مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گیلان

برجام عامل رکود علمی کشور است

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گیلان برجام را عامل اصلی کاهش چشمگیر سرعت رشد کشور در حوزه فناوری های پیشرفته دانست و افزود: تنها راه نجات کشور تکیه بر کار، افزایش تولیدات ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ صبح امروز نشست هم اندیشی مسئولین علمی حوزه های مقاومت بسیج شهرستان لاهیجان با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گیلان در سالن جلسات فرماندهی ناحیه این شهرستان برگزار شد.

 

هزینه سنگین برجام برای کشور

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گیلان در این نشست با اشاره به نمایان شدن ماهیت غیرعقلانی برجام تصریح کرد: برجام طرحی غیرعلمی و از ابتدا محکوم به شکست بود که اجرای یکطرفه آن توسط دولت صدمات جبران ناپذیری را به کشور وارد آورد.

محمد درویشی ادامه داد: آنچه عامل اصلی تسلیم استکبار جهانی و دنیای غرب در مقابل خواسته های ملت ایران و کشاندن کشورهای 1+5 پای میز مذاکره شد قدرت دیپلماسی وزارت خارجه نبود، بلکه توانمندی بسیار بالای کشور در حوزه علوم و فناوری های فوق پیشرفته به خصوص دانش هسته ای، نانو فناوری و ساخت موشک های دور برد بود، ولی افسوس که از این فرصت پیش آمده به نفع کشور بهره برداری نشد.

درویشی با بیان اینکه هزینه برجام برای کشور بسیار سنگین بود، اظهار کرد: در برجام تنها ایران به تعهدات خود عمل کرد و این امر عاملی برای رکود علمی در بسیاری از حوزه های فناورانه از جمله انرژی صلح آمیز هسته ای شد. لذا با اجرای برجام نه تنها چیزی عاید کشور نشد بلکه بسیاری از داشته های خود را نیز که حاصل ایثار جان شهدای جهاد علمی بود از دست داد.

وی با تأکید بر کاهش چشمگیر سرعت رشد علمی طی پنج سال اخیر و عدم ایجاد جهشی قابل توجه در حوزه توسعه فناوری های دانش بنیان بومی در کشور خاطرنشان کرد: لازم است مسئولین و مدیران علمی از سیاست زدگی به دور باشند، عمل به توصیه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را در اولویت برنامه ها قرار داده و تمامی تلاش خود را جهت تحقق آن معطوف دارند.

بحران اشتغال، محصول عدم رشد کیفی دانشگاه ها

درویشی ضمن اشاره به ضرورت تولید علم در داخل کشور و جلوگیری از ترویج علوم غربی در دانشگاه ها تصریح کرد: در حوزه هایی مثل علوم انسانی نیازمند بازنگری، نوآوری و ابداع هستیم زیرا کشوری که پرچم دار مبارزه با استکبار جهانی در دنیای اسلام بوده و از گنجینه عظیم اندیشه های ناب اسلام محمدی (ص) برخوردار است، باید استقلال علمی خود را حفظ کند.

وی با اشاره به درصد بالا و رشد روزافزون بیکاری به ویژه در قشر تحصیلکرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی تصریح کرد: توسعه فیزیکی دانشگاه ها بدون برنامه ریزی جهت رشد کیفی آنها به ویژه در بخش غیر دولتی، منجر به پیدایش بحران اشتغال در کشور شده، تا جایی که این نهاد علمی به جای حل مشکلات جامعه بر معضلات و چالش های پیش روی آن افزوده است.

درویشی با اشاره به نقش مهم ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه در طی بهتر مسیر تحقق اقتصاد دانش بنیان و کارآفرینی در كشور تصریح کرد: عدم پیوند اين دو بخش اثرات مخربی بر روند توسعه فناوري و صنعت كشور داشته و به میزان فرآوانی روند دستیابی به توسعه پايدار ملي را کند ساخته است.

 

لزوم تخصیص هزینه واردات به تقویت تولیدات ملی

درویشی افزایش سهم صادرات غیر نفتی را یکی از مهمترین پیش نیازهای کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت دانست و افزود: حصول این هدف تنها نیازمند تفکر بسیجی و مدیریت جهادی است تا با اجرای درست سیاست های اقتصاد مقاومتی شاهد خودکفایی و استقلال هرچه بیشتر ایران اسلامی باشیم.

این مسئول با ابراز تأسف از واردات انواع کالاهای غیرضروری طی سال های اخیر به کشور اظهار کرد: واردات بی رویه برخی از محصولات که امکان تولید آنها در کشور کاملاً فرآهم بوده، عامل تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه واردات محصولات مشابه نشان از عدم به کارگیری ظرفیت های داخلی و سرکوب استعدادهای ملیست، خاطرنشان کرد: واردات بی رویه منجر به نابودی بخش بزرگی از صنایع راهبردی کشور همچون صنعت چای شده، در حالی که با تخصیص هزینه های واردات چای ناسالم خارجی برای احیای این صنعت و تقویت توان تولید داخلی، نفسی تازه در کالبد نیمه جان آن دمیده می شد.

کار و تکیه بر توان داخلی عامل دستیابی به خودکفایی

درویشی با بیان اهمیت نقش مسئولین علمی در حوزه ها و پایگاه های مقاومت بسیج خاطرنشان کرد: مأموریت بسیج علمی پر کردن خلاءهای موجود با تعامل و همکاری سایر دستگاه های مرتبط است. این نهاد موظف است نقش تسهیل گری و هدایت گری خود را از طریق شناسایی کاستی ها و نقاط ضعف ایفا کرده و در جهت رفع آنها اقدامات لازم را به اجرا درآورد تا راه هرگونه نفوذ و سلطه دشمنان بر کشور صلب شود.

وی در پایان سخنان خویش با اشاره به لزوم تمرکز فعالیت های نخبگان و استعدادهای برتر در مسیر حل مشکلات اولویت دار ایران اسلامی تصریح کرد: نیاز امروز و فردای کشور دستیابی به خودکفایی و اقتدار در کلیه حوزه ها به ویژه  اقتصادی و علمی است و این تنها با کار و تکیه بر توان داخلی حاصل خواهد شد.

گفتنی است در این نشست علمی و تخصصی که به همت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گیلان و معاونت علمی ناحیه مقاومت بسیج لاهیجان برگزار شد، نقاط قوت و ضعف پایگاه های بسیج این شهرستان در بخش های مختلف علمی و فناوری مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶:۱۶

شناسه خبر: 37733

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب