کنترل آفات کشاورزی بدون استفاده از سموم شیمیایی سرطان زا امکان پذیر شد؛

اختراع دستگاه تله نوری مجهز به مواد بیولوژیک

کشاورزان برای حفظ محصولات خود از شر آفات از سموم شیمیایی استفاده می کنند.آمار مبتلایان به سرطان در مناطقی که استفاده از سموم بالا بوده بیشتر از سایر مناطق است،در این بین دستگاه تله نوری مجهز به مواد بیولوژیک اختراع شده است که بدون استفاده از سموم شیمیایی آفات کشاورزی را کنترل می کند.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از قم؛یکی از مشکلات بسیار مهمی که در صنعت کشاورزی کشور وجود دارد استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات است ، سموم استفاده شده باعث آلودگی محصولات تولیدی ، آلودگی آب های زیر زمینی ، از بین رفتن محیط زیست  و شیوع سرطان و ایجاد بیماری های خطرناک برای انسان می گردد ،قائم مقام دانشکده علوم پزشکی بقیه الله مصرف سرانه هر فرد ایرانی از سم های مورد استفاده در کشاورزی کشور را 400 گرم عنوان کرد و گفت: آمار مبتلایان به سرطان در مناطقی که استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بالا بوده بیشتر است.

یکی از راه های حذف مصرف سموم کشاورزی اسفاده از اختراعی  به نام دستگاه تله نوری مجهز به مواد بیولوژیک است.

حذف سموم شیمایی

در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با فرهاد پور مختار، وی یکی از مزیت های مهم تله نوری را بیولوژیکی بودن آن دانست و اذعان داشت: این  دستگاه جایگزین بسیار برای سموم شیمیایی است، هیچ گونه آلودگی زیستی برای انسان ، حیوان ، زمین ، گیاه و محصول ندارد. که عدم آلودگی منابع خود باعث می شود که صرفه جویی های مالی زیادی در زمینه حفظ محیط زیست صورت گیرد.  در  کیفیت محصول تاثیر بسیار بالایی داشته و به کمک این روش در جهت حذف سموم ، محصولات کشاورزی ارگانیک تولید کرد که از صادرات این محصولات ارزآوری بالایی نصیب کشور می گردد.

وی گفت: این دستگاه با انرژی خورشیدی تغذیه می شود و نیازمند هیچ گونه انرژی هزینه زای فسیلی نیست، در صورت شارژ کامل باطری حداقل 2 الی 3 شب در هوای ابری روشن بوده و کاربری مفید دارد.

کارایی بالای این دستگاه نسبت به سموم شیمیایی

فعال بخش کشاورزی در ارتباط با زمان های فعالیت این دستگاه بیان داشت: این دستگاه به صورت دائم و شبانه روزی منجر به شکار آفات می گردد در مقایسه با اثر سموم بر شکار آفات می توان گفت سم پاشی در زمان های خاصی صورت می گیرد و اثرات آن مربوط به همان بازه زمانی است، در صورتی که  بخشی از آفات (لارو حشرات) ممکن است از پیله خود بیرون نیامده باشند و بعد از سم پاشی بالغ گردند، که استفاده مجدد از سموم نیز خطرات زیست محیطی فراوان و عوارض متعددی برای گیاهان و انسان دارد.

پور مختار در ارتباط با نوع آفاتی که توسط تله نوری شکار می گردد گفت: برای مبارزه و ازبین بردن برخی از حشرات هنوز سم خاصی شناخته نشده است ، به عنوان مثال بسیار مهم  آن کرم گلوگاه انار را می توان نام برد که تنها با استفاده از گوگرد وبه صورت دستی و پر کردن گلوگاه انار توسط انسان قابل کنترل است که آن خم مستلزم هزینه بیسار سنگین و تبعات خاص محیط زیستی و کاهش کیفیت محصول و در صورت صادرات برگشت محصول را به دنبال دارد.و تنها دستگاه تله نوری است که می تواند این گونه آفات را شکار کند.

به صرفه بودن استفاده از دستگاه تله نوری

فعال حوزه کشاورزی در ارتباط با توجیه اقتصادی تله نوری اذعان داشت: بدون در نطر گفتن عواقب زیان بار محیط زیستی استفاده ارسموم از حیث اقتصادی نیز استفاده از دستگاه تله نوری به صرفه تر است. به عنوان مثال برای هریک هکتار مزرعه گوجه فرنگی نیازمند 10 عدد دستگاه و برای باغات مانند درختان انار (بسته به تراکم و ارتفاع درختان) بین 15 الی بیست دستگاه در یک هکتار مورد نیاز است، لذا با توجه به قیمت فروش نهایی بین 50 تا 55 هزار تومان و همچنین گارانتی 1 ساله دستگاه و خدمات پس از فروش 2 ساله و این که دستگاه با توجه به نوع منطقه  عمر مفید بین  3 الی 5 سال را داراست، در مقایسه با سموم هزینه تمام شده بسیار کمتری دارد.

پور مختار نصب تله نوری را بسیار آسان دانست و گفت : استفاده از این دستگاه نیازمند هیچ گونه دانش و تخصصی برای راه اندازی نبوده و هر شخصی با هر میزان سواد و یا حتی بیسواد می تواند با نگاه کردن به تصاویر کاتولوگ آن را مونتاژ و راه اندازی کند.

مکانیزم عمل دستگاه تله نوری

وی در ارتباط با مکانیزم از بین بردن آفات توسط این دستگاه گفت: شکار آفات پروازی به طور اتوماتیک در روز و شب صورت می پذیرد. جذب آفات در روز توسط قرص های فرمون که در روز تعبیه می شوند و در شب توسط نور LED که از دستگاه متصاعد می شود صورت می گیرد، بنابراین این دستگاه همزمان کار دو دستگاه  فرمون و تله نوری را همزمان انجام می دهد.

پور مختار با اشاره به اینکه در این دستگاه حفاظت از حشرات مفید و عنکبوت ها مورد توجه قرار گرفته است اذعان داشت: برعکس سم که کلیه حشرات را اعم از مفید و آفات نابود می کند، این دستگاه به گونه ای طراحی شده که تنها آفات پروازی را جذب کرده و صدمه ای به حشرات مفید  نمی زند، زیرا نور LED مورد بحث در پخش R&D کارخانه به کمک متخصصین در امور کشاورزی و الکترونیک در طی یک سال کار مداوم و میدانی صورت گرفته که تنها آفات را جذب نماید. و قرص فرمون هم تنها بوی جنس مخالف آفت مورد نظر در مزرعه را متصاعد می کند و تنها برای جذب آفات مورد لزوم به کار می رود.

تفاوت عملکرد دستگاه تله نوری و سموم شیمایی رایج

وی  در مقایسه بین دستگاه تله نوری  با سموم رایج گفت: این  دستگاه هیچ گونه محدودیتی برای شکار آفات کشاورزی ندارد، آفاتی همچون کرم گلوگاه انار، هلیوتیس، کاردرینا، مینوز ، کرمانبیا(آفت درخت پسته)، حشراتی همچون کرم های ساقه خوار محصولات ذرت، برنج ، انگور ، هندوانه ، خربزه ، نیشکر و ... را شکار می کند، اما سموم به طور محدود برای یک یا چند آفت اثر گذار است و کنترل این آفات از حیث اقتصادی بسیار مهم است ، چرا که  در دنیا برای تولید محصولات ذکر شده دارای رتبه های مهم صادراتی هستیم و ارزآوری بالایی برای کشور دارد و ازاین محصولات  می توان به عنوان کالای استراتژیک نام برد.

وی در پایان گفت : این دستگاه ثبت اختراع صنعتی شده است و مجوز و تاییدیه های  لازم را از محیط زیست ، وزارت صنعت ، معدن ، تجارت ، حفظ نباتات کل کشور، جهاد کشاورزی و دانشکده های کشاورزی نقاط مختلف کشور را  در جهت تولید انبوه کسب کرده است.

انتهای پیام/

علیرضا مومنی

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴:۲۱

شناسه خبر: 37040

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۷ نظر
مهدی عامریان
۰ مخالف          ۲ موافق
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲:۵۹

با سلام هم اکنون قیمت این دستگاه چند است و از کجا میشود تهیه کرد. با تشکر

مجید
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵:۲۲

یا سلام این دستگاه در بازار یافت می شود یا خیر ممنون

عباس رستمی
۱ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴:۴۲

با سلام لطفا شماره تماس مخترع را برای حقیر ارسال فرمایید.

محبوبه شریفی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴:۴۳

سلام مطالب بسیار عالی و آموزنده بود. لطفا شماره تماس برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر و خرید تله نوری ارائه بفرمایید. باسپاس

راهله عسکری
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸:۱۵

با سلام و خسته نباشید من قصد خرید دستگاه تله نوری را دارم، لطفا راهنمایی بفرمایید. با سپاس

۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲:۳۱

خیلی ، خیلی عالیه بفرمایید که جهت کرم ساقه خورهم جواب میدهد یانه ولطفا شماره تماستون هم برام ارسال نمایید ممنونم

علی آریا
۰ مخالف          ۲ موافق
جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۹:۳۹

باسلام و خسته نباشید.آفرین و دستمریزاد.لطفا بفرمایید تله نوری که توضیح دادی چطوری تهیه کنیم.برا کرم ساقه خوره سیب و بادام هم جواب میده.با تشکر فراوان

اشتراک گذاری مطالب