با هدف کمک به معلولان و افراد کم‌توان؛

موتورسه چرخه سبک با قابلیت عبور از ناهمواری‌ها طراحی و ساخته شد

افراد کم توان ومعلول در سطح جهان درصد بالایی را شامل می شود ،می توان از این موتور برای رفع کمی از مشکلات عبور ومرور عموم افراد و به خصوص معلولین اقدام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ محمدرضا  مخترع قزوینی با حمایت  و پشتیبانی مرکز رشد و خلاقیت قزوین موفق طراحی و ساخت موتور سه چرخه سبک ، کم مصرف و با حفظ تعادل بالا  شد.

وی اظهار کرد: استفاده از موتور های موجود دربازار برای تمامی افراد به خصوص افراد کم توان و افرادی که در حفظ تعادل وکنترل موتور دچار مشکل می باشند یک معضل و در صورت عدم کنترل موتور درجاده می تواند خطر آفرین باشد.

بابایی صالح افزودهم چنین افراد جانباز و معلول نیز برای استفاده از وسایل حمل و نقلی با مشکل مواجه هستندو به دلیل حرکت وتعادل روی دو چرخ درصورت عدم کنترل می تواند دچار سانحه شود.

این مخترع قزوینی بیان کرد: استفاده کنندگان ویلچر های برقی ومعمولی وساده نیز برای عبور ومرور با معضلاتی مواجه هستند و برای عبور از نقاط مختلف وحتی پیمودن مسیر به یک یاچند فرد جهت کمک نیاز دارند.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 500 ميليون معلول در جهان وجود دارند كه 80 درصد آنها در كشورهاي جهان سوم ساكن هستند و متاسفانه محل عبورومرور برای این عزیزان در اکثر شهرها هموار نبوده و دارای پستی وبلندی است.

این مخترع یکی از اهداف خود را از طراحی و ساخت این محصول کمک به افراد معلول اشاره  وعنوان کرد: از آنجایی که افراد کم توان ومعلول در سطح جهان درصد بالایی را شامل می شود ،می توان از این موتور برای رفع کمی از مشکلات عبور ومرور عموم افراد و به خصوص معلولین اقدام کرد.

بابایی صالح بیان کرد : بعد از انجام تحقیقات و بررسی ایده های مختلف  اقدام به ساخت موتور سه چرخه‌ ای کردیم که در حالت ایستاده و بدون سرنشین هم تعادل داشته باشد تا امنیت راکبین آن برای افراد ناشی و به خصوص افراد معلول تامین شود.

 عضو انجمن مخترعان  قزوین گفت: وزن بالا، عدم تعادل در رانندگی و خطر واژگونی،کلاج دار بودن،ارتفاع بالای صندلی  و نشیمن گاه، لاستیک های کوچک وضعیف ودر پی آن عدم برقراری تعادل و احتمال زیاد پنچر شدن  از جمله اشکالات موتورهای سه چرخه شرکتی است.

 وی افزود: دردسر های پنچر گیری و تعویض لاستیک ،مشکلات تعویض لنت و ضعیف بودن کارایی ترمز ها به دلیل لنتی بودن ،سیستم تعلیق خشک و سنگین بودن آن و درنتیجه حمل ونقل سخت وسیله بر اثر خرابی از دیگر مشکلات موتورهای سه چرخه شرکتی است.

بابایی بیان کرد : طبقه بندی موتورسیکلت ها معمولا بر اساس نوع کاربرد آنها بوده و همچنین موتورسیکلتها با هر کاربردی نیزبراساس حجم انجین آن کلاس بندی می گردد.

وی افزود: موتور سیکلت ها به دلیل قرار گیری بر روی دو چرخ در صورت بر هم خوردن حالت وزاویه ی یکی از چرخ ها موجب بر هم خوردن تعادل راکب در جاده می شود و این امر مشکلات وخسارات زیادی را به بار خواهد آورد.

این مخترع جوان قزوینی اشاره کرد: موتور سه چرخ ساخته شده، به دلیل قرار گیری سه چرخ به صورت همزمان بر روی زمین ضمن برقراری تعادل در حالت سکون و در حرکت، مشکل سوار و پیاده شدن ومعظلات جک زدن  حل شده و به دلیل طراحی مناسب و قرار گیری بدن سرنشین در داخل از ضربه های شدید وهم چنین جزی در امان خواهد بود.

 وی با اشاره به مزایای این موتور عنوان کرد: از مزایای محصول سه این چرخه که گامی در جهت سهولت وعبور از موانع برداشته شده طراحی سیستم بسیار نرم می باشد که از چهار کمک فنر در بدنه آن  استفاده شده است، به طوری که کوچکترین ضربه ای به سرنشین به هنگام عبور ازموانع و پستی و بلندی ها انتقال نمی یابد.

 بابایی صالح افزود:  از دیگر مزیت‌های این موتور تغییر سایز رینگ و لاستیک در طراحی وساخت این وسیله ی سه چرخه باعث شده که به راحتی از روی موانع عبور کرده وبدلیل طراحی خاص این محصول از سطوح شیب دار بالا رفته و حتی در سواحل

وجنگل وجاده های خاکی و آسفالته به راحتی عبور کند.

 این مخترع اضافه کرد: مصرف پایین و صدای کم  موتور و همچنین استهلاک کم،هزینه ی تعمیر و نگهداری پایین،در دسترس بودن تمامی لوازم مصرفی در لوازم فروشی های از دیگر مزیت های این موتور سه چرخه است که می توان به آن اشاره کرد.

 وی مصرف بنزین این وسیله در ازای هر صد کیلومتر را 3 تا 4 لیتر عنوان کرد و گفت: ویژگی دیگر این محصول قابلیت حرکت در مسیرهای برفی ولغزنده است که با نصب لاستیک های مناسب ومخصوص خود قابل استفاده می باشد و حتی در فصل زمستان می توان لاستیک های محور عقب را برای جلوگیری از لغزندگی مجهز به زنجیر چرخ کرد.

 عضو انجمن مخترعان استان قزوین تصریح کرد :تعویض و تغییر سریع رینگ و لاستیک های این وسیله در کمترین زمان باتوجه به شرایط آب وهوایی وفصول مختلف یکی از موارد جالب این موتور است که می توان در کمترین زمان و با یک آچار اقدام به تعویض چرخ ها نمود.قابلیت نصب رینگ  ولاستیک خودرو های معمولی سواری ازسایز 14تا 16نیزبر روی این محصول امکان پذیر می باشد.

 بابایی صالح در پایان ضمن تشکر و قدرانی از زحمات و حمایت‌ها و مشاوره های علمی و فنی مسئولان و کارشناسان مرکز رشد قزوین خاطرنشان کرد: به دنبال افزایش قابلیتهای و مزیتهای این محصول هستیم و در گام نهایی با رفع ایرادات و اشکالات آن،موضوع تولید چندین دستگاه از آن را پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱:۰۰

شناسه خبر: 39547

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۵ نظر
علی ویسی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹:۰۲

با سلام برای خرید باید به کجا مراجعه کنیم 09185133770

یک کم توان
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱:۴۷

لطفا بفرمایید برای خرید با چه شماره ای باید تماس گرفت خیلی تشکی می کنم

فتح الله اشرفیان
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷:۰۱

باسلام.برای خرید این موتور باید به کجا مراجعه کنیم. لطفا آدرس یا شماره تلفن مرکز خرید را بدهید.

منصور رضایی تزنگی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵:۴۲

کارخانه این موتور در کدام شهر وقیمت ان چند وچگونه می توان سفارش داد

علی صفات
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱:۲۵

سلام الان قیمتش چقدره و چند سی سی هست سرعتش چند کیلومتره ممنون میشم پاسخ بدید

اشتراک گذاری مطالب