برای اولین بار در خراسان جنوبی

شرکت شتابدهی جهت، حلقه واسط بین مخترعین و سرمایه گذاران/ طراحی صنعتی، ساخت، جذب سرمایه گذار و فروش اختراع جزء نقاط قوت این شرکت است

با توجه به اینکه در استان خراسان جنوبی ، نیاز به مکانی برای ارتباط دادن مخترعین با سرمایه گذاران برای تولید انبوه احساس می شد، این شرکت تأسیس شد و فعالیت هایی همچون طراحی صنعتی، ساخت، جذب سرمایه گذار و فروش اختراع را انجام می دهد. 

حسین نیک کار، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: این شرکت در تابستان سال 96 تأسیس شد. با توجه به اینکه من خودم مخترع هستم و قبلاً دو عدد اختراع را به ثبت رسانده ام، با نیازهای مخترعین و عرصه اختراع آشنایی دارم. احساس کردم با راه اندازی این شرکت، این نیازها پاسخ داده خواهد شد.

وی ادامه داد: شرکت شتابدهی جهت، در بحث استعدادیابی فعالیت می کند. پیش از آغاز فعالیت شرکت نیز اقداماتی انجام شده است. در مدارس راهنمایی دخترانه، کلاس آموزش خلاقیت برگزار شد و از بین 500 دانش آموز حاضر در مدرسه، تعداد 250 نفر در این کلاس ها شرکت نمودند. سپس از این تعداد، 16 نفر پالایش وانتخاب شدند تا برای ارائه ی ایده و اختراع خود اقدام کنند. این 16 نفر در یک دوره ی سه ماهه آموزش خلاقیت و طرح ایده شرکت کرده و توانستند مقاماتی را در سطح استان و کشور به دست آورند. این برنامه (برگزاری کلاس های آموزش خلاقیت) در طول سال برگزار می شود و هدف از آن، شناسایی استعدادهای نهفته دانش آموزان و طرح ایده های آنان و رساندن به مرحله ی اختراع است.

وی افزود: در حوزه ی پژوهش نیز فعالیت هایی را آغاز نموده ایم و با همین دانش آموزان کارهایی را انجام داده ایم که باز هم موفقیت آمیز بوده و توانست در سطح استان و کشور مقام بیاورد. این دانش آموزان در حال حاضر در مرحله ثبت اختراع خود هستند و تمامی مراحل و روندهای پیگیری امور مربوط به آنان، توسط شرکت دنبال می شود.

نیک کار تصریح کرد: حوزه ی دیگری که در آن فعالیت می کنیم، نیازسنجی ایده است. من در دوره ای که توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در نظر گرفته شده بود، شرکت کردم و در راستای هدف این دوره، در نظر داریم نیازهای صنعت را از طریق شرکت های کوچک و متوسط و مخترعین برطرف کنیم. در این زمینه گام بلندی برداشته ایم که بتوانیم کارخانه های استان را از حالت غیر فعال به فعال برگردانیم و بتوانیم مخترعین را با سرمایه گذاران آشنا کنیم.

مدیر عامل شرکت شتابدهی جهت یادآور شد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در عرصه تجاری سازی اختراعات وجود دارد، عدم ارتباط بین مخترعین و سرمایه گذاران است. این عمل در ایران انجام نمی شود یا به سختی صورت می گیرد. در شرکت ما تمهیداتی در نظر گرفته شده تا این روند با سهولت بیشتری انجام شود. داشتن یک تیم سرمایه گذار از سراسر ایران از نقاط عطف فعالیت این شرکت است. تا کنون توانسته ایم تعداد 550 نفر سرمایه گذار را جذب کنیم. این فرآیند یکسال طول کشید تا بتوانیم مخترعین نیازمند سرمایه گذاری را شناسایی کنیم و به سرمایه گذاران معرفی کنیم.  

وی خاطر نشان کرد: بحث دیگر ارتباط با سرمایه گذار است که بتوان به گونه ای آنان را ترغیب کرد تا برای سرمایه گذاری اقدام کنند. یک اختراع درابتدای امر، ارزش مادی ندارد و فقط مالکیت معنوی آن متعلق به مخترع است؛ در واقع زمانی یک اختراع ارزش مادی پیدا می کند که یا به فروش برسد یا تجاری سازی شود یا به سوددهی برسد. بنده خودم مخترع هستم واز سختی های کار مخترعان اطلاع دارم؛ با این وجود توصیه من به مخترعین این است که قیمت بالایی را برای فروش اختراع خود در نظر نگیرند و راه را برای جذب سرمایه گذار باز بگذارند.

وی تأکید کرد: فعالیت دیگر شرکت شتابدهی جهت، خدمات مشاوره ای است که در فرآیند تبدیل ایده به اختراع، جذب سرمایه گذار، فروش، تجاری سازی و ... به مخترعین و مبتکرین مشاوره می دهد و آنان را راهنمایی می کند.

نیک کار گفت: در مرحله ی تبدیل ایده به محصول، در صورتی که طرح از طرح های مورد نظر شرکت ما باشد، در طراحی صنعتی و ساخت ب مخترعین کمک خواهیم کرد و این برای اولین باری است که در چنین اقدامی در سطح استان انجام می شود. این عمل باعث افزایش کیفیت نمونه اولیه اختراع است. ظاهر و کیفیت کار خیلی برای جذب سرمایه گذار مهم است و بدیهی است که فعالیت شرکت در این زمینه راهگشا خواهد بود.

این مدیر عامل بیان کرد: در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی، فستیوال ها، سمینارهای داخلی و خارجی نیز اقداماتی توسط شرکت شتابدهی جهت انجام شده است. برای سال جاری برنامه هایی را در نظر داریم و قرار است در صورت هماهنگی لازم، تعدادی از این همایش ها را برگزار کنیم. با پارک علم و فناوری مذاکراتی را انجام داده ایم که بتوانیم این برنامه ها را در آنجا پیاده کنیم تا دامنه ی شمول را به کل استان گسترش دهیم و تمامی مخترعین از کل استان بتوانند در این برنامه شرکت کنند.

وی عنوان کرد: اقدام دیگر این شرکت، ورود به تابلوی فرابورس است. از آنجایی که بنده از قبل با فرابورس آشنایی داشتم و با استفاده از ارتباطاتی که داشتم، توانستم بسیج علمی پژوهشی را به عنوان نخستین ارگان دولتی در استان به فرابورس معرفی کنم تا برای سرمایه گذاری اقدام کند. افراد (مخترعین، سرمایه گذاران و مبتکرین) می توانند با اعتماد 100 درصد نسبت به فروش محصول مورد نظر از طریق فرابورس اقدام کنند.

وی در پاسخ به نحوه ی ورود به تابلوی فرابورس گفت: بازار دارایی فکری فرابورس یک مرکز معاملات است که مخترعین و سرمایه گذاران آنجا می توانند نسبت به فروش اعتماد کنند. فرابورس جایی است که بهترین افراد حقوقی، بهترین افراد تبادل فناوری از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، از خود بازار دارایی فکری، اداره کل بورس اوراق بهادار در آنجا حضور دارند و نظارت می کنند تا اختراع در شرایط کاملاً امن و قانونی به فروش برسد.

مدیر عامل شرکت شتابدهی جهت همچنین افزود: آخرین فعالیتی که شرکت در آن سهیم است، غربال گری ایده است. افرادی که ایده دارند، در هر سن و سالی که هستند، می توانند ایده های خود را به شرکت ارائه کنند. ایده با بهترین افراد حقوقی و مشاورین و تیم فناوری در امر اختراع در ایران در میان گذاشته می شودو در کارگروه های شرکت ما که در کل کشور پراکنده هستند، بررسی می شود. در ادامه حمایت های مالی برای ساخت محصول، جذب سرمایه گذار، ثبت اختراع و فروش آن انجام می شود.

وی در انتها یادآور شد: مخترع زمانی انگیزه پیدا می کند که اختراع وی به فروش برسد. ارگان های زیادی تاکنون در این زمینه اقدام کرده اند ولی نتوانسته اند موفق شوند. شرکت ما در حال حاضر در حال فروش 4 محصول از اختراعات جدید است. دو عدد از آنها متعلق به استان تهران و دو عدد متعلق به خراسان جنوبی است. جذب سرمایه گذار برای انها انجام شده و در حال انجام مراحل دیگر تا رسیدن به مرحله تجاری سازی است.

نیک کار همچنین از مخترعینی که اختراع آنان به ثبت رسیده، دعوت نمود تا با مراجعه به این شرکت (شتابدهی جهت) نسبت به فروش محصول خود اقدام کنند تا جذب سرمایه گذار برای تولید انبوه برای آنان انجام شود.

گفتنی است این شرکت در پردیس شرکت های دانش بنیان، در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی واقع شده است. مخترعان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنند:

بیرجند- خیابان ارتش- کانون فرهنگی ورزشی جوانان بسیج- سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری، پردیس شرکت های دانش بنیان- طبقه همکف- اتاق 114، شرکت شتابدهی جهت

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰:۱۷

شناسه خبر: 39418

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۶ نظر
سید مرتضی رضوی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰:۴۲

نیاز به معرفی ومشاور برای سرمایه‌گذاری و شریک

ساعد نهاوندی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰:۳۹

با سلام من کارشناس ارشد طراحی هستم و در حال حاضر 2 اختراع در حوزه خودرو و ورزش و 2 طرح صنعتی به ثبت رسانده ام و تعداد 3 موضوع اختراع در حوزه ایمنی خودرو و تجهیزات ورزشی در حال داوری توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران میباشد. مایلم نوع همکاری و حمایت شرکت محترم شما را در این زمینه بدانم . با تشکر

یونس پیک
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳:۳۳

با سلام دستگاهی اختراع و به ثبت رسانده ام که با طراحی روی سطح چوب نوآوری جدیدی را در عرصه طراحی بوجود میآورد این اختراع می تواند اشتغالزایی بسیاری را بوجود آورد و در مشاغل زیادی در صنایع چوب کاربرد دارد این مشاغل می توانند با نوآوری در طراحی به روی محصولات در بازار رقابتی از این دستگاه بهرمند شوند.سود دهی این دستگاه از چند روش است که هر کدام به طور مجزا درآمد طایی برای سرمایه گدار ایجاد میکند.لازم به دکر است که این دستگاه دارای طرح توجیهی اقتصادی در22 صفحه بوده که به طور میانگین قیمت دستگاه در تیراژ بالا و تک در آن توضیح داده شده است.کلیه مدارک ثبت اختراع و توجیه اقتصادی دستگاه موجود است و در صورت نیاز با این شماره 09214788148تماس حاصل نمایید

یونس پیک
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶:۰۷

با سلام اینجانب دستگاهی اختراع و به ثبت رسانده ام این اختراع سبک حدیدی از طراحی است که تا به حال در ایران و هیچ کشوری انجام نشده و مشاغل زیادی که در صنایع چوب مشغول به فعالیت هستند می توانند از این اختراع برای نوآوری در طراحی وفروش بیشتر محصولات خود در بازار رقابتی بهرمند شوند.میزان اشتغالزایی این اختراع بسیار بالا بوده و سرمایه گذارازچند روش بغیر از فروش دستگاه می تواند سودآوری داشته باشد.این دستگاه دارای طرح توجیهی اقتصادی در22 صفحه بوده که در آن میانگین قیمت تمام شده این اختراع در تیراژ بالا و تک فروشی محاصبه شده است. مشاغلی که با تولید این اختراع از آن بهرمند می شوند(شرکت های طراحی دکوراسیون،کارخانه جات درب سازی چوبی،قاب سازی ها،پارکت سازی ها،کارگاه های تولیدی لوازم چوبی،تولیدی های لوازم دکوری،میز سازی ها،صندلی سازی ها،تابلو سازی ها،آباژور سازی ها،سروزس خواب سازی،مبلمان،ساعت سازی های چوبیو کلیه لوازمی که با چوب تولید می شوند)لازم به دکر است کلیه مدارک برگ ثبت اختراع و توجیه اقتصادی این دستگاه موجود است در صورت نیاز با شماره09214788148 تماس حاصل نمایید

بهنام اسکندری
۰ مخالف          ۱ موافق
پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹:۱۴

سلام. بنده مخترع یک محلول دارویی درمان قطعی شپش موی سر هستم. و موفق به اخذ گواهی اختراع شدم، بنابراین جهت تولید یا واگذاری حق امتیاز، نیازمند به سرمایه گذار یا خریدار هستم. محلول اختراعی من، تنها درمان بیخطر و موفق در جهان است، که کاملا گیاهی ساخته شده. 09195704592

داود یکه فلاح
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹:۰۰

سلام.من یه دستگاه کاهنده مصرف برق دارم. تکفاز و سه فاز . نمونه اولیه تولید شده . کاهش مصرف حدودا ۳۰ درصد ،برای ادامه کار وتولید انبوه ویا فروش اختراع نیازمند سرمایه گذار هستم. با تشکر

اشتراک گذاری مطالب