم به موفقيت هاي بزرگي در زمينه هاي مختلف دست يافته اند. در كشور ما هم نخبگان زيادي وجود دارد كه معاشرت منطقی و سامان یافته میان نخبگان فکری و نخبگان ابزاری می تواند در پيشرفت كشور نقش بسزايي داشته باشد.  جهت شكوفايي استعدادها ي نخبگان، مسئولان و نهادهاي مرتبط بايد زمينه مناسبي براي حضور و بهره گيري از توانمندي هاي آن ها در حل مسائل و مشكلات كشور فراهم كنند. علاوه بر پارك علم و فناوري، مراكز رشد دانشگاه ها و بنياد نخبگان كه به عنوان مراكز حامي مخترعان و نخبگان شناخته شده اند، سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري هم خدمات ارزنده اي جهت حمايت از ايده ها و طرح هاي مخترعان و نخبگان ارائه مي دهد. خبرنگار سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري استان اردبيل در مورد فعاليتها و حمايتهاي سازمان با مسئول سازمان سرهنگ پاسدار فاضل احدي گفتگو كرده است كه در ادامه مي خوانيد:

بسیج علمی از چه زمانی و با چه هدفی تشکیل شده است؟

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوري در سال 88 بنابر فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص جنبش نرم افزاری و تولید علم تشکیل شده است. اين سازمان نخبه پروري و حمايت از نخبگان را  يكي از اهداف مهم خود قرار داده است و بدون هر گونه مالكيت مادي و معنوي از مخترعان و نخبگان حمايت مي كند. اين سازمان با اقشار دانشور بسيج هم تعامل دارد و تدبير و اجراي برنامه هاي علمي 11 قشر دانشور بسيج در حوزه هاي مهندسین، پزشکان، اساتید، دانشجویی، دانش آموزی و طلاب زير نظر اين سازمان انجام مي گيرد.

سازمان بسيج علمي متشكل از چه بخش هايي است و چه فعاليت هايي را انجام مي دهند؟

مهمترين بخشهاي اين سازمان مركز حمايت از مخترعان و مبتكران، مراکز رشد و خلاقیت، خانه نخبگان و مرکز هدایت و حمایت از گیاهان دارویی مي باشد. مركز حمايت از مخترعان و مراكز رشد با ارائه حمايتهاي مادي و امكانات كارگاهي و آزمايشگاهي زمينه را براي اجراي طرح و ايده مخترعان فراهم مي كند. خانه نخبگان متشكل از اساتيد برجسته دانشگاهي مي باشد كه به عنوان اتاق فكر و بازوي كمكي نهادها و ادارات عمل مي كند. در واقع مسائل و مشكلات استان در خانه نخبگان مورد بررسي قرار گرفته و بعد از ارائه راهكار علمي و عملي مناسب از مديران مربوطه جهت اجراي راهكارها دعوت به عمل مي آيد. مركز هدايت و حمايت از گياهان دارويي هم پژوهش هايي در خصوص گياهان دارويي استان و خواص دارويي و كاربرد آن ها در طب سنتي شهرستان ها انجام داده است كه كتاب دانشنامه گياهان دارويي استان اردبيل و سايت giyahdaruyi.ir از جمله دستاوردهاي اين مركز مي باشد.

نحوه حمايت هاي مادي سازمان از ايده ها و طرح هاي اوليه به چه صورت مي باشد ؟

خوشبختانه به علت موفقيت هاي سازمان بسيج علمي و پژوهشي استان اردبيل در سال هاي اخير، تعداد طرح هاي مورد حمايت استاني در سال جاري به 50 طرح افزايش يافته است. حمايتهاي مادي سازمان به صورت بلاعوض است و مبلغ حمایت از طرح های استانی 3 ميليون تومان و میزان حمایت از طرحهای ارجاعي به سازمان مركزي در تهران 5 ميليون تومان مي باشد.

بر چه مبنايي طرح هاي ارائه شده به سازمان مورد تاييد و حمايت قرار مي گيرد؟

بعد از ارائه پروپوزال طرح مربوطه توسط متقاضيان، طرح ها در كارگروه هاي تخصصي توسط داوران و با حضور خود مجريان طرح و مصاحبه حضوري مورد ارزيابي قرار مي گيرند و بعد از تاييد داوران مراحل حمايت هاي مادي به صورت بلاعوض انجام مي گيرد.

