به همت متخصصان مرکز رشد شهید شهریاری زنجان؛

تولید و تجاری سازی دو محصول جدید دانش بنیان بلتا و هواپاک

به همت متخصصان مرکز رشد شهید شهریاری زنجان، سیستم ضدعفونی تجهیزات آرایشی (بلتا) و سیستم هواپاک تولید شده و به مرحله تجاری سازی رسیدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، اقدامی است که کشورهای توسعه یافته در راستای تقویت برنامه‌های تحقیق و توسعه انجام داده‌اند. این مراکز نه تنها شکاف‏های موجود بین دانشگاه‏ها و سایر بخش‏ها مانند صنعت، کشاورزی و بهداشت را کاهش می دهد، بلکه روند انتقال فناوری و دانش را نیز تسهیل می‌کنند. به‌عبارت دیگر، پارک‏های علم و فناوری، تسریع‌کننده روند رشد و توسعه اقتصادی دانش‌محور نیز  هستند. این مراکز به‌عنوان واحدهای تحقیق و توسعه، می‏توانند در کاهش بیکاری و به ‏خصوص بیکاری جوانان تحصیل‌کرده در کشور، نقش مؤثری ایفا کنند. با توجه به این که مسأله بیکاری یکی از چالش‌های اساسی کشور است، توسعه این واحد ها می تواند نقش موثری را در کاهش این معضل اجتماعی ایفا کند.

با توجه به این که بسیاری از شرکت های تازه تٲسیس با مشکل تٲمین مکان فعالیت روبه رو هستند، مراکز رشد این مشکل را برای آن ها حل می کند و مکان مناسبی برای شروع یک فعالیت نوپا در اختیار متخصصین می گذارد.

 

 

*مرکز رشد شهید شهریاری زنجان

مرکز رشد شهید شهریاری در شهرستان زنجان مدتی است که با این هدف مشغول به فعالیت شده است و تاکنون فعالین این مرکز موفق به ثبت و تجاری سازی چندین طرح نو صنعتی شده اند. یکی از شرکت های مستقر در این مرکز، شرکت "شتابگران علم تا عمل" است. تیم اجرایی این شرکت متشکل از متخصصین برق، الکترونیک،کامپیوتر، مکانیک، بهداشت و انرژی هستند که در دوحوزه بهداشت وانرژی به فعالیت می پردازد.

متخصصان این شرکت که جوانان خوش فکر دانشگاهی را شامل می شود، موفق شده اند تا دو محصول کابردی و جدید  خود را از مرحله تولید عبور داده و به فروش اولیه برسانند. تولید این دو محصول بین ۵تا۱۰ فرصت شغلی در خط تولید،مونتاژ وکنترل کیفی این دو محصول را ایجاد کرده است.

 

 

*سیستم ضد عفونی تجهیزات آرایشی

محصول اول یک محصول آنتی باکتریال و ضد عفونی کننده تجهیزات آرایشگاهی است که در حال حاضر با نام تجاری "بلتا" در بازار استان زنجان ارائه شده است.

کابرد این محصول به گونه ای است که تمام تجهیزات آرایشگاهی در داخل این دستگاه قرار می گیرند و بر اساس مکانیزم تابشی و براساس آزمایش هایی که در مجموعه علوم پزشکی زنجان بر روی این محصول اجرا شده است بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد امکان ضدعفونی تجهیزات آرایشگاهی بوسیله این دستگاه وجود دارد. خوشبختانه استقبال خوبی هم از این محصول در قدم های اول صورت گرفته است.

 

سیستم ضدعفونی تجهیزات آرایشی (بلتا)

 

 

*سیستم هواپاک

محصول دوم با نام تجاری هواپاک تولید می شود. هواپاک یک محصول صد در صد بومی است. نحوه کار این محصول به شکلی است که هوای محیط را به گردش در می آورد و در محیط هایی مانند مدارس،مساجد و تمام قسمت های اداری  و مکان هایی که رفت و آمد افراد در آن ها زیاد هست کاربرد دارد.

این محصول علاوه بر به گردش در آوردن هوا وتنظیم رطوبت آن می تواند به آن رایحه و مواد ضدعفونی کننده اضافه کند. مثال با افزدون ماده اکالیپتوس به صورت تنظیم شده می تواند تا حد زیادی سطح بهداشت مکان مورد نظر را ارتقاء دهد. 

 

سیستم هواپاک

 

گفتنی است که درحال فروش این دو محصول آغاز شده است و باقیمت پایین تری نسبت به محصولات مشابه خارجی در بازار عرضه می شوند.

