عضو هیئت علمی گروه زراعت دانشگاه زنجان:

سهم ایران از تجارت گیاهان دارویی بسیار اندک است

دکتر خیری اظهار داشت: کشور ایران پتانسیل های فراوانی در تولید گیاهان دارویی دارد و باید تولیدات خود را در این زمینه رونق ببخشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، طب سنتی مجموعه ی علوم نظری و علمی است که در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های جسمی و روحی به کمک ما می آید. طب سنتی ایران تقریبا به 3000 سال قبل بر می گردد و کتاب های طب سنتی افرادی چون زکریای رازی و مخصوصا ابن سینا شهرت زیادی دارد تا جایی که قریب به 500 سال در دانشکده های اروپایی و آسیایی توسط اساتید تدریس شده است. طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها به روش زندگی صحیح تاکید دارد. ارائه شيوه های دفع کنندگی مناسب، استفاده از داروهای گياهی، درمان علت ها و نه معلول ها و شيوه ی درمانی به صورت اقليمی از مهم ترين مزيت هاي طب سنتي بر طب مدرن است.


دکتر عزیزالله خیری عضو هیئت علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه زنجان در همایش آشنایی با طب سنتی، به روش های درمانی مختلف موجود در دنیا اشاره کرد و گفت: آب درمانی (هیدروتراپی)، ماساژ درمانی، عقیده درمانی، باغبانی درمان، طب سوزنی و طب سنتی از روش های مختلف درمانی رایج هستند. در آب درمانی اگر شخصی که مسافت طولانی را در یک بیابان طی کرده باشد یا کوهنوردی رفته باشد خستگی او را هیچ چیز مانند دست و صورت شستن و آب خنک خوردن برطرف نمی کند. همین طور استحمام با آب خنک باعث شادابی می شود و اگر آب خیلی داغ باشد باعث رخوت، کسلی و خواب آلودگی می شود.
دکتر خیری ادامه داد: عقیده درمانی نیزوجود دارد؛ شخصی به مذهبی اعتقاد دارد و خود را به امام زاده یا کلیسا یا مرقد و مسجدی دخیل می بندد و معتقد است که در آنجا شفا پیدا می کند. حتی پیش آمده که شخص بت پرستی در مقابل بت شفا گرفته، نه اینکه آن بت شفا داده باشد بلکه او به این حد از ایمان و اعتقاد رسیده است که خوب خواهد شد.
وی باغبانی درمانی و طب سوزنی را نیز در درمان بیماری ها مؤثر دانست و اظهار داشت: در پورتیکال توگرافی یا باغبانی درمانی توصیه می شود که افراد به طبیعت بروند تا آن سمومی که در بدنشان وجود دارد با حرکت کردن در آن فضا دفع شود. در طب سوزنی نیز اعصاب مختلف را که انتقال دهنده ی بیماری ها هستند، به وسیله سوزن خاموش می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با بیان اینکه 80% درمان های طب سنتی بر پایه ی گیاهان دارویی است، تشریح کرد: داروی های شیمیایی یا طبیعی به صورت های استنشاقی، خوراکی یا تزریقی وارد بدن می شوند و واکنش های بدن را مدیریت می کنند و اگر کمبودی در بدن وجود داشته باشد آن را رفع می نمایند.


*تفاوت طب سنتی و طب نوین


دکتر عزیزالله خیری طب نوین را جزءنگر دانست و بیان داشت: اگر شما جوش زده باشید، پزشکان طب نوین می گویند که شیرینی جات کم بخورید و یک صابون و کرم می دهند که پوست را با آن می شوئید. آن صابون باز کننده و هضم کننده تعدادی از آن سمومی است که پشت پوست هستند و دیوار سلول را نرم می کنند که آن سم بیرون بیاید و عفونت برطرف شود.
وی افزود: اما در طب سنتی کل نگری وجود دارد. ابتدا بررسی می کنند که چرا آن قسمت جوش زده و آن جا را درمان کنند تا به بقیه قسمت ها برسند. در طب نوین فقط مشکل آن قسمت از پوست برطرف می شود و ارتباطی با بقیه بدن ندارد.
عضو هیئت علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه زنجان با بیان اینکه زمانی دستگاه گوارش خوب کار می کند که به تعداد هر وعده مواد غذایی یک بار دفع داشته باشیم، گفت: اگر دفع نشود، این سمومی که داخل بدن است دوباره از روده ها جذب می شود و از طریق پوست دفع می شود. وقتی شخص فعالیت نداشته باشد، سمومی که پشت پوست هستند به شکل جوش، دمل، کورک و انواع بیماری های پوستی ظاهر می شوند.
وی دومین اختلاف طب سنتی و طب نوین را عدم توجه طب نوین به سن و محل زندگی دانست و تصریح کرد: طب نوین خدمات بسیار زیادی داشته اما اشتباهاتی هم داشته است. در قدیم برای تب از برگ درخت بید استفاده می کردند، در طب نوین مواد مؤثر آن را جدا کردند و مواد آن را ترکیب کردند و قرص آسپرین امروزی را ساختند.
دکتر خیری افزود: اختلاف دیگر طب نوین و طب سنتی دستگاه محور بودن آن است. پزشک به وسیله آزمایش متوجه می شود که چه مشکلی دارید که آن هم به خاطر مصرف غذاهای قبل از آزمایش، نتیجه درستی حاصل نمی شود. اما در طب سنتی اینگونه نیست؛ با توجه به ظاهر، رنگ مو، رنگ پوست، لمس، وزن، افعال و حرکات بیمار تشخیص می دهند که بیماری فرد چیست.


*شش اصل سلامتی در طب سنتی


عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان به بیان شش اصل سلامتی در طب سنتی پرداخت و گفت: اول معکولات، خوردنی و آشامیدنی ها است. دوم خواب و بیداری که یک کودک حداقل 12 ساعت، یک جوان 8 ساعت و شخص پیر 6 ساعت باید بخوابد.
وی با اشاره به آیه 47 سوره فرقان که فرموده شب را مایه ی سکون و آرامش شما قرار دادیم، زمان خواب را مهم دانست و ادامه داد: چرا خواب روز لذت بخش نیست و وقتی می خوابید و بیدار می شوید دهانتان بد مزه می شود و از خواب متنفر می شوید؟ از ساعت ده شب تا سه شب ضریب خواب دو است، یعنی دوبرابر می شود چون در روز امواج الکترومغناطیسی خورشید به ده کیلومتر می رسد و امواج های مختلفی وجود دارد که باعث تحریک ما می شود.
دکتر عزیزالله خیری افزود: اول شب بدترین موقع خواب است چون امواجی که از خورشید می آید در فضای گسترده ای از جو عبور می کند و یونیزه می شود و با شدت بیشتری می چرخد. پس بهترین زمان خواب همان ده شب تا چهار صبح است، همانطور که گفته اند سحر خیز باش تا کامروا باشی.
وی با بیان اینکه سومین اصل سلامتی حرکت و سکون است، گفت: در شبانه روز چقدر حرکت دارید و چقدر پشت میز نشینی دارید؟ یک تعدادی سموم که پشت پوست جمع شده اند فقط با تحرک و ورزش دفع می شوند و باعث شادابی می شود.
عضو هیئت علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات ادامه داد: آب و هوا چهارمین اصل است. در چه اقلیمی قرار دارید؟ سرد، گرم و خشک، گرم و مرطوب. افراد در دوره جوانی و سن رشد تب بلغمی یعنی گرم و مرطوب دارند. اگر فرد بلغمی را در جای گرم و مرطوب بگذاریم احساس خفگی می کند، این جوان باید به ییلاق برود. انسان از اول تولد تا سی سالگی که دوره بهار عمرش است، بلغمی و پر جنب و جوش است.
دکتر خیری عوارض نفسانی و اقتباس و استفراغ را به ترتیب پنجمین و ششمین اصل سلامتی در طب سنتی دانست و اظهار داشت: شادی، غم، خبر خوب و خبر بد عوارض نفسانی هستند. خبر امید بخش، زندگی را برای انسان لذت بخش می کند. ششم اقتباس و استفراغ به معنای میزان مواد دریافتی بدن و میزان موادی است که خارج می شود. کسی که طبع درستی داشته باشد آرامش و آسایشی بیشتری خواهد داشت و موفقیت های بزرگی کسب می کند.


دکتر عزیزالله خیری در پایان خاطرنشان کرد: در سال 2010 دویست میلیارد دلار درآمد تجارت از گیاهان دارویی بوده است، از این میزان حدود صد میلیون یعنی یک بیستم آن، سهم ایران است که باید بسیار بیشتر از این مقدار باشد. در کشورهای دیگری مانند مجارستان و آلمان، نود درصد داروهای مصرفیشان گیاهی است اما در کشور ما فقط 4% آن گیاهی است. کشور ایران پتانسیل های فراوانی در تولید گیاهان دارویی دارد و باید تولیدات خود را در این زمینه رونق ببخشد.
 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 43149

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
عزیزاله خیری
۰ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۳:۳۴

با سلام این مطالب را بنده در مقدمه دوره آموزشی "گیاهان دارویی و طب سنتی" اشاره کردم اما متاسفانه یادداشت برداری توسط شخص تهیه کننده "که من از ایشان بی اطلاع هستم" به صورت ناقص و با اشتباهات فراوان انجام شده است ای کاش با من هماهنگی لازم انجام می شد و یا لااقل قبل از چاپ به روئیت بنده می رسید تا اشتباهات پیش آمده در یاد داشت برداری برطرف می شد. مثلا به جای "احتباس و استفراغ " اقتباس و استفراغ نوشته شده ویا به جای "هورتیکالچرتراپی" پورتیکال توگرافی نوشته شده است! و جملات زیادی که به صورت صحیح منتقل نشده است! ضمنا بنده عضو هیئت علمی بخش گیاهان دارویی گروه علوم باغبانی هستم، نه گروه زراعت و اصلاح نباتات!. خداوند همه را هدایت کند

عزیزاله خیری
۰ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۷:۱۹

با سلام این مطالب را بنده در مقدمه دوره آموزشی "گیاهان دارویی و طب سنتی" اشاره کردم اما متاسفانه یادداشت برداری توسط شخص تهیه کننده "که من از ایشان بی اطلاع هستم" به صورت ناقص و با اشتباهات فراوان انجام شده است. ای کاش با من هماهنگی لازم انجام می شد و یا لااقل قبل از چاپ به روئیت بنده می رسید تا اشتباهات پیش آمده در یاد داشت برداری برطرف می شد. مثلا به جای "احتباس و استفراغ " اقتباس و استفراغ نوشته شده ویا به جای "هورتیکالچرتراپی" پورتیکال توگرافی نوشته شده است! و جملاتی که به صورت صحیح منتقل نشده است! با تشکر خیری

اشتراک گذاری مطالب