با حمایت مرکز رشد قزوین صورت گرفت؛

طراحی دستگاه آفت کش به صورت پاششی توسط مبتکر قزوینی

دستگاه آفت کش انواع درختان و گیاهان زراعی به صورت پاششی بدون استفاده از هر گونه سم در مرکز رشد و خلاقیت سازمان بسیج علمی مورد حمایت قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین ؛ دستگاه آفت کش انواع درختان و گیاهان زراعی به صورت پاششی بدون استفاده از هر گونه سم در مرکز رشد و خلاقیت سازمان  بسیج علمی مورد حمایت قرار گرفت.

سیامک فلاح طراح دستگاه آفت کش انواع درختان در گفتگو با این خبرگزاری به اهداف طرح اشاره و گفت: حذف هر گونه سم، کاهش مصرف انرژی و رعایت ملاحظات زیست محیطی درطی دوبار سمپاشی در زمستان از جمله اهداف این طرح است.

 

مخترع قزوینی بیان کرد: تولید محصولات بیولوژیک بدون استفاده از سم و عاری از هر گونه باقی مانده شیمیایی و سمی. نابود کردن انواع آفات درختان و گیاهان زراعی در حداقل زمان ممکن ، عدم آسیب رسانی به حشرات دیگر که نه تنها مضر نبوده بلکه باعث گرده افشانی گیاهان و افزایش محصول را به دنبال دارند .از دیگر اهداف طرح به شمار می رود.

وی افزود: مهمترین هدف این طرح کاهش هزینه بسیار پائین برای کشاورزان و عدم وابستگی به واردات انواع سموم از خارج کشور و تولید داخل  و جبران خسارت ناشی از آفات و بیماریهای گیاهی در کشور در باغات می باشد.

 فلاح عنوان کرد: در این طرح از آب مغناطیسی استفاده شده، چرا که در صورت آبپاشی با آب خالی مغناطیسی شده دارای ازن بدون مصرف حتی یک قطره سم ، در طی 10 دقیقه می توان شاهد نابودی کلیه آفات ، پاتوژن‌ها شامل ویروس ،  باکتری و قارچ‌ها بود.

وی  در رابطه با بکارگیری از دستگاه گفت : استفاده از این دستگاه هم به صورت انفرادی و هم به صورت ماشینی می تواند صورت گرفته و در ضمن به صورت پاششی توسط پهپاد ها و هواپیماهای سمپاش درطی ده دقیقه برای هر هکتار باغات و مزارع امکانپذیراست.

 

این مخترع در ادامه به مهمترین مولفه استفاده شده در این محصول پرداخت و تصریح کرد: مهمترین مولفه در این طرح تولید ازن و اضافه نمودن آن به آب معمولی می باشد  که ازن از جمله موادی است که در زمینه از بین بردن آفات و بیماری ها می توان استفاده نمود.

وی تشریح کرد :با استفاده از میدان های مغناطیسی که در دستگاه بوجود می آید ، آب داخل دستگاه مغناطیسی و تصفیه شده و در زمان اضافه شدن ازن به آن با تاثیر بسیار بالایی باعث از بین رفتن انواع آفات می گردد ، میزان اشاعه بیماری سرطان ناشی از مصرف بی رویه سم بیش از ده برابر نرخ جهانی آن در ایران می باشد.

فلاح اضافه کرد: ازن یکی از ترکیباتی است که در سیستم تنفسی موجودات زنده بویژه آفاتی نظیر قارچها و باکتریها تاثیر گذاشته و تنفس را به حداقل می­رساند ولذا موجب مرگ آنها می­شود. علاوه بر غلاتی نظیر گندم، بر علیه آفاتی نظیر مگس سفید نیز به کار می رود و در ضد عفونی گلخانه ها جایگاهی خاص دارد.

 

وی به کاربردهای زنراتور ازن نیز اشاره داشت و تصریح کرد: کاربردهای ژنراتور ازن بی شمار بوده و می توان بیش از30 مورد را فهرست کرد که همگی استراتژیک و موضوع پروژه تحقیقاتی جداگانه  می باشد . برای مثال تزریق گاز فوق درسیلوهای گندم ، سردخانه ها ، آبیاری کشاورزی ، ضد عفونی سالنهای مرغداری، صنایع غذایی ، کشتارگاهها ، تصفیه فاضلابهای شهری و صنعتی ، دامداریها ، بوبری ، کارخانه آنزیم و... از جمله این موارد است.

 

مخترع قزوینی اظهار کرد: نتیجه نهایی از ساخت این طرح ، ابداع دستگاهی است که مانند دستگاه سمپاش به صورت پاششی آب خالی مغناطیسی شده و دارای ازن را  بر روی درختان و گیاهان زراعی پاشیده و در نتیجه کلیه آفات را در ده دقیقه نابودمی سازد و همچنین کشاورز بعنوان محلول پاشی می تواند استفاده نماید .

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورت تامین اعتبار لازم ، مرحله تجاری سازی طرح انجام خواهد شد و با این روش کمک فراوانی به کشاورزان و باغداران استان و کشور می‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷:۰۰

شناسه خبر: 38222

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
سیدمصطفی هفده تنی
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵:۰۰

با سلام لطفا شماره تماس یا ایمیل سازنده طرح را اعلام تا بتوانیم از ایشان خریداری کنیم 09128690410

عباس علیپور
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷:۵۶

با سلام چطور میشود این دستگاه را تهیه نمود

اشتراک گذاری مطالب