به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان؛

موانع زایمان طبیعی و راهکارهای مقابله با آن

مهم ترین مانع زایمان طبیعی، افزایش سن مادر در اولین بارداری و مهم ترین راهکار جهت زمینه سازی زایمان طبیعی، مراقبت دقیق دوران بارداری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، زایمان طبیعی روش ارجح زایمان است و انجام عمل سزارین بر طبق قواعد به مواردی محدود می شود که زایمان طبیعی میسر نباشد یا روش طبیعی با خطر جدی برای مادر و جنین همراه باشد. امروزه سزارین به عنوان شایعترین عمل جراحی و همچنین یکی از اعمال جراحی معمول مامایی در تمام دنیا محسوب می شود. انجام این عمل در شرایط خاصی باعث نجات جان بسیاری از مادران و نوزادان می شود. علل شایع برای انجام سزارین شامل سزارین  تکراری، عدم پیشرفت در مسیر زایمان، نمای غیر طبیعی و انجام سزارین برای سلامت جنین است.


طی سال های گذشته، شیوع زایمان به طریق سزارین در کل جهان افزایش داشته است، به عنوان مثال طبق اعلام ژورنال انجمن دارویی ایران در سال 1970 آمار سزارین 4.5% بود، در حالی که در سال 2007 این میزان به 38% رسیده است. افزایش میزان سزارین در  سراسر دنیا این مسأله را به عنوان یکی از معضلات بهداشتی مطرح ساخته است. کمیته بین الملل زنان و مامایی در مورد جنبه های اختلال باروری انسان، اعلام نموده است که انجام سزارین بدون دلایل پزشکی نیز افزایش یافته است. در ادامه با مطالعه و پژوهش صورت گرفته توسط خانم دکتر ابراهیمی پور متخصص زنان و زایمان به بررسی موانع و راهکارهای افزایش زایمان طبیعی پرداخته می شود. 

 

 

*علل افزایش سزارین

در افزایش سزارین دو دسته از عوامل نقش دارند که شامل سزارین به دلیل فاکتورهای طبی و سزارین به دلیل تقاضای فرد می باشد. سیاست بهداشتی کشور در جهت کاهش میزان سزارین و جلوگیری از انجام انواع انتخابی آن می باشد. مطالعات متعددی در زمینه بررسی علل افزایش سزارین و شناسایی عوامل مرتبط با انتخاب نوع زایمان انجام شده است. در اکثر این مطالعات گروه هدف زنان باردار می باشند. بررسی ها نشان می دهد که مهمترین مانع انجام زایمان طبیعی به دنبال سزارین، عدم حمایت های قانونی از کادر درمانی بوده است.  آن چه مسلم است متخصص زنان و گروه ماما در گسترش زایمان طبیعی نقش به سزایی دارند، به لحاظ این که روش تصمیم گیری و اجرای این گروه در برخورد با زنان باردار رابطه مستقیم با آمار سزارین و زایمان طبیعی دارد. برهمین اساس به بررسی دیدگاه این قشر پرداخته می شود و نظر آنان در رابطه با راهکارهای مؤثر افزایش زایمان طبیعی بررسی می شود.

 

 

*موانع گسترش زایمان طبیعی

در بین موانع گسترش زایمان طبیعی، بالاترین میانگین مربوط به افزایش سن مادر در اولین بارداری و کمترین مربوط به ترس از عوارض زایمانی مثل بروز پرولاپس رحم یا کمر درد است. از دیگر عوامل موثر می توان به ترتیب به این موارد نیز اشاره کرد: افزایش نازایی در زوجین و تمایل به سزارین به دنبال درمان نازایی، وجود ترس و اضطراب در مادر نسبت به شروع دردهای زایمانی، عدم وجود امکانات زایمان بدون درد در اکثر زایشگاه ها، تأثیر تشویق و صحبت 
اطرافیان در انتخاب روش زایمان، افزایش میزان شکایات از کادر درمانی در موارد بروز عوارض زایمانی و عدم رعایت احترام به این قشر، انجام ندادن مراقبت بارداری زیر نظر پزشک و ماما به طور منظم، عدم پرداخت مالی مناسب به کادر درمان، نبود اختلاف چشمگیر بین هزینه زایمان طبیعی و سزارین در اکثر مراکز درمانی، کاهش تحمل و حوصله بیمار و پزشک برای گذراندن سیر کامل القای زایمان، عدم آگاهی نسبت به عوارص سزارین و مزایای زایمان طبیعی. 

 

 

*راهکارهای افزایش زایمان طبیعی

در بین راهکارهای پیشنهادی زایمان طبیعی، بالاترین میانگین (مؤثرترین راهکار) به مراقبت دقیق از کلیه زنان باردار در مراکز بهداشتی یا زیر نظر پزشک برای پیشگیری یا درمان عوارض اختصاص یافت و افزایش همکاری بین پزشک و ماما کمترین تأثیر را دارد. همچنین، افزایش آموزش به زنان باردار در دوران بارداری جهت آگاهی نسبت به عوارض سزارین و مزایای زایمان طبیعی، فراهم نمودن امکان زایمان بدون درد در تمام بیمارستانها، افزایش حمایت قانونی و احترام به کادر درمانی، افزایش پرداخت مالی مناسب به فرد مسئول زایمان طبیعی، ا مکان زایمان طبیعی با هزینه کم و افزایش هزینه سزارین به ترتیب اهمیت از دیگر راهکارهای پیشنهادی افزایش زایمان طبیعی هستند.

 

گفتنی است که بر اساس نتیجه مطالعه حاضر یکی از موانع اصلی کاهش سزارین بالا رفتن سن مادر در اولین بارداری بوده و مهمترین راهکار جهت گسترش زایمان طبیعی، انجام مراقبت دقیق دوران بارداری بود که نشان دهنده اهمیت این مراقبت ها در تشخیص به موقع و درمان عوارض حاملگی و آمادگی مادر برای زایمان طبیعی است. در مجموع، آنچه روشن است جهت دستیایی به نتیجه مطلوب در زمینه ترویج و افزایش زایمان طبیعی و پرهیز از بالا بردن میزان سزارین، ارتباط و توجه بیشتر به متخصص زنان و زایمان و ماما و استفاده از نظرات و تجارب آنها بسیار اهمیت دارد.

انتهای پیام/۲۴۵۰

زمان انتشار: جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۳:۴۹

شناسه خبر: 38322

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب