اختراعی از جنس خلاقیت ایرانی/نخبه بجنوردی وسیله پزشکی کاربردی طراحی کرد

سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری خراسان شمالی با حمایت از مخترع جوان بجنوردی سبب افتخارآفرینی وی برای خراسان شمالی شد


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری  از خراسان شمالی، پویان شکوری مخترع کورتکس و اسپلینت در حوزه پزشکی متولد سال 1366 در بجنورد است. وی دومین فرزند خانواده است که دوران تحصیلی خود را دبیرستان تیزهوشان شهید بهشتی به پایان رسانده است.
برای آشنایی با اقدامات پویان شکوری و تلاش‌های وی در عرصه علمی گفتگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانیم:
*جناب پویان در کدام دانشگاه و چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید؟
 پس از اتمام دوره دبیرستان مقطع کارشناسی در رشته مهندسی عمران را در دانشگاه آزاد واحد بجنورد و سپس کارشناسی ارشد را در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب گذراندم اما به علت علاقه به رشته پزشکی در کنکور تجربی سال 94 شرکت کرده و در حال حاضر این توفیق رادارم که در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد مشغول به تحصیل هستم.
*نخستین اختراع را در چه سالی داشتید؟
شروع اولیه کار اختراع من برمی‌گردد به آذرماه سال 95 زمانی که فایل ایده را در قالب یک پروپوزال به جشنواره رساندم که خوشبختانه مورد تأیید داوران قرار گرفت و از اسفند 95 شروع جدی به ادامه کار دادم و تاکنون که تقریباً به اتمام کار نزدیک شدم و مشغول تنظیم دفترچه محاسبات و مستندات هستم، مورد ارزیابی داوران قرارگرفته و به امید خدا در صورت تأیید بتوانم برای تکمیل اظهارنامه در سازمان ثبت اختراعات اقدام کنم.
*اختراع شما در چه زمینه‌ای بوده است؟
اختراع بنده در حوزه مهندسی پزشکی است. درواقع یکی از مهم‌ترین مشکلات آزاردهنده‌ای که پس از هر شکستگی و آسیب استخوانی پیش می‌آید، وزن زیاد، بسته بودن و عدم جریان هوا در داخل آتل‌های گچی است.
همین مسئله بنده را به فکر واداشت تا با طراحی نوعی آتل سبک نه‌تنها مشکل سنگینی آن را حل کرده بلکه امکان گردش هوا فراهم شود تا بیمار بتواند به‌راحتی استحمام کند و مشکلاتی همانند خارش و یا بروز عفونت پیش نیاید ضمن اینکه با طراحی خلل و فرج‌های به‌خصوص، امکان بازرسی چشمی فراهم شود ازاین‌رو به فکر طراحی اسپلینت و کورتکس با استفاده از پرینترهای سه‌بعدی افتادم.
*درباره اسپلینت توضیح بدهید؟
اسپلینت نوعی آتل است که برای ثابت نگه‌داشتن عضو بکار می‌رود و عموماً در شکستگی و دررفتگی انگشتان دست کاربرد دارد.


با توجه به قیمت بالای اسپلینت های موجود در بازار و free size بودن آن‌ها مصمم بودم تا با استفاده از عکس‌های رادیولوژی نوعی قالب ergonomic و سفارشی‌شده برای بیمار را طراحی و با پرینتر سه‌بعدی آن را چاپ کنم.
 همچنین مکانیسم کار این روش به این شکل است که با استفاده از پردازش تصویر (image processing) عکس‌های رادیولوژی توسط نرم‌افزار، ابعاد موردنیاز استخراج می‌شود و به داخل فایل ماکرویی که توسط خودم نوشته‌شده، برده شده و پس از اصلاح پارامتریک تمام ابعاد ظرف چند ثانیه مدل نرم‌افزاری طراحی می‌شود.
حال این مدل به نرم‌افزار cura پرینتر سه‌بعدی برده شده و توسط «فیلامنتی» که از قبل طراحی بر اساس آن انجام‌شده است، کار پرینت در کمت از نیم ساعت انجام می‌شود.
*اختراع دیگری هم داشته‌اید؟
بله کورتکس نیز نوعی فیکساتور است که برای حمایت از عضو و بی‌حرکت کردن مفاصل دست‌وپا بکار می‌رود. در مورد کورتکس باید بگویم که پیش‌ازاین نیز قالب‌های فایبرگلاسی برای دست‌ساخته شده بودند اما به دلیل مشکلات زیادی که در چاپ آن‌ها وجود داشت هرگز به بازار عرضه نشدند.


 ازاین‌رو تلاش کردم تا ابتدا به کمک محاسبات سازه‌ای میزان فشار بهینه (optimum) لازمه برای ثابت نگه‌داشتن استخوان را محاسبه کرده و بعد میزان فواصل لازمه را محاسبه کردم. درنهایت با کمک دو نرم‌افزار تخصصی موفق شدم از اسکن سه‌بعدی دست خود قالب کورتکس را طراحی و با کمک پرینتر سه‌بعدی به مرحله چاپ برسانم.
به عنوان صحبت پایانی اگر مطلبی دارید بفرمایید.
 از خدای منان سپاسگزارم که این توفیق را به من داد تا بتوانم این کار را تا این مرحله برسانم. جا دارد از جناب آقای مهندس محمدزاده ریاست محترم سازمان بسیج پژوهشی و علمی خراسان شمالی تشکر کنم که باراهنمایی دلسوزانه، همیشه پشتیبان این پروژه بوده‌اند که بی‌شک بدون حمایت وی این نتیجه حاصل نمی‌شد.
و همچنین از تمام کارکنان زحمتکش سازمان بسیج علمی و پژوهشی که بی‌شک پیگیری و راهنمایی آن‌ها نقش بسزایی در پیشبرد پروژه داشت.
امیدوارم که با ارائه ایده‌های بهتر در آینده بتوانم اختراع‌های کاربردی بیشتری را به ثمر برسانم تا علاوه بر پیشرفت علمی کشورم بتوانم به عضوی مؤثر در کارآفرینی نقشی در اشتغال‌زایی خراسان شمالی داشته باشم.

انتهای پیام/محسن محمدی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 41711

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب