پژوهشگر فضای مجازی در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری؛

اعلام جرم دادستان تهران کار به موقعی بود/برخورد قاطع طبق قوانین بین الملل با تلگرام

یک پژوهشگر فضای مجازی گفت: اعلام جرمی که شد دو برکت دارد یکی اینکه این فرد جاسوس با اعمال بی شمار مجرمانه ای که انجام داده نمیتواند به ایران سفر کند چون پایش به فرودگاه برسد سریعاً دستگیر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ در خبرها شنیده شد که دادستان تهران علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم کرده و پرونده به دادسرای تهران ارجاع شده است، عباس جعفری دولت‌آبادی گفته علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه‌ی امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارائه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج نموده و تسهیل کرده است هوش سفید پاول دوروف(مظنون به ارتباط با موساد)، مديرعامل بدافزار تلگرام كه سابقه‌اي طولاني(البته بصورت نمایشی) در زمينه افشا کردن پيشنهاد دولت‌ها جهت ايجاد امكان شنود محتواي رد و بدل شده در اين رسانه اجتماعي دارد، از درخواست FBIجهت دسترسي به سرورهاي تلگرام خبر داد. به گفته وي، مقامات پليس فدرال آمريكا از وي درخواست کرده‌اند که مجوز استفاده از درهای پشتی (شنود) این نرم‌افزار را به آنها بدهد كه البته اين درخواست از جانب وي رد شده است. دوروف، همچنين مدعي است از سال 2014 تا به امروز تحت‌فشار مقامات آمریکایی قرار گرفته تا شرایط شنود تلگرام را برای آنها فراهم کند ولی او هر بار این پیشنهاد را رد کرده است.

بررسي سابقه اين درخواست نشان مي‌دهد، دولت آمریکا جهت نيل به هدف خود، سعی کرده است تا دوروف را به قوانین این کشور ارجاع داده و او را مجبور به ساخت درگاه دسترسی پشتی برای تلگرام کند، اما وي اعلام کرده است؛ از آنجا که تلگرام به‌عنوان یک شرکت در آمریکا هیچ حضوری ندارد، هیچ اجباری برای تبعیت از قوانین آمریکا برای آنها وجود ندارد. اما پس از افشاي اين درخواست، نخستين سوالي كه مطرح است، اين است كه تلگرام، اپليكيشني است كه در آمريكا جزو پيام‌رسان‌هاي محبوب به شمار نمي‌رود، حتي بر اساس آمار موجود، جزو ده تاي انتخابي اول شهروندان اين كشور نيز نيست. پس پيگيري دولت اين كشور جهت دسترسي به اطلاعات مبادله شده در تلگرام به چه علت است؟ گمانه‌زني‌ها بر اين اساس استوار است كه دسترسي به اطلاعات كاربران كشورهايي كه تلگرام، پيام‌رسان محبوب آنهاست مي‌تواند دليلي جهت توجيه اقدام اخير دولت آمريكا باشد، كه در راس اين كشورها، ايران با 40 ميليون كاربر تلگرام قرار دارد.

سید علیرضا آل داود در گفت و گو با این خبرگزاری ضمن تسلیت ایام شهادت سرو وسالار شهیدان و شهادت محسن حججی اظهار کرد:همانطور که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند  همين اينترنت و كانال‌های اجتماعی و... اين شهيد حججی را هم احاطه كرده بود اما اين اينجوری از آب در آمد.

وی افزود: این را باید بگوییم ادامه راه شهید حججی یعنی مطالبه شبکه ملی اطلاعات است اگر بخواهیم مصداق آن را بگوییم شهید حججی از مرزهای ما، حرم حضرت زینب (س)در سوریه دفاع کرد و به شهادت رسید و خداوند چنین اجری به او داد.

ادامه راه محسن حججی؛ احیای امر به معروف و نهی از منکر

کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: امروز دفاع کردن از آن چیزی که ما به آن می گوییم اراده مردم و می توان گفت آن فضای اصیل انقلاب اسلامی و احیای امر به معروف و نهی از منکر  در فضای مجازی از همان ریشه است یعنی ادامه راه محسن حججی ها احیای امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی و حقیقی است و مطالبه شبکه ملی اطلاعات و پاک کردن فضای مقدس جمهوری اسلامی از لوس فضای جاسوسی و بدافزار های بیگانه است.