 

 

 

*سیستم مدیریت مصرف کولر های آبی

محصولات دیگر شرکت "شتابگران علم تا عمل" در مرحله تحقیق و پژوهش قرار دارند.یکی از این محصولات، سیستم مدیریت مصرف کولر های آبی است که تاکنون مرحله  تولید آزمایشی را باموفقیت طی کرده است و در حوزه مدیریت مصرف کولر های آبی کاربرد دارد.

تعداد زیادی کولر آبی هر ساله در فصل گرما استفاده می شود که انرژی زیادی صرف استفاده از این کولر ها می شود. با تولید این محصول بدون اینکه کارایی این کولر ها پایین بیاید ۱۰الی ۱۵ در مصرف انرژی هر کولر صرفه جویی خواهد شد.

مسئولین این شرکت رایزنی هایی برای انعقاد قرارد خط تولید این محصول انجام داده اند و در آینده نزدیک این محصول به مرحله تولید انبوه خواهد رسید. 

 

سیستم مدیریت مصرف کولر های آبی

 

 

 

*کارآفرینی مستلزم خستگی ناپذیری است

مهندس امیر حیدری یکی از  متخصصین برق قدرت  این مرکز و مدیرعامل شرکت "شتابگران علم تا عمل است که گفت و گویی با ایشان حول محصولات تولیدی این شرکت انجام دادیم.

او در این باره،گفت: "ما موفق شدیم دومحصول خود را بصورت کامل ازمرحله صفر تا صد عبور دهیم و این دو محصول را به مرحله تولید برسانیم. مستقر شدن در مرکز رشد شهید شهریاری از جهت حمایت و پشتیبانی علمی و معنوی نیز بسیار برای ما حائز اهمیت است و وجود افراد متخصصی همچون جناب آقای دکتر بابایی و دکتر انصاری ازاین جهت که دیدگاه ها و مشاوره های مفیدی دارند برای ما بسیار مفید واقع شده است. به دلیل عدم حمایت های مادی و معنوی، درصد کمی از فعالیت های کارآفرینانه که در کشور ما انجام می شود به نتیجه می رسد. البته در برخی موارد، محصولی که برای کار آفرینی انتخاب شده است قابلیت تجاری سازی و کارآفرینی چندانی ندارد. حمایت از تولیدات داخلی مستلزم تبدیل شدن به یک فرهنگ عمومی است. درصورتی که فرد فرد مردم ایران وبه خصوص مسئولین دولتی خود را ملزم به حمایت از تولیدات داخل ندانند قطعا کار آفرینی در ایران به جایی نخواهد رسید. در عین حال استفاده از محصول ایرانی تنها نیازمند فرهنگسازی نیست و باید تولیدات داخل هم در حدی باشند که رضایت مشتری را تامین کنند. باید گفت که این یک رابطه دوطرفه است و حمایت مردم و دولت از محصولات داخلی باعث افزایش تجربه و کیفیت محصولات نوپای ایرانی خواهد بود.

مسیر کارآفرینی مسیر دشواری است که مستلزم خستگی ناپذیری تازه واردان این عرصه است. قطعا تازه واردان باید از تجارب افرادی که مسیر خیلی زیادی را برای موفقیت در کارشان طی کرده اند استفاده کنند. در این بین از حمایت مراکز رشد و فناوری و بسیج علمی می توانند بهره مند گردند.

یکی از معضلات فعلی جامعه علمی کشور،فرار مغز هاست. مسئولین کشور باید به واسطه حمایت های خود از این پدیده جلوگیری به عمل آورند. قطعا با ارزش نهادن به قابلیت های افرادی که صاحب تخصص هستند ما میتوانیم از خروج این افراد از کشور جلو گیری کنیم.

 همه ما ایرانی ها نسبت به کشورمان تعصب داریم اما اگر شخص اغنا نشود و متوجه شود که به استعداد هایش اهمیت داده نمی شود ناچار است به جایی برود که به استعداد هایش ارزش قائل شوند درنتیجه ماباید صنعت و کارآفرینی را به حدی در کشورمان گسترش بدهیم که بشود از استعداد این افراد استفاده شود. قطعا اگر شخصی نتیجه استعداد های خود را در صنعت کشور خود ببیند بی شک دوست ندار که از مملکت خود برود."

