برای نخستین بار در دنیا؛

مشکل بزرگ درمزارع کشاورزی / علف‌کش دلیمه، درمان آفتی که به جان مزرعه‌داران می‌افتد

مخترع لرستانی گفت: بامطالعه و تحقیقات فراوان محققان برای اولین بار در جهان موفق به ساخت علف‌کش دلیمه شدند که در کمتر از چند ثانیه بر روی آفت تأثیر گذاشته و در کمتر از یک ساعت انگل جالیز و انگل سس یا پیچک را از بین می‌برد.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لرستان؛ انگل گل جالیز و انگل سس به‌عنوان یک مشکل بزرگ درمزارع کشاورزی وجود دارد که ین روزها این آفت‌ها محصولات زیادی را تهدید می‌کنند و رفته‌رفته در حال گسترش به سایر مزارع هستند، همین می‌طلبد که با ورود به‌موقع با این آفت‌ها مبارزه کنیم.
اردشیر خورشید وند مخترع لرستانی است که ادعا دارد با این انگل‌ها در مزارع مقابله کرد و اختراع خود توانسته این انگل‌ها را از بین ببرد.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: وجود انگل گل جالیز و سس در مزرعه یکی از مشکلات مهم کشاورزی در اغلب نقاط جهان است که به دلیل تولید بذر فراوان و دوام اعجابانگیزی که در خاک‌دارند، زمین را برای مدت مدیدی از حیث انتفاع خارج ساخته و زارع را مجبور به کشت نباتاتی می‌کند که ازلحاظ اقتصادی یا مسائل دیگر مطلوب او نیست.
این مترع لرستانی تصریح کرد: گل جالیز یکی از خسارت ‌زاترین انگل‌های گل‌دار است که بااتصال به ریشه گیاهان میزبان آب، مواد معدنی و کربوهیدرات‌های موردنیاز خود را دریافت می‌کند و باعث ضعیف شدن میزبان و یا استرس کم‌آبی آن می‌شود.
خورشید وند با اشاره به اینکه گل جالیز و سس از انگل‌های اجباری و گل‌دار بدون کلروفیل هستند که از طریق جنسی و غیرجنسی تکثیر می‌یابند، تصریح کرد: غالب گونه‌های این انگل‌ها به شکل یک‌ساله بوده و از بذر تولید می‌شوند.
این مخترع خرم‌آبادی گفت: انگل گل جالیز نابودی مزارع را در پی دارد در این آفت به‌قدری آسیب‌رسان است که اگر قرار است مزرعه‌ای ۸۰ تا ۱۰۰ تن محصول تولید کند، این آفت محصول را به ۲۰ تن کاهش می‌دهد.
وی افزود: گل جالیز به‌صورت انگلی در ریشه‌های گیاه رشد می‌کند، این انگل کاملاً به ریشه میزبان می‌چسبد و از مواد غذایی که میزبان از زمین گرفته، تغذیه می‌کند.

تلاش محققان لرستانی برای رفع انگل جالیز نتیجه داد

خورشید وند عنوان کرد: به همین دلیل نیاز بود تا محققین و دانشمندان ایرانی در گروه تولیدی بنتم و با همکاری مراکز تحقیقاتی جهاد کشاورزی استان لرستان برای حل این مشکل راه چاره‌ای بیاندیشند؛ زیرا تاکنون درمانی برای آفت سس و انگل جالیز یافت نشده بود.
وی گفت: سم‌‌های شیمیایی موجود در بازار هیچ اثری روی آفت سس و انگل جالیز نداشته‌اند و اگر انگل جالیز در مزارع پخش شود، کاهش عملکرد و نابودی مزرعه را در پی خواهد داشت.
این مخترع لرستانی افزود: در خصوص شیوع بیشتر این انگل‌ها در مزارع باید گفت که از طریق کود دامی و از طریق باد سال‌به‌سال پخش می‌شود و به نظر می‌رسید که" آفت گل جالیز و سس درمان ندارد ".

علف‌کش دلیمه راهی که یک‌ساعته انگل جالیز و سس را از بین می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: بامطالعه و تحقیقات فراوان در گروه تولیدی بن تم این گروه برای اولین بار در جهان موفق به ساخت علف‌کش دلیمه شدند که در کمتر از چند ثانیه بر روی آفت تأثیر گذاشته و در کمتر از یک ساعت انگل جالیز و انگل سس یا پیچک را از بین می‌برد.
خورشید وند تصریح کرد: ۶ تا ۲۴ ساعت بعد از اسپری علف‌کش دلیمه جذب ساقه انگل گل جالیز و سس شده و سپس وارد مکینه شده و آن را می‌پوساند
علف‌کش دلیمه بذر کش نبوده و همراه با آب آبیاری توصیه نمی‌شود و فقط از طریق تماس با انگل باعث از بین رفتن قسمت‌های هوایی و درنهایت مکینه آن می‌گردد برای کنترل بهتر این آفت‌ها
حداقل دو نوبت در مزارع استفاده شود. چون بذر انگل جالیز و سس به‌مرور جوانه‌زده و از خاک خارج می‌شود.
وی افزود: علف‌کش دلیمه علاوه بر از بین بردن گل‌های جالیز که به‌طور متناوب در مزرعه رشد می‌کند باعث عدم گل‌دهی و به بذر رفتن گل جالیز و سس شده و موجب تقویت و رشد عادي گیاه میزبان شده و باعث کم شدن بانک بذر گل جالیز در خاك مزرعه می‌گردد.
خورشید وند عنوان کرد: این ایده در برخورد با کشاورزان و دیدن مشکلات آنان در مقابله با این انگل‌های زمین که باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی آن‌ها به ذهن من رسید.
وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت این علف‌کش بیست میلیون تومان بوده است، تصریح کرد: این علف‌کش امنیت اقتصادی را برای کشاورز به وجود می‌آورد و به او این امید را می‌دهد که دیگر گل جالیز و سس نمی‌تواند محصولش را از بین ببرد و تمام کاربرد این محصول در بخش کشاورزی است.
این مخترع خرم‌آبادی افزود: این ایده نه‌تنها نمونه داخلی بلکه نمونه خارجی هم ندارد.
انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 42967

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۶ نظر
یزدان احمدیان
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶:۵۶

سلام .یکبار استفاده کردم .برای زمینی که الوده هست قبل از کشت چکار باید کرد.کارایش خوبه

علی پارسا
۰ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷:۳۴

سلام و خسته نباشید من چطور میتونم تهیه کنم ایت سم دلیمه را

عباس خلیلی
۰ مخالف          ۲ موافق
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶:۰۷

با عرض سلام در باره گل جالیز میخواستم بگم که از بین میره من پیدا کردم چطوری

کمال مداح
۰ مخالف          ۴ موافق
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸:۳۲

سلام وقت بخیر قیمت سم چقدرچطورمیشه تهیه اش کرد

۰ مخالف          ۲ موافق
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۰:۴۳

سلام وقت بخیر خداقوت چطوری این سم رو خرید کنیم؟ 09153215275 اطلاع رسانی کنید لطفا

۰ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳:۰۰

چطور می توانم به سم شما دسترسی پیدا کنم

اشتراک گذاری مطالب