اشغال 25 درصدی ترافیک خارجی توسط تلگرام


وی در ادامه به  اعلام جرم دادستانی کل کشور علیه مدیر تلگرام و عدم تمکین وی از حضور در ایران و بررسی این مساله از دیدگاه حقوق ارتباطات بین الملل اشاره کرد و گفت: در خصوص تلگرام و فعالیتش در ایران باید بدانیم  چون فضای مجازی تلگرام فضای ارتباطات رمز شده است طبق ماده یک جرائم مجرمانه کشور این عمل خلاف قانون به حساب می آید زیرا الان بیش از ۲۵ درصد ترافیک خارجی کشور را تلگرام و ۱۵ درصد را هم اینستاگرام اشغال کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آل داود اضافه کرد: همچنین باید توجه داشته باشیم که طبق ماده های ۳ یعنی جاسوسی رایانه ای بند الف و ج تبصره یک و دو ماده های ۴،۱۴،۱۵و ۱۶ جرائم رایانه ای بسیاری از محتوایی که در داخل تلگرام و اینستاگرام در کشور وجود دارد مجرمانه است‌ و با استناد به این ماده باید با این پیام رسان ها برخورد شود.

وی بیان کرد: پیام رسان تلگرام که اصالتاً توسط صهیونیست ها و انگلیسی ها از جمله سرویس های اطلاعات MI6و MI5 اداره می شود به این دلیل که سرورهای این پیام رسان در انگلستان و هلند است با توجه به قوانین آن کشور ها استناد می کند که من نمیتوانم محتوای سیاسی و خلاف امنیت ملی را فیلتر کنم.

کاپیتولاسیون در فضای سایبری


این کارشناس فضای مجازی اذعان کرد: البته در یک جاهایی با ما همکاری داشته ولی این همکاری به دلیل اینکه باید طبق یک فرایند پیچیده اول خودمان کانال های غیر اخلاقی و خاص را پیدا می کردیم و بعد برای مدیر پبام رسان می فرستادیم اگر آنها صلاح میدیدند مسدود میکردند و اگر نه هم که اتفاقی نمی افتاد، ما به این عمل می گوییم کاپیتولاسیون در فضای سایبری، با وجود پیام رسان هایی که سرورهای آنها خارج از کشور ماست و دسترسی به دادها و دیتاهای بزرگ آنها توسط سازمان های اطلاعاتی انجام می شود یک کار کاملاً خلاف عقل، شرع و قانون است.
 

استثمار فکری توسط شبکه های اجتماعی


آل داود اظهار داشت: ما طبق قوانین بین المللی به راحتی می توانیم با این پیام رسان چون منبع فساد گروه های ارتزاق و فعالیت ها گروه های ضد انقلاب و تروریستی است برخورد کنیم، طبق ماده ۱۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ این اعلامیه ما می توانیم به راحتی طبق چهار بند از آن ، تلگرام و اینستاگرام و فضای مجازی که در اشغال بیگانگان است و منجربه استثمار فکری در داخل کشور می شود، برخورد کنیم.وی ابراز کرد: ماده ۱۹یک سری استثانائاتی دارد یکی از آنها حریم خصوصی است،ماده ۱۲ و ۱۷ میثاق حقوق بین المللی سال ۱۳۶۶  در بحث حریم خصوصی اینها اجازه نمیدهند بیگانگان به اطلاعات عمومی مردم دسترسی پیدا کنند حتی برای آن قانون نوشته اند.این کارشناس فضای مجازی به یکی دیگر از استثنائات ماده ۱۹ اعلامیه حقوق بشر اشاره کرد و گفت: اخلاق عمومی که در آن ممنوعیت انتشار برخی از اطلاعات دولتی مطرح است و ماده ۲۹ اعلامیه جامعه جهانی حقوق بشر در همین زمینه تفسیر می شود.اخلاق عمومی به واسطه تلگرام و اینستاگرام حتی با تعریف غربی ها زیر سوال رفته است.

محتوای مخرب برای کودک

وی به ماده ۱۲ قانون حقوق کودک اشاره کرد و افزود: تعداد زیادی از کاربران اینستاگرام و تلگرام کودک هستند اگر بخواهیم با سن بین المللی بگوییم زیر ۱۸ سال حساب کنیم، محتوای مخرب به وفور در این پیام رسان ها دیده می شود حتی تبلیغاتی که در کانال های به ظاهر مذهبی وجود دارد  یا محتوای مذهبی دارند برای گرفتن آن با کانال می آید و تبلیغات جنسی ارائه می دهند.


آل داود اذعان کرد: نکته مهمی که وجود دارد بحث امنیت ملی است، مهمترین استنادات اعلامیه جهانی حقوق بشر بند ۳ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی سایبری و تبصره ۴۳همین ماده به طور مستقیم به فضای مجازی تاکید دارد و میبینیم که چنین فضایی با همان اعلامیه جهانی حقوق بشر و استناداتی که در آن عنوان شده وجود دارد.

کاتولیک تر از پاپ

وی اظهار داشت: متاسفانه ما شدیم کاتولیک تر از پاپ، یعنی همان کسی که خودش این فضا را به وجود آورده قوانین سفت و سختی را در حوزه استفاده کودک و نوجوان از فضای مجازی گذاشته است و ما متاسفانه در این فضا مصرف کننده صرف هستیم.


وی به جریان نفود در کشور اشاره کرد و گفت: این جریان نفوذ در فتنه های بعد از انقلاب از جمله ۷۸ و ۸۸ که البته  فتنه ۸۸ رسماً در بستر فیسبوک و میکروبلاگ توییتر و فضای سایبر انجام شد، الان فضای باز را با این بد افزار صهونیستی (تلگرام) فراهم دیده و فکر میکند که این رسانه می تواند جایگزینی برای آن باشد.


آل داود عنوان کرد: جریان نفوذ هر بار دروغهای متفاوتی را تحویل جامعه داده، یک روز فیلترینگ هوشمند، ساماندهی کانال ها، فازهای ناشمرده افتتاح شبکه ملی اطلاعات که ما بالاخره نفهمیدیم چند فاز دارد.


وی یادآور شد: آن زمانی که بحث فیلترینگ هوشمند را مطرح کردند پرسیدیم که شما چطور می خواهید محتوای رمز را شناسایی و فیلتر کنید و همه دیدند که این پروژه در نطفه خفه شد با اطلاعاتی که غربی ها انجام دادند.

 

این کارشناس فضای مجازی و رسانه با بیان اینکه اعلام جرم توسط آقای جعفری دولت آبادی دادستان تهران علیه مدیر تلگرام را به فال نیک میگیریم گفت: متاسفانه با خبر شدیم که پاول دوروف در یکی از واکنش های عجولانه و پراسترس خاص توئیتری اش اعتراف کرده که نمیتوانم به تهران سفر کنم، در صورتی که ما باید از مسئولان کشور سوال کنیم که اگر ایشان سفرهای متعددی به کشور داشته با چه کسی دیدار کرده که الان این فضا منبع اصلی برای فعالیت تروریست های داعش شده است ؟

 

 

وی اضافه کرد : چند حمله تروریستی دیگر باید در بسترتلگرام اتفاق بیفتد که مسئولان به این سطح فهم و اقدام انقلابی برسند که این بدافزار باید مسدود شود و سرورش را به داخل کشور بیاورد و دسترسی به محتوای رمزش را به ما بدهد؟


این کارشناس فضای مجازی به شهادت  ۱۷ نفر از هموطنان در حادثه تروریستی تهران اشاره کرد و افزود: در همان روزهای اول مصاحبه ای داشتم که این فضای آموزشی، جنگ،عضو گیری، انتقال ماموریت  و ارسال حمله تروریستی همه در بستر تلگرام بوده متاسفانه مسئولان ما توجیح کردند که مابر این فضا اشراف داریم ، ما گفتیم اگر اشراف دارید شهادت ۱۷ نفر ما چطوری انجام شد و چشمتان را بستید و باید پاسخگوی خون آن شهدا باشید.


آل داود ابراز کرد: اگر اشراف داشتید بر بستر تلگرام وقتی مجلس شما را خواستند چرا دروغ گفتید.این مسئله بسیار مهمی است که تکلیف خودمان را یک بار برای همیشه با این مسئولان روشن کنیم.

دستگیری مدیر تلگرام به محض رسیدن به فرودگاه ایران

وی ادامه داد: اعلام جرمی که شده دوتا برکت دارد یکی اینکه این فرد جاسوس (پاول دوروف) با اعمال بی شمار مجرمانه ای که انجام داده  نمیتواند به ایران سفر کند چون پایش به فرودگاه برسد سریعاً دستگیر خواهد شد.


این کارشناس فضای مجازی با صراحت گفت که تلگرام در ایران جنایت کرده است و ادامه می دهد: الان بسیاری از محتوا ها حامل خشونت افرادی که تا پای اعدام مثل قاتل دختر افغانستانی در خیرآباد ورامین (ستایش قریشی) از طریق تلگرام و اینستاگرام دچار تهیج جنسی شدند و الان یک نوجوان منتظر دوبار اعدام شدن است.


