با تلاش نخبگان زنجانی؛

افتخار آفرینی تیم برنامه نویسی دانشگاه زنجان در مسابقات ICPC

تیم برنامه نویسی دانشگاه زنجان با راهیابی به مسابقه حضوری توانست بالاتر از تیم های دانشگاه های تبریز و علم وصنعت قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، مسابقات برنامه نویسی دانشجویی جهانی که تحت عنوان ICPC شناخته میشود، همه ساله از سوی انجمن بین المللی کامپیوتر ACM برگزار می شود. پایگاه غرب آسیا این موسسه در دانشگاه صنعتی شریف مستقر است و در سطح منطقه مسابقاتی برگزار می شود تا تیم های منتخب، شناسایی و به مسابقات جهانی اعزام شوند. یک ماه قبل از مسابقه انتخابی دانشگاه صنعتی شریف، مسابقه اینترنتی برگزار می شود و تیم های منتخب در این مسابقه اینترنتی به مرحله حضوری این دانشگاه راه پیدا می کنند ولازمه ی آن، این است که بتوانند در مسابقه اینترنتی حداقل یک سوال حل کنند. کمال محمدی، دانشجوی دکترای دانشگاه زنجان و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، مربی تیم برنامه نویسی دانشگاه زنجان است که در این رابطه گفت و گویی با ایشان داشتیم و به بررسی این موضوع پرداخته شد.
 
*بررسی تیم و ارزیابی مسابقه

کمال محمدی مربی تیم برنامه دانشگاه زنجان در گفت و گویی با خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: تاکنون دانشگاه زنجان سهمیه تیمی برای شرکت در مسابقات حضوری دانشگاه صنعتی شریف نداشته است که در این دوره، اعضای تیم با تلاش و پشتکار توانستند سهمیه حضور در مسابقات حضوری این دانشگاه را کسب کنند.
وی با بیان اینکه تیم ها برای راهیابی به مسابقه حضوری باید حداقل یک سوال را پاسخ دهند، گفت: تیم دانشگاه زنجان نه تنها یک سوال، بلکه با حل چهار سوال توانست در جایگاه ۲۸ این مسابقات قرار گیرد.
مربی تیم برنامه نویسی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه ۲۵۲ تیم از ۸۰ دانشگاه سراسر کشور در این مسابقات شرکت کرده بودند، بیان داشت: دانشگاه زنجان با یک تیم شرکت کننده توانست بالاتر از دانشگاه هایی مثل تبریز، علم و صنعت و بسیاری دانشگاه های دیگر قرار بگیرد و برای اولین بار سهمیه حضور در دانشگاه شریف و مسابقات منطقه ای غرب آسیا را کسب کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تصریح کرد: اعضای تیم، آقایان امیرحسین قاسمی، محمدمهدی اسکندری و حمید درگاهی از دانشجویان سال سوم مقطع کارشناسی کامپیوتر هستند.
وی با بیان اینکه مسابقه ماهیت حل مسئله ای دارد، گفت: مسئله های الگوریتمی مطرح می شود و دانشجویان در مدت پنج ساعت به حل ۱۰ الی ۱۲ سوال می پردازند.
وی افزود: مسائل در حوزه های مختلف مهندسی است که انگیزه تفکر و خلاقیت دانشجو افزایش پیدا می کند و همچنین توانایی و مهارت برنامه نویسی دانشجو سنجیده می شود.
محمدی با بیان اینکه مربی در محل مسابقه نمی تواند حضور داشته باشد، بیان داشت: تا قبل از زمان شروع مسابقه باید انواع نکته ها و راه های مختلف الگوریتمی را مطرح کند و پیش نیاز آن این است که دانشجو درس برنامه سازی و طراحی الگوریتمی را گذرانده باشد.
وی ادامه داد: کار مربی تشریح کردن نمونه آزمون سال های پیش است و اینکه هر سوالی با چه الگوریتمی باید حل شود و اعضای تیم چه رویکردی داشته باشند.
 