کدام طرح ها در اولویت حمايت های سازمان بسیج علمی قرار دارد؟

طرح های محصول محور در اولویت حمایت قرار دارد، به طوریکه یکی از اهداف مهم سازمان حمایت از طرح های محصول محور از مرحله اولیه تا مراحل تجاری سازی و رسیدن علم به ثروت و درآمد زایی است. جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد کارآفرینی حمایت از طرح های پژوهشی حذف شده و از طرح های محصول محور حمایت می شود تا طرح ها بعد از حمایت اولیه، جهت ساخت محصول در مراکز رشد مستقر شوند و در نهایت به مرحله تجاری سازی برسند.

روند حمايت هاي سازمان بسيج علمي جهت تبديل ايده به محصول چگونه است؟

بعد از حمایت ایده، متقاضيان مي توانند در مراکز رشد استقرار یابند تا از خدمات سخت افزاری، نرم افزاری و دیگر امکانات كارگاهي به صورت رایگان بهره مند شوند. در این مراکز از طرح هایی که دارای نمونه اولیه هستند، جهت ارتقاء و تبدیل به نمونه نیمه صنعتی و صنعتی تا سقف پنج میلیون تومان در استان حمایت می شود. همچنین طرحهای با قابلیت تجاری سازی بالای غیر نظامی و نظامی تا سقف 15 و 25 میلیون تومان به ترتیب مورد حمایت سازمان مركزي قرار می گیرند.

مراكز رشد در چه زمينه هايي و در كدام يك از شهرستان هاي استان وجود دارد؟

در شهرستان اردبيل دو مركز رشد برق و الكترونيك و مركز رشد جوشكاري با امكانات مناسبي وجود دارد كه مخترعان مستقر در اين مراكز در حال اجراي طرح هاي خود هستند. علاوه بر اين، به دليل وجود تعداد بالاي مخترع در پارس آباد و مشگين شهر مراكز رشد برق و الكترونيك هم در اين شهرستان ها در سال جاري افتتاح شده است.

آيا سازمان در زمينه تجاري سازي طرح ها از مخترعان حمايت مي كند ؟

جذب سرمايه گذار جهت تجاري سازي محصول مخترعان يكي ديگر از اقدامات سازمان بسيج علمي مي باشد. چنانچه يكي از محصولات مخترعان به عنوان اولين طرح دانش بنيان دانشگاه ازاد واحد اردبيل  به مرحله تجاري سازي رسيده و قراردادي بين دانشگاه آزاد و كارخانه ماشين سازي تبريز منعقد شده است.

در حال حاضر بازاريابي يكي از مشكلات مهم مخترعان مي باشد، سازمان بسيج علمي در اين راستا چگونه همكاري مي كند؟

متاسفانه عدم اختراع براساس نياز بازار يكي از مشكلات مهم مخترعان است كه آنها را در بازاريابي دچار مشكل مي كند. سازمان بسيج علمي با دعوت از نمايندگان مجلس و ديگر مسئولين مرتبط به جلسات كاگروه مخترعان و مبتكران زمينه مطرح كردن طرح و اختراعات را فراهم مي كند تا با همكاري مسئولين زمينه براي بازاريابي محصولات مخترعان و استفاده از توليدات داخلي فراهم شود.

آیا بسیج علمی با نهادهای دیگر هم همکاری می کند؟

بله ، سازمان بسیج علمی و پژوهشی با دانشگاه های مختلف، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، مرکز رشد، پارک علم و فناوری و دیگر ارگانها دارای تفاهم نامه است و جهت تسهیل روند اجراي طرح مخترعان زمينه را براي استفاده از امکانات سایر مراکز و دانشگاهها فراهم می كند.

تفاوت بسیج علمی در حمایت از طرح ها و مخترعان با سازمان های دیگر در چیست ؟

می توان چنین ادعا کرد که بسیج علمی تنها سازمانی است که از ایده ها حمایت می کند، در حالیکه دیگر نهادها از محصول طرح حمایت می کنند. همچنین تمام حمایتهای سازمان به صورت بلاعوض می باشد. در واقع بسیج علمی پله ای جهت ارتقای مخترعان است و بدون هیچ چشم داشتی از مخترعان حمایت های مادی و معنوی به عمل می آورد.

 

 

انتهاي پيام / مريم عيدي

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲:۵۷

شناسه خبر: 36856

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب