میتوانستیم از فاجعه جلوگیری کنیم:

تلفات حداقلی با آجر ضد زلزله/پروژه ای که با بی مهری دولت زمین گیر شد

مخترع مازندرانی موفق به تولید آجر مقاوم به زلزله ۱۰ ریشتری شد ولی این طرح از دولت سازندگی تا کنون مورد بی مهری دولت ها قرار گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، ضرب المثل قدر عافیت هر آنکس داند که به مصیبتی گرفتار آید حکایت این روزهای مردم ایران به ویژه کرمانشاه است

جان، مال و همه دارائی بخشی از مردم استان کرمانشاه در زلزله چند روز گذشته از بین رفت و تعداد زیادی از خانوارها داغدار عزیزان خودشان هستند.

اطلاعات کاملی از اینکه کشور ما در منطقه زلزله خیز جهان وجود دارد در دسترسی همه متولیان امر قرار دارد و بارها و بارها در جلسات مربوط به پدافند غیر عامل به آن اشاره می‌شود، اما به صورت واقعی و عملی اقدام اثر گذاری که میزان تنش‌ها در زمان بروز حادثه را کم کند انجام نشده است.

ضعف‌های خدمت رسانی به مردم در زمان بروز حادثه در زلزله‌های متعدد باید مورد بررسی قرار گرفته و حداقل ضعف‌های گذشته دوباره در کرمانشاه تکرار نشود، اما ظاهرا قرار نیست از گذشته درس بگیریم و میزان خسارت‌ها را در کشور کاهش دهیم.

یکی از ضعف‌های جدی  که در گذشته وجود داشته و همچنان تکرار می‌شود، بحث عدم توجه به ایمنی در واحدهای ساختمانی است.

سال 93 یک مخترع اهل شهرستان آمل آجری تولید که در برابر زلزله مقاوم بود و مصاحبه این مخترع مازندرانی  در سایت‌ها به عنوان آجر ضد زلزله در دسترس کاربران قرار دارد.

این اختراع با وجود پیگیری‌های زیادی از طرف مجری طرح چندان مورد توجه قرار نگرفته و پرونده تولید آجر ضد زلزله در حال خاک خوردن است.

با کلی پیگیری‌های انجام شده با مهدی رنجبر گفت وگویی انجام دادیم که حکایت پیگیری‌ها و بی‌مهری این نخبه نشان از کم توجهی به مباحث بحران در کشور پیش از وقوع حادثه است.

 این مخترع مازندرانی ابتدا درباره انگیزه کارش صحبت به میان آورد و بیان کرد: ایران یکی از کشورهای زلزله خیز جهان است، به همین دلیل علاقه داشتم به کشورم در این زمینه کمک کنم.

وی ادامه داد: مشاهده وضعیت خانه های که در کردستان وجود داشت به نگرانی‌های من اضافه می‌کرد.

رنجبر اضافه کرد: تلاش کردم که تولید مصالحی را در دستور کار خویش قرار دهم که در همه موقعیت‌های جغرافیایی مورد استفاده قرار گیرد و با تحقیقات انجام شده در سال 70 طراحی اجرای تولید این آجر در برنامه کاری قرار گرفت و پس از این به دلیل معلولیت فرزندم و صرف وقت برای درمانش همه هستی من بر باد رفت و این طرح بلااستفاده رها شده است.

وی یادآور شد: پس از زلزله بم موضوع تولید آجر ضد زلزله را با دولت وقت در میان گذاشتم که پاسخی دریافت نکردم، کما اینکه بنده بحث تولید آجر ضد زلزله را را دولت هاشمی هم مطرح کرده بودم.

این مخترع مازندرانی اضافه کرد: در دولت نهم و دهم با پیگیری انجام شده زمینه دیدار بنده با احمدی نژاد فراهم شده بود و ایشان قول همکاری در این زمینه را داده بودند و پس از اتمام طرح تحقیقاتی و عملیاتی دوره ریاست جمهوری ایشان به اتمام رسید و طرح آجر ضد زلزله در اواخر دولت دهم به اتمام رسید.

وی خاطر نشان کرد: تلاش‌های ما در دولت دوازدهم به نتیجه نرسید حتی نامه‌ها و پیگیری‌های ما در استان مازندران در سطح مقامات استانی و ملی به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

این مخترع مازندرانی درباره نوع آجری که تولید کرده است، افزود: آجرها از نظر شکلی با موارد مشابه در حال استفاده متفاوت است، این آجرها به صورت افقی و عمودی به  همدیگر چفت و بست می‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا نمونه آزمایشگاهی در این زمینه درست کرده‌اید، بیان کرد: در حد آزمایشگاهی انجام شده و جواب مثبت گرفتیم به دلیل عدم حمایت‌ها نتوانستیم در تولید انبوه وارد شویم.

رنجبر یادآور شد: دستگاه‌های که خریداری کردیم حدود 50 میلیون تومان بود که نتوانستیم مورد استفاده قرار دهیم و تغییر کاربری برای دستگاه دادیم.

وی ادامه داد: با همکاری یکی از کارخانه‌های تولید آجر نمونه مورد نیاز آزمایشگاهی را تولید کرده و پس از تایید ثبت اختراع انجام شده است.

این مخترع مازندرانی اضافه کرد: نمونه تولید شده در آزمایشگاه مسکن و شهر سازی به تایید رسیده و حدود 7 ماه برای دریافت تایید زمان بردیم.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ما که آیا به لحاظ فنی از ایده شما ایراد گرفتند، گفت: نه، گواهی مورد نظر را دریافت کردم، ولی سنگ اندازی‌ها برای اجرای طرح همچنان ادامه دارد.

رنجبر ادامه داد: با اجرای این طرح و استفاده از آجرهای ضد زلزله میزان هزینه تمام شده در ساختمان به شدت کاهش یافته، ضریب ایمنی به شدت افزایش می‌کند.

وی جنس آجرهای ضد زلزله را 30 درصد خاک رس و افزودنی‌های دیگر عنوان کرد و گفت: ملات به صورت نازک کاری مورد استفاده قرار گرفته و نیاز به  استفاده چندانی از شن و ماسه  نداریم.

این مخترع مازندرانی مزایای این آجر را حذف داربست،شن و سیمان،افزایش سرعت ساخت ساز، رعایت مباحث عایق گرما،سرما و صدا عنوان کرد و افزود: با حمایت از جانب دولت میزان هزینه تمام شده برای ساخت و ساز در کشور به شدت کاهش پیدا می‌کند.

وی میزان سرمایه اولیه برای اجرای این طرح را حدود دو میلیون تومان عنوان کرد و گفت: برای تولید انبوه باید همه آجرهای مورد نیاز تولید شود تا زنجیره کاملی از تولید در اختیار داشته باشیم.

رنجبر با اعلام اینکه نمونه کار تولید شده در خارج از کشور مورد حمایت قرار گرفت،گفت: بنده از اینکه سرمایه گذاری خارجی را نپذیرفتم پیشیمان هستم.

وی با اعلام به لحاظ فنی نتوانستند ایرادی به اجرای طرح داشته باشند، افزود: تنها دغدغه آنها مبحث عدم تامین سرمایه در گردش است.

این مخترع در پاسخ  به این سئوال که آیا موضوع را با سازمان نظام مهندسی در میان گذاشتید، بیان کرد: آنها علاقه‌ای چندانی به پیشرفت کاری در این حوزه ندارند.

وی اضافه کرد: نکته جالب اینجاست که برخی از داخل مجموعه نظام مهندسی به جای کمک به اجرای طرح به من اعلام می‌کنند شما در داخل کشور مورد حمایت قرار نمی‌گیرد، طرح شما در خارج از کشور خریدار دارد.

رنجبر در ارتباط با پیگیری‌های انجام شده در استان مازندران، گفت: جواز تاسیس اجرای این کار را در استان دریافت کردم.

وی از مسئولان استانی و ملی درخواست کرد که از تولیدکنندگان و نخبگان حمایت کنند، افزود: موضوع را از طریق پارک علم و فناوری استان پیگیری کردم ولی به نتیجه نرسیدم.

رنجبر بیان کرد: طرح در پارک علم و فناوری ارائه شد ولی هنوز پاسخ مناسبی برای حمایت ارائه نشده است.

وی با اعلام اینکه در نمایشگاه بین‌المللی تهران دیده شدیم، افزود: در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تهران سخنرانی داشتیم و برنامه داریم.

این مخترع مازندرانی در پاسخ به این سئوال که پس از حضور در نمایشگاه بازخوردهای به چه صورت بوده است، بیان کرد: به دلیل عدم تسلط به زبان نتوانستیم طرح را به شرکت‌های چینی و تایلندی ارائه کنیم و اشتباه کردیم.

وی با اعلام اینکه آجری که تولید کردیم در بیش از 9 ریشتر زلزله مقاوم است، افزود: با کمی دقت بیشتر امکان افزایش مقاومت در برابر زلزله وجود دارد.

رنجبر در پایان گفت: در نمونه آزمایشگاهی که ساختیم با وجود تلاش‌های زیادی سازه تخریب نشد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 39573

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۹ نظر
یوسف حسینی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷:۳۴

سلام اين آجر از کجا ميشه تهیه کرد؟؟؟؟ 09100388171

رضاپور
۰ مخالف          ۲ موافق
یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶:۴۳

سلام. سوالم اینه که ما میخوایم خونه بسازیم میشه آجرشو از این اقا بخریم؟ کجا میشه پیداش کرد؟ من اهل بابل هستم

وهاب رستمی
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۲:۰۱

سلام اختراع آقای رنجبر عالی است ولی دستگاه مخصوص بخود میخواهد من مخترع یک نوع دیگری از آجرهای ضد زلزله هستم که به سادگی و به سرعت به تولید انبوه می رسد

سید جواد رضوی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۷:۵۸

شماره تماس آقای رنجبر 09112216375

فاطمه محمودی
۰ مخالف          ۱ موافق
پنج شنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۰:۵۵

با سلام و اجترام فراوان راه تماس با این مخترع عزیز و توانمند چگونه است؟ من حاضرم شریک سرمایه گذار باشم

نریمان جهانبخشی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۴:۵۱

باسلام من پیمانکاری از کرمانشاه هستم ودرخواست ارتباط با این عزیز مخترع جهت خرید این مصالح ارزشمند برای محافظت از جان هم شهریهای عزیزم واجرای آن در مناطق زلزله زده غرب هستم شماره تماسم۰۹۱۸۵۵۹۷۰۱۱

شاهرخ عباس زاده
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴:۱۵

با سلام.درخواست تماس با اقای رنجبر دارم.با تشکر

علی شریفان
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷:۵۷

راه ارتباطی ما با این مخترع؟ شماره تماسی!!کارگاهی!!

صابر محمودثانی
۰ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۴:۵۷

اگر واقعا دارای اعتبار هست . بیشتر رسانه ایی و پیگیر شوید.

اشتراک گذاری مطالب