گزارش اختصاصی از افزایش بیکاری متخصصان حوزه ارتباطات

رابطه معکوس رشد الکترونیکی کشور با فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر

مطابق آمارهای ارائه شده در سال ۱۳۹۶ فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر ۴۰ در صد از آمار بیکای را به خود اختصاص داده اند.این تناقض عجیب در حالی خود را در سال های اخیر نشان داده است که روند روبه رشد الکترونیکی شدن امور، روز به روز پیوند عمیق تری میان سایر شغل و تخصص ها با کامپیوتر برقرار می کند و کمتر ارگان و یا نهاد دولتی و خصوصی دیده می شود که در میان کارکنان خود از متخصصین علوم کامپیوتر استخدام ننموده باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری،مطابق آمارهای ارائه شده در سال 1396 فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر 40 در صد از آمار بیکاری را به خود اختصاص داده اند.این تناقض عجیب در حالی خود را در سال های اخیر نشان داده است که روند روبه رشد الکترونیکی شدن امور، روز به روز پیوند عمیق تری میان سایر شغل و تخصص ها با کامپیوتر برقرار می کند و کمتر ارگان و یا نهاد دولتی و خصوصی دیده می شود که در میان کارکنان خود از متخصصین علوم کامپیوتر استخدام ننموده باشد. سوال اینجاست که چه عامل و یا عواملی موجب می شود این درصد از بیکاری در میان دانش آموختگان این رشته موج بزند!؟

مهندس میلاد جوادی، متخصص امور شبکه و مدیر عامل شرکت کاسپین در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری عنوان کرد: تخصص داشتن در حوزه IT  را شاید بتوان به عنوان یک موهبت عنوان کرد، زیرا نقاط قوت بسیاری در این حوزه و مشاغل مرتبط به آن در دنیا وجود دارد که مهم ترین آنها را می توان به صورت زیر برشمرد:

  • بین المللی بودن مهارت و شغل های IT و به خصوص حوزه شبکه: به علت برخورداری از زبان، ابزار و مهارت های مشترک با سایر نقاط دنیا مشاغل حوزه کامپیوتر بین المللی هستند، بنابراین، چنانچه شخصی مهارتی در این حوزه فرا گرفته باشد می تواند در هرکجای دنیا مشغول بکار شده و یا با دیگر متخصصان این حوزه تبادل  دانش نماید.
  • دریافت حقوق بالا: در بسیاری از کشورها درآمد مهندسین علوم کامپیوتر بیش از مجموع دریافتی های یک پزشک می باشد.

  • به روز بودن دانش کامپیوتر
  • بیش از 1000 عنوان شغل و تخصص در حوزه IT : تنوع بسیار زیاد مشاغل IT موجب به وجود آمدن فرصتی ویژه برای متخصصان این حوزه گردیده است. 

  • سهولت دسترسی به رفرنس های معتبر : در صورتی که به عنوان یک کارشناس با مشکلی