رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

ایران رتبه دوم تولید علم در بین ۲۵ کشور برتر جهان

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: کشور ما به لحاظ تولیدات علمی دومین کشور در میان ۲۵ کشور برتر جهان در نظام رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام شناخته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ دکتر محمد جواد دهقانی دیروز در همایش کیفی‌سازی پژوهش، ارتقاء اثرگذاری پژوهش دانشگاه در سطح بین‌الملل و ارتقاء رتبه بندی دانشگاه‌ها که در دانشکده پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به سهم ۲۰ درصدی تولید علم ایران در حوزه علوم پزشکی، اظهار کرد: مرجعیت علمی مورد تاکید سیاست‌های علم و فناوری کشور است.

 رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطر نشان کرد: افزایش صرفا تعداد مقالات مرجعیت علمی را به دنبال ندارد. اگر علم را به ثروت و قدرت تبدیل کنیم توسعه کمی و کیفی را به دنبال خواهیم داشت.

وی تدوین سند راهبردی دیپلماسی علمی دانشگاهی، استقبال ابزارهای مدیریت علم، برنامه توانمندسازی پژوهشگران برای ارتقاء سطح کیفیت پژوهش‌ها، تدوین سیاست‌های دانشگاه برای هدایت پژوهشگران به سمت مجلات برتر را از جمله اقدامات لازمی دانست که باید در زمینه مرجعیت علمی به آن توجه کرد.

 وی عنوان کرد: 451 دانشگاه و موسسات تحقیقاتی مبتنی بر آی.پی در سطح کشور از فرآورده‌های مختلف آی. اس. سی استفاده می‌کنند.

 دهقان بیان کرد: کشور ما به لحاظ تولیدات علمی دومین کشور در میان 25 کشور برتر جهان در نظام رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام شناخته شده است.

 وی در ادامه افزود: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه داروشناسی و سم شناسی رتبه نخست کشور و کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است و در سطح جهانی نیز رتبه ۴۲ را در این زمینه دارد.

 رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: ایران در زمینه تولیدات پزشکی جزء کشور‌های برتر جهان به شمار می رود.

وی اظهار داشت: ایران جزء 22 کشوری است که تولیدات علمی آن کمتر از 30 هزار عنوان است لذا جزو کشورهای برتر محسوب می‌شود.

دهقانی به رشد هشت برابری مقالات علمی کشورهای جهان اسلام اشاره کرد و افزود: کشورهای اسلامی 25 هزار مقاله در سال 2000 منتشر کرده‌اند که این رقم نسبت به کل کشورهای جهان رشد 5 برابری داشته است.

وی با بیان اینکه سهم ما در مقالات پراستناد از سال 2015 به بعد پیشی گرفت، ابراز کرد: در سال 2016 کشور ما بیشترین تعداد مقالات پراستناد را داشت که در پایگاه بین المللی آی. اس. آی ثبت شد و رتبه 21 را کسب کرد.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: ایران 4/2 درصد از کل مقالات پراستناد را به خود اختصاص داد.

وی بیان کرد: سهم استناد مقالات ما 5/6 است و کشور سوئیس با داشتن 1/20 بیشترین سهم را دارد.

دهقانی یادآور شد: ایران طی 10 سال اخیر یک میلیون و 300 هزار استناد دریافت کرده است که این آمار در حال حاضر به یک میلیون و 600 هزار می رسد.

وی بیان کرد: جهان بیشتر روی کیفی بودن مقالات کار می‌کند بطوریکه سهم مقالات استنادی کشورهای دیگر چون امریکا بیشتر از کل مقالاتش است.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: توانمندسازی پزوهشگران در ارتقای سطح کیفی پژوهش‌ها و استقرار ابزارهای مدیریت علم و توسعه شبکه علم دانشگاه‌ها از راهکارهای ارتقای کیفیت و مرجعیت علمی مقالات است.

وی اشاره کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه 42 را از نظر تعداد مقالات علمی دارد ولی ما سعی کرده‌ایم که به مقالات ارائه شده از جنبه کیفی توجه کنیم به همین دلیل 800 نشریه را از سرویس‌ها خارج کردیم و در مقابل سامانه‌هایی را ایجاد کرد‌ه‌ایم تا این نشریات را تصحیح و رتبه‌بندی کنند که در این میان رصدخانه علم جهان اسلام نیز اطلاعات هر کشور اسلامی را از جمله تعداد دانشگاه‌ها و دیگر مسائل مربوط به این موضوع که در آن‌ها ثبت شده است، نشان می‌دهد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲:۰۰

شناسه خبر: 37542

مطالب مرتبط :
مقالات علمی

استاد دانشگاه و پژوهشگر مازندرانی:

وزارت علوم سالانه لیست مجلات ممنوعه را منتشر می‌کند/ آنچه را که در تهیه و انتشار مقالات علمی باید بدانیم

استاد دانشگاه و پژوهشگر مازندرانی گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی وپژوهشگران مراقب مجلات فیک و نامعتبر علمی باشند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب