توسط مخترع خلاق گیلانی صورت گرفت

اختراع دستگاهی برای تسهیل عملیات کاشت بادام زمینی در اراضی کوچک

عدم توسعه کارآمد مکانیزاسیون در اراضی زراعی کوچک یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی افزایش تولید محصولات کشاورزی و حفظ امنیت غذایی در کشور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ سالانه 30 هزار تن بادام زمینی در کشور مصرف می شود که از این میزان 20 هزار تن در داخل کشور و الباقی از طریق واردات تأمین می شود.

بادام زميني، پاچ باقلا، لوبيا و ذرت از جمله محصولاتي هستند كه سهم بسزايي در تأمین معيشت مردم بسیاری از استان های کشورمان دارند. اما به دليل فقدان ادوات و ماشين آلات مناسب کشاورزی، توسعه سطح زير كشت آنها با موانع جدي روبروست.

عمليات كاشت سهم قابل توجهي از هزينه توليد اين محصولات را به خود اختصاص مي دهد. كاشت در روش سنتي و دستي نه تنها به تعداد كارگر زيادي نياز دارد بلکه از نظر اقتصادي و زماني مقرون به صرفه نبوده، بر رشد و عملكرد محصولات تأثير منفي داشته و از دقت مناسبي نیز برخوردار نیست.

بادام زمینی (Arachis hypogaea L) كه به اسامي گوناگوني نظير پسته شامي، بادام كوهي و ... نيز ناميده مي شود، يكي از بقولات گرمسيري با رشد نامحدود است كه مي تواند غذاي انسان و دام را تأمين نموده و در صورت نبودن گوشت بخش قابل توجهی از پروتئين برنامه غذايي را تشكيل دهد.

دانه بادام زمینی منبعی غني از روغن خوراكي بوده كه حاوي 43 تا 55 درصد روغن و 25 تا 28 درصد پروتئین است. حدود دو سوم توليد جهاني بادام زميني براي استخراج روغن به كار مي رود كه اين امر بيانگر اهميت گياه مذکور به عنوان نباتی روغني است.

سطح زیر کشت بادام زميني در کشور حدود 6 هزار هکتار است که بیش از 2 هزار و 700 هکتار آن در گیلان و از این مقدار 2 هزار و 500 هکتار در شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است.

اراضی بادام کاری گیلان و اکثر نقاط کشور عموماً در قطعات کوچک و یکپارچه سازی نشده وجود دارند که این امر کاربرد ماشین آلات کشاورزی سنگین و بزرگ را در آنها با مشکلات فرآوانی روبرو ساخته است. لذا برای توسعه مکانیزاسیون در این اراضی نیاز به ساخت و گسترش ماشین آلات کوچکی که علاوه بر کارایی بالا از قیمت مناسبی نیز برخوردار باشند حس می شود.

جابر ملک زاده از مبتکرین خلاق استان گیلان، موفق به اختراع دستگاه کاشتی شده که با رفع نواقص موجود در روش های کاشت سنتی و مکانیزه منجر به ارتقاء عملکرد بادام زمینی و محصولاتی نظیر پاچ باقلا، لوبيا و ذرت می شود. این دستگاه که رديف كار پشت تيلري نام دارد سیستمی است که بهره برداری تجاری از آن قادر است برخی از محدودیت های مربوط به بهبود مکانیزاسیون را در اراضی کوچک مرتفع سازد.

وی که 31 سال سن دارد متولد شهرستان آستانه اشرفیه بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته کشاورزی از دانشگاه سراسری مراغه است.

ملک زاده در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به عمومیت استفاده از روش كشت سنتي در مزارع بادام زمینی کشور، تصریح کرد: کاربرد این روش علاوه بر افزايش هزينه كارگري منجر به کاهش سرعت کاشت و پایین آمدن درصد جوانه زنی بذرها می شود.

وی با بیان اینکه روش سنتی کاشت مقرون به صرفه نیست، ادامه داد: در روش سنتی به علت نامنظم بودن رديف هاي كشت امکان استفاده بهینه از ماشين هاي داشت و برداشت ممکن نیست.

ملک زاده به مشکلات استفاده از ماشین های بذر کار رایج در کشت مکانیزه اشاره کرد و افزود: بذر کارهای موجود بیشتر در اراضی زراعی بزرگ کاربرد داشته و برای استفاده از آنها به نیروی کششی قوی تراکتور نیاز است که این امر باعث کوبیده و متراکم شدن خاک مزرعه و کاهش کیفیت آن می شود.

وی با بیان اینکه کاربرد ماشین های بذر کار به مصرف بالای انرژی و سرمایه زیادی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: از آنجا که اکثر مزارع کشور متعلق به خرده مالکان است، مکانیزاسیون در زمین های کوچک مقرون به صرفه نبوده، محتاج دانش علمی و فنی بالایی است و افزايش استهلاك ماشين آلات را در پی خواهد داشت.

ملک زاده با اشاره به مزیت های تيلر یا تراكتور دو چرخ، تصریح کرد: این نوع از تراکتورها در بسياري از كشورها به عنوان يكي از منابع با ارزش تأمين قدرت مورد نياز براي اکثر عمليات زراعي اعم از كاشت، داشت و برداشت در سطوح كوچك محسوب مي‌ شوند.

این مبتکر گیلانی با ابراز تأسف از کاربرد محدود اين نوع تراكتور در کشورمان افزود: تراكتورهای دو چرخ عموماً در سطح محدود و در اراضي شاليزاري شمال کشور به كار گرفته مي ‌شوند، و با توجه به تعداد قابل توجه انواع این تراکتورها در گيلان مي‌ توان از آنها به عنوان وسيله كشنده براي این دستگاه رديف كار استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه مذکور امكان نصب بر روي انواع تيلرهاي موجود در كشور را داراست، افزود: قابليت تنظيم فاصله رديف ‌ها، فاصله بذور روي رديف و عمق كاشت؛ امكان ساخت در كارگاه‌ هاي محلي؛ ساده بودن اجزاي ساختماني دستگاه؛ هزينه پایین ساخت، و همچنین نصب و كاربرد آسان از مهمترین مزایای این اختراع است.

ملک زاده با تأکید بر مقرون به صرفه بودن کاربرد رديف كار پشت تيلري و بازده بالای اقتصادی آن گفت: کاهشی که در هزينه كارگري، مصرف سوخت، استهلاك ماشين آلات، زمان كشت، تبخير رطوبت از سطح خاك و بذر اتفاق می افتد در کنار افزايش درصد جوانه زني و ايجاد اشتغال در جوامع روستايي از سایر مزایای کاربرد این دستگاه است.

وی در پایان به کمک های بدون چشم داشت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان در مسیر ساخت و تکمیل اختراع خود اشاره کرد و افزود: همکاری مخترعان و مبتکران گیلانی با این سازمان تسهیل گر، بستر ساز تحولات سازنده ای در توسعه استان و کشورمان خواهد بود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

زمان انتشار: جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳:۵۲

شناسه خبر: 38648

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
محمد سعید طبیب زاده
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶:۲۴

با سلام واحترام لطفا در صورت امکان تلفن و آدرس آقای جابر ملک زاده که در 5 آبانماه1396 با شناسه خبر 38648 درج شده است را جهت ارتباط با ایشان و استفاده از محصول اختراعی ایشان برای بنده ارسال فرمائید با تشکر

اشتراک گذاری مطالب