خبرگزاری علم و فناوری

در هفته بزرگداشت پدافند عامل برگزار شد

کارگاه مقابله با تهدیدات سایبری در حوزه پدافند عامل

احسان میهن دوست در این کارگاه به ارائه اخبار و آمار جرائم سایبری در کشور پرداخت و ضمن معرفی نحوه تهدیدات در این حوزه به بیان راهکارهای پیشگیری از این خطرات پرداخت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از ایلام، صبح امروز کارگاه  مقابله  با تهدیدات سایبری در حوزه پدافند عامل در هفته بزرگداشت پدافند عامل در سالن فرزانگان دانشگاه ایلام برگزار شد.

احسان میهن دوست مدرس این کارگاه آموزشی با تاکید بر اهمیت امنیت مبتنی بر آگاهی در فضای مجازی و سایبری اظهار کرد:هدف از این کارگاه شناسایی خطرات فضای سایبری و بررسی اخبار و آمار جرائم اینترنتی  و نیز بررسی راهکارهای پیش گیری از این خطرات است.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز در مبحث اینترنت اشیاء تمام وسایل  به اسمارت فون وصل است خاطر نشان کرد:ما باید با بررسی تهدیدات در این حوزه،با تهدیدات فضای سایبری مقابله کنیم.

میهن دوست ضمن بیان این نکته که  با پیچیده شدن تکنولوژی،عدم آگاهی باعث ایجاد خطاهای انسانی بیشتری نیز می شود افزود:رویدادهای بزرگ دنیا فرصت مناسبی را برای هکرها به وجود میاورد که با سوء استفاده از این رویدادها و قرار دادن لینک اخبار جعلی و پربازدید از استقبال مردم از این اخبار و وارد شدن آن ها به لینک اخبار استفاده ببرند و به اطلاعات آن ها دسترسی پیدا کنند.

میهن دوست با اشاره به این که  لینک جعلی که در فضای مجازی ایران به سرعت در حال انتشار و آلوده کرده سیستم ها است اضافه کرد:این لینک که به بهانه پذیرش 2 گیگ اینترنت رایگان در فضای مجازی کشور ما در حال انتشار است و متاسفانه افرادی که به این لینک وارد شده اند و اطلاعات خود را ناخواسته در دسترس هکرها قرار داده اند یکی از موارد تهدیداتی است که از آن مطلع شده ایم.

 

 

وی افزود:امروزه اکثر تلفن های همراه یا اپل هستند و یا با سیستم عامل اندروید کار می کنند و این  تسخیر بازار راهی را برای نفوذ اطلاعاتی و جاسوسی باز کرده است.

احسان میهن دوست خاطر نشان کرد:تغییر نتایج انتخاباتی،استفاده از خط تلفن های یک شرکت به صورت غیر مجاز،هک شدن حساب بانکی افراد همگی از نمونه های تهدیدات اینترنتی هستند . 

وی با اشاره به برخی راهکارهای مناسب و موثر برای پیشگیری از این تهدیدات عنوان کرد:به روز کردن مداوم آنتی ویروس سیستم ها یکی از ساده ترین راه ها برای پوشش حفره های امنیتی سیستم ها است که باید آن توجه ویژه داشت.

میهن دوست با انتقاد از اهمیت ندادن بسیاری از سایت های رسمی داخل کشور به این تهدیدات گفت:متاسفانه برخی از سایت های رسمی کشور که بعضا به دولت نیز وابسته هستند اهمیتی به تهدیدات سایبری ندارند و امنیت سایت آن ها به حدی پایین است که یک هکر تازه کار نیز به راحتی می تواند برای سایت آن ها مشکل ایجاد کند۰

 

 

 

این کارشناس امنیت شبکه  با بیان این که میزان کشف ویروس های نرم افزاری به نسبت وقوع آن ها کاملا قابل توجه است افزود:البته لازم به ذکر است میزان ضریب امنیت در حال بهتر سدن است و هکرها هم طبعا به این موازات حرفه ای تر خواهند شد.

 

وی چالش های امنیتی در بحث جرائم رایانه ای را شنود و دریافت غیر مجاز اطلاعات و جرائم علیه امنیت دانست و خاطر نشان کرد:حرکت بر مدار استانداردها و یا همان خط مشی و راهبردها و نیز تعیین مسئولیت ناشی از این خطرات از راهکار های پیشنهادی برای مقابله با این تهدیدات است.

 

لازم به ذکر است در پایان این کارگاه به حاضرین گواهی نامه آموزشی اعطا شد.

 

 

 

انتهای پیام/

حسن شوهانی

زمان انتشار: سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷:۲۰

شناسه خبر: 38851

مطالب مرتبط :
فیشینگ

آنچه باید درباره امنیت سایبری بدانید: فیشینگ رایج ترین نوع حملات سایبری است

امنیت سایبری؛ اصطلاحی است که برای محافظت از سیستم‌ها، شبکه‌ها و برنامه‌های کامپیوتری در برابر حملات دیجیتال است و رویکرد موفقیت آمیز امنیت سایبری دارای چندین لایه است و افراد فرآیند‌ها محافظت از رایانه‌ها، شبکه‌ها، برنامه ها یا داده‌هایی که شخص قصد دارد آن را حفظ کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب