تکنولوژی با طعم شکلات و شیرینی/پرینتر سه بعدی مواد غذایی ساخته شد

جوان مبتکر شهرکردی پرینتر سه بعدی مواد غذایی ساخته است که با آن می توان شکلات، شیرینی و یا دیگر مواد غذایی را با شکل های دلخواه تولید کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری، پرینترهای سه بعدی پس از ورود خود به عرصه صنعت و تولید قطعات، حتی تهیه ماکت، اکنون راه خود را به حوزه صنایع غذایی نیز بازکرده اند. علی علوی جوان مبتکر شهرکردی موفق به طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی مواد غذایی شد.

خانه شکلاتی یکی از محبوب ترین قصه های دوران کودکی، رویای شیرینی که زمانی فراتر از خیال بود،  امروزه چیزی جز واقعیت نیست. کافی است اراده کنید، هر طرحی را در خیالتان می گنجد را به تکنولوژی پرینتر سه بعدی بسپارید و دقایقی بعد با مواد غذایی مورد نظرتان از دستگاه تحویل بگیرید.

علی علوی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری اظهار داشت:

با این پرینتر سه بعدی مواد غذایی هر طرحی را که مورد نظرمان باشد می توانیم تولید نماییم. از جمله مزیت های این طرح می توان به صرفه اقتصادی آن در تولید شیرینی جات اشاره کرد به ویژه در قنادی هایی که با معضل نبود استادکار مواجه هستند و این دستگاه با حذف هزینه نیروی انسانی و افزایش دقت می تواند مقرون به صرفه تر باشد.

از طرفی حذف کارهای دستی، ارتقاء کیفیت بهداشتی محصولات را به دنبال خواهد داشت. وی در ادامه افزود: از دیگر قابلیت های این دستگاه تزریق ویتامین ها و دیگر مواد مغذی به مواد اولیه این دستگاه خواهد بود که موجب بهبود ارزش غذایی محصولات تولیدی خواهد شد.

وی ضمن اشاره به وجود نمونه های خارجی این دستگاه افزود:

این پرینتر را بدون در اختیار داشتن نمونه مشابه خارجی و با تکیه بر توانمندی و خودباوری طراحی و تولید نمودم و با بومی سازی شدن این دستگاه هزینه های تولید آن نسبت به نمونه خارجی تا حد قابل توجهی کاهش یافته است و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی مانع خروج ارز از کشور خواهد بود.

علوی افزود: این دستگاه در مرحله ثبت است و امیدوار هستیم در آینده با حمایت مسئولین وارد فاز تولید انبوه و تجاری سازی شود.

این جوان مبتکر به برخی مشکلات در مراحل طراحی و تولید این دستگاه اشاره کرد و افزود: عدم حضور کارشناس فنی مجرب در مراحل طراحی  و از طرفی نبود برخی دستگاه های تراشکاری و تراشکار مجرب در استان موانع بزرگی بر سر ساخت این پرینتر بودند.

علوی خاطر نشان کرد: خواهش بسیاری از مبتکرین این است که مسئولین نسبت به طرح هایی که جنبه تولیدی و اقتصادی دارند، توجه ویژه تری داشته باشند و  در قالب طرح هایی حمایت از آنها را در دستور کار قرار دهند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 42468

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
توکل
۰ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۲:۰۲

سلام دوستان و تبریک به این جوان نخبه نازنین. وبسایت printersebodi کاملا تحصصی در حوزه پرینتر سه بعدی از مقاله و خبر تا تحلیل بررسی و مصاحبه عمل می کند حوشخال می شویم با شما همکاری کنیم

اشتراک گذاری مطالب