وی بسیاری از جنایت ها، فروش مواد مخدر، قلدری سایبری،قاچاق انسان، فعالیت گروهای ضد انقلاب و تروریستی را از دیگر محتواها در بستر تلگرام برشمرد و بیان داشت: در سال ۶۷برنامه ای از رادیو پخش شد که در خصوص الگوی زن بود، مقایسه ای یکی از شنوندگان بین حضرت زهرا (س)و اوشین که از تلویزیون در آن زمان پخش می شد انجام داده بود حضرت امام (ره) به محمد هاشمی مدیر عامل صدا و سیما نامه می نویسند که اگر این برنامه و صحبتی که گفته شده از عمد صورت گرفته هتاک محکوم به اعدام است و بیان کرده بودند اگر تکرار شود باید فرد خاطی اخراج شود.


آل داوود اظهار کرد: الان در تلگرام هزاران کانال ضد انقلاب و توهین کننده  وجود دارد، در همین ایام محرم هزاران کانال و صفحه اینستاگرام حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار کانال شبهات مرتبط با محرم و قیام امام حسین(ع) و مراسم های معنوی که در کشور وجود دارد را شبهه پراکنی انجام می دهند و ذهن و دین مردم ما را مسموم می کنند، این چه فضایی است که الان در کشور وجود دارد ؟


وی اذعان داشت: مسئولان یک برای همیشه بگویند اگر مشکلی با این فضای آلوده ندارند تا مردم هم تکلیف خودشان را بدانند و اگر می خواهند برخورد کنند بسم الله پیام رسان های بومی بسیار قوی در کشور وجود دارد و جای هیچ گونه نگرانی بابت جایگزین مسدود تلگرام در داخل نیست.

ذائقه سنجی از سوی شبکه های اجتماعی؛سقوط اجتماعی و فرهنگی


این کارشناس فضای مجازی و رسانه تصریح کرد: هر چیزی که الان در زمینه ناتوانی شبکه های داخلی می گویند بهانه های بنی اسرائیلی است مدام و ثانیه به ثانیه ذائقه سنجی می کنند که نتیجه این امر سقوط اجتماعی و فرهنگی انقلاب اسلامی می شود.

اعلام جرم  دادستان تهران کار به موقعی بود


وی تاکید کرد: یک هشدار را هم باید بدهیم، مسئولان کشور هر ثانیه که از فعالیت تلگرام غفلت کنند، استکبار جهانی به رهبری آمریکا و اسرائیل برای این ثانیه ها برنامه ریزی کرده اند می توان گفت که جامعه را به سمت سقوط و ابتذال فرهنگی و اجتماعی نزدیک ترمی کنند،این اعلام جرم دادستان بسیار کار به موقع و مفیدی بود باید ادامه داشته باشد ،این فضای مسموم بسته شود و مدیر تلگرام و صهیونیست ها ببینند ‌که یک فضای انقلابی و خوب جلوی آنها ایستادگی میکند و مردم از آن آگاه شدند.

اجرای صحیح و صادقانه شبکه ملی اطلاعات


وی در پایان مهمترین مطالبه طبق فرمایش رهبر انقلاب را اجرای صحیح و صادقانه شبکه ملی اطلاعات و برخورد با کسانی که به عمد این پروژه بسیار مهم را اجرایی نمی کنند دانست و افزود: رهبر انقلاب در جلسات متعدد با مسئولان فرمودند مهمترین بحث امروز در فضای مجازی شبکه ملی اطلاعات است، باید با کسانی که  در کشور موزیانه شیطنت می کنند در راه اندازی این شبکه برخورد قاطع و انقلابی شود ، همانطور که در کشورهایی مثل آمریکا،آلمان، چین، کره جنوبی شبکه ملی اطلاعات وجود دارد و آن ها از دیوار فکری و فضای اراده مردم صیانت می کنند ما هم باید چنین شبکه ای داشته باشیم.

 

 

انتهای پیام/ سیده زینب حیدری

زمان انتشار: شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۸:۰۰

شناسه خبر: 37294

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
سمیه بهاروند
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۹:۰۲

این همه اتفاق در کشور افتاده ولی کو کسی که پیگیر باشه

رضا
۰ مخالف          ۲ موافق
شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷:۱۴

برادر آل داوود بحق از جهادگران فضای مجازی هستند خداوند به ایشان توفیق تداوم این راه و پاسداری از ارزشهای اسلام رابیش از پیش عنایت فرماید و ماهم برای ایشان دعا میکنیم که در این راه موفق باشند

احمد نادری
۰ مخالف          ۲ موافق
شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱:۲۱

مسئولان کی میخوان یک حرکت انقلابی انجام بدن ؟؟؟واقعا فضای مجازی جز فساد و فروپاشی خانواده ها چیزی نداشته تا الان.....

اشتراک گذاری مطالب