*حمایت های مالی و انگیزه تیم
 
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه مسابقه منطقه ای و حضوری ۲۳ و ۲۴ آذرماه برگزار می شود، افزود: تاکنون دانشگاه زنجان حمایت مالی از این تیم نداشته است و دکتر محمدی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر کلیه هزینه های اعزام این تیم به مسابقات حضوری دانشگاه صنعتی شریف را تقبل کرده است.
کمال محمدی با اشاره اینکه اعضای تیم امید چندانی به افتخارآفرینی در این مسابقات نداشتند، گفت: برای ما همین که یک سوال را حل کنیم و سهمیه بگیریم کافی بود، ولی این دانشجویان توانستند چهار سوال حل کنند که هم نوعی انگیزه شد و هم اینکه توانستند خودشان را محک بزنند و متوجه شوند که توانایی هایشان بیشتر از حل یک سوال است و می توانند حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی افزود: در این مدت باقی مانده به مسابقات اصلی، تلاش و کوشش تیم بیشتر خواهد شد تا بتوانند به حدی از توانایی برسند که حداکثر سوال ها را حل کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه تا به تیم های منتخب رده بیستم دیپلم افتخار اعطا می شود، گفت: با توجه به اینکه این اولین سال حضور دانشگاه زنجان در این مسابقات است، سعی بر آن است که این تیم بتواند دیپلم افتخار و گواهینامه این مسابقات را دریافت کند.
وی ادامه داد: با دریافت دیپلم افتخار، سهمیه تیمی دانشگاه زنجان جهت حضور در مسابقات سال های آینده بالاتر می رود و همچنین باعث کسب تجربه و انتقال آن به دانشجویان بعدی و سایر تیم ها می شود.
کمال محمدی با بیان اینکه تا الان چنین تیم و انگیزه ای در دانشجویان دانشگاه زنجان نبوده است، تشریح کرد: این باعث شد که دانشجوهای ورودی جدیدتر انگیزه ای برایشان ایجاد شود که بتوانند آنها هم شانس خود را برای مراحل بعد امتحان کنند.
وی افزود: این مسابقات هم شرایط سنی و تحصیلی دارد، مثلا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نمی توانند در این مسابقات شرکت کنند. معمولا دانشجویان ترم سه و چهار تلاش می کنند که حداقل در سال های بعد یک یا دوبار در این مسابقات شرکت کنند.
کمال محمدی خاطرنشان کرد: حتی حضور در این مسابقه و رقابت با تیم های سایر دانشگاه ها انگیزه ای مضاعف به دانشجویان می دهد. آن تعاملی که در کنار مسابقه با دانشجویان دانشگاه های دیگر ایجاد می شود، یک انگیزه بالایی را به وجود می آورد تا یافته های خود را با هم در اشتراک بگذارند و برای شرکت در دوره های بعدی آماده تر باشند.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 41966

مطالب مرتبط :
کسب رتبه برتر دانشگاه پیام نوراستان در مسابقات کشوری برنامه نویسی دانشجویی

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی خبر داد:

کسب رتبه برتر دانشگاه پیام نوراستان در مسابقات کشوری برنامه نویسی دانشجویی

​زنگویی زاده گفت: دانشجویان دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی موفق به کسب مقام سوم مسابقات کشوری برنامه نویسی دانشجویی(PCPC ) دانشگاه پیام نور شدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
محمد
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۱:۳۹

احسنت

احمد محمدی
۰ مخالف          ۱ موافق
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹:۴۵

سلام با آرزوی موفقیت در مراحل بعدی برای دوستان و تشکر از زحمات استاد گرانقدر جناب آقای کمال محمدی اصل

سروش پورعبدی
۰ مخالف          ۲ موافق
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۶:۲۶

درود بر شما با امید پیروزی و کسب رضایت درونی برای دوستان شرکت کننده

اشتراک گذاری مطالب