چرا کمر درد می‌شویم

درمان دیسک کمر بدون نیاز به جراحی

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مازندران علت بروز کمرد درد را ضربات و فشارهای که به ستون مهره وارد می‌شود عنوان کرد و گفت: با پیشرفت‌های پزشکی امکان درمان دیسک کمر بدون نیاز به جراحی در استان مازندران فراهم شد.

ابوالفضل فیروزیان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری در ارتباط با جراحی بسته لیزری ستون فقرات و اینکه چه اقداماتی غیر از عمل جراحی باز برای درمان ستون فقرات قابل انجام است، توضیحاتی داده است.

 دکتر فیرزیان ابتدا ساختمان ستون فقرات و ساختار کلی آن را تشریح کرد:

ستون فقرات یا ستون مهره‌ها یا اسپاین، از سی استخوان کوچک به نام مهره تشکیل شده است که بر روی یکدیگر قرار گرفتند،در اطراف مهره‌ها عضلات لیگامان‌ها، اعصاب و دیسک بین مهره‌ای قرار دارند.

چرا کمر درد می‌شویم؟

فیروزیان:دیسک بین مهره‌ای مثل لاستیک قابلیت ارتجاعی و تغییر شکل دارد، آنها در واقع ضربه گیر ستون فقرات هستند و ضربات و فشارها به ستون مهره وارد می‌شود و در دیسک‌ها جذب و مستهلک می‌شود.

دیسک از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت محیطی(آنولوس فیبروزوس) به شکل حلقه محکم ولی قابل انعطاف است.

قسمت مرکزی (نوکلئوس پولپوزوس) داری ساختاری نرم و ژله‌ای است، خاصیت اصلی دیسک یعنی جذب شوک و ضربه وظیفه این ناحیه است.

زمان پارگی دیسک چه اتفاقی می‌افتد؟

فیرزویان: در پارگی دیسک بین مهره‌ای در واقع قسمتی از حلقه آنولوس فیبروزوس پاره می‌شود و محتویات داخلی آن یعینی نئوکلئوس پولیوژوس به بیرون از آن راه پیدا می‌کند.

به این بیرون زدگی محتویات داخلی دیسک فتق دیسک می‌گویند، این بیرون زدگی می‌تواند به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار آورده و موجب بروز سیاتیک و درد شود.

چه  روش‌های برای درمان بیروز زدگی دیسک در حال حاضر وجود دارد:

فیروزیان: روش تهاجمی یا عمل باز و یا غیر تهاجمی عمل بسته

در روزش تهاجمی عمل باز که قدیمی ترین و اصلی ترین روش درمان بیرون زدگی دیسک است، جراح پس از بازکردن لایه های عضلانی جدی و دسترسی به دیسک آسیب دیده با استفاده از ابزار آلات خاصی اقدام به درمان می‌کند.

در این روزش عمل بین دو تا چهار ساعت طول کشیده و بیمار به مدت دو روز در بیمارستان بستری شده و مدت زمان یک ماه برای ریکاوری و شروع فعالیت زمان نیاز است.

در روش تهاجمی بیمار نیاز به بیهوشی کامل دارد.

در روش غیر تهاجمی که با پیشرفته ترین تکنولوژی در مهندسی پزشکی جراحان انجام می‌شود،با استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری و جراحی پیشرفته درمان در برنامه کاری قرار می‌گیرد.

عمل درمان بدون بازکردن سطح بدن و با استفاده از وسائل میکروسرجری، آسیب دیدگی دیسک معیوب درمان شده و وضعیت دیسک به صورت نرمال می شود.

زمان درمان در عمل غیر تهاجمی نیم تا یک ساعت، بیمار نیاز به بستری در بیمارستان نداشته و در مدت دو الی سه روز ریکاوری بیمار انجام شده و از همه مهمتر بیمار بیهوش نمی‌شود.

در این روش با استفاده از دستگاه پیشرفته لیزر 980NM و کیت مخصوص، پزشک متخصص با ابزار های میکرو سرجری وارد فضای مرکز دیسک آسیب دیده می شود و طی فرآیند ترمودینامیکی، اقدام به درمان بیرون زدگی دیسک می‌کنند.

روش غیر تهاجمی درمان دیسک کمر چه مزایایی دارد؟

در این روش میزان دقت به صورت چشم گیری افزایش پیدا کرده و میزان ریسک عفونت بسیار کم است، بیمار در مدت زمان کوتاهی بهبودی خویش را به دست آورده، کاهش خون ریزی حین عمل، کاهش مدت بستری، کاهش میزان مصرف دارو از دیگر مزایایی این روش درمانی برای دیسک کمر است.

غیر از کشور ما آیا این روش درمانی در دیگر نقاط جهان هم انجام می‌شود؟

فیرزویان: سازمان غذا و دارو آمریکا این روش را از سال 1991 برای درمان کمر درد تایید کرده و در حال حاضر در معتبرترین مراکز جراحی اسپاین دنیا در حال انجام است.

چه مراقبت‌های پس از عمل جراحی باید در روش غیر تهاجمی دیسک کمر انجام شود؟

فیروزیان: بیمار تا 24 ساعت پس از عمل در بستر به حالت دراز کش باشد و کمتر به فک نشستن یا راه رفتن باشد، پس از گذشت 24 ساعت بیمار می‌تواند به مدت 20 دقیقه راه برود یا بنشیند.

بیمار بعد از دو الی سه روز می تواند به فعالیت روزانه خویش برگردد و اگر در حین ریکاوری بیمار در عضلات خویش احساس اسپاسم یا گرفتگی داشته باشد می تواند از کیسه آب گرم به مدت 30 دقیقه و هر روز چهار مرتبه استفاده کند.

برای مراقبت بیشتر و جلوگیری از بروز مشکل بهتر است از کمربند محافظتی استفاده شود نباید تا دو هفته فعالیت سنگین انجام شود.

آیا تاثیر این عمل موقت بوده و کمر درد دوباره باز می‌گردد؟

فیرزویان: به هیچ وجه، این روش یکی از برترین روشهای درمان کامل درد بوده که با استناد به تحقیقات معتبر بین المللی هیچ بازگشتی وجود ندارد.

سئوال پایانی: چه کسانی می توانند از این روش برای درمان کمر درد استفاده کنند:

فیروزیان: تشخیص و انجام عمل برعهده پزشک متخصص مجرب در جراحی است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۸:۴۸

شناسه خبر: 37150

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
عادله تکرلی
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۰:۵۰

خواستم بدونم این روش غیرتهاجمی همان لیزر هست؟ و این که من هم فتق دیسک دارم، هر دو پام بی حس میشن، سوزن سوزن میشه، مور مور، خواب رفتگی! این روش بمن هم جواب میده؟ میشه ی شماره تماس یا اسم پزشک رو بگین؟!

مینا
۲ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷:۲۶

سلام زن داداش من پیش دکتر ترامشلو رفته خیلی ازش راضی هست

۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱:۰۴

09135881864 فرزاد رحیمی

اشتراک گذاری مطالب