وی در پاسخ به اینکه آیا فضای استان زنجان برای فعالیت شرکت های نو پا فراهم هست افزود: "نزدیک بودن زنجان به تهران باعث ایجاد یک مشکل شده است وآن این است که مردم زنجان تصور می کنند که همه چیز راباید ازتهران و تولیدات تهران بخرند که این عامل بسیار به کارآفرینی در زنجان ضربه می زند. وی افزود: این فرهنگ حتی در ادارات دولتی استان هم مشاهده می شود که تمایل دارند اکثر پروژه ها را به شرکت های تهرانی واگذار کنند."

 حیدری با درخواست حمایت مجموعه های دولتی از محصولات شرکت های نوپا بیان کرد: "در ابتدا برای راه افتادن خط تولید شرکت های نوپا  به چرخش در آمدن چرخ اقتصادی کشور باید مجموعه های دولتی در خرید محصولات این شرکت ها پیش قدم شوند تا در ادامه حمایت مردم هم افزوده شود. در پایان ضمن تشکر از حمایت های سازمان بسیج علمی باید اشاره کرد که حمایت های این مجموعه در کنار حمایت دانشگاه های امیرکبیر ،زنجان وعلوم پزشکی زنجان خیلی کمک حال پیشرفت این مجموعه بوده است."

 

 

*کلید تحقق اقتصاد مقاومتی

کاربردی کردن دانش و استفاده‌ی مؤثرتر از آن در گسترش ظرفیت‌ها و ارتقای درجه‌ی بهره‌برداری از منابع است که تحقق یک اقتصاد دانش‌بنیان را ممکن می‌سازد و نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه قابل تعریف است. توسعه و بالندگی شركت‌هاي دانش‌بنيان موجب تحول در عرصه علم و دانش و كشف يافته‌ها و نتايج جديد اقتصادي مي‌شود، اين يافته‌ها مي‌تواند در اجراي اصول اقتصاد مقاومتي مورد استفاده قرار گيرد. بر این اساس است که مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان را از بهترین و مؤثرترین مؤلفه‌های اقتصاد دانش‌بنیان می‌دانند که می‌تواند اقتصاد مقاومتی را نیز ثبات و قوام بخشد.
مقام معظم رهبری در ۱۳۹۵/۳/۲۵ در دیدار بامسئولین نظام با اشاره بر اهمیت اقتصاد دانش بنیان، فرمودند: "یک مسئله‌ی بسیار مهم، پرداختن به شرکتهای دانش‌بنیان است؛ این ما را پیش خواهد برد. شرکتهای دانش‌بنیان، هم علمند، هم اقتصادند. پرداختن به شرکتهای دانش‌بنیان یکی از اساسی‌ترین کارها است؛ این جزو اولویّتها است و باید به این پرداخت. البتّه بعضی از شرکتهای دانش‌بنیان می‌آیند شکایت میکنند و گزارش میدهند به ما. مسئولین توجّه کنند به این نکته."


آن چه که امروز در کشور شاهد آن هستیم رشد تعداد شرکت های دانش بنیان است اما این رشد روند سریع و مناسبی را طی نمی کند و باید این روند رشد تسریع پیداکند.
از مسئولین دولتی و سازمانهای پژوهشی انتظار می رود با تسهیل روند اعطای تسهیلات به نخبگان جوان و شرکت های نو پا و حمایت مالی و معنوی از آنان فضا را برای استقبال بیشتر نخبگان ایرانی از پژوهش و طراحی محصولات کاربردی در داخل این مرز وبوم را فراهم سازند.

انتهای پیام/۲۴۴۰

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۵:۴۲

شناسه خبر: 37526

مطالب مرتبط :
دکتر اقبالی

معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی کشور:

دانشجو باید در شروع تحصیل با چالش های اساسی کشور در رشته خود آشنا شود

دکتر اقبالی به لزوم مشخص شدن سیر رشد تخصصی دانشجویان اشاره کرده و گفت: دانشجویان می توانند در این سیر شناسایی و توانمند شوند و مانند پژوهشکده های کنونی در حل چالش های اساسی کشور مددکار باشند

بازدید دکتر مراد خانی

در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری مطرح شد:

فعالان علوم فنی نیاز ها و درخواست های خود جهت ارائه به دکتر ستاری را آماده کنند

دکتر مراد خانی در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری ضمن تاکید بر همکاری ها مستمر پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی و پژوهشی ابراز کرد: طرح های بسیجیان قابل تامل است و اگر برخی از شرکت های مستقر ارتقاء سیستم دهند مشمول حمایت های مادی و معنوی این دو مجموعه می شوند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
محمد
۰ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴:۰۴

موفق باشید

امین رادمنش
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۲:۳۲

بسیار عالی. لذت بردم . با آرزوی موفقیت های روز افزون

اشتراک گذاری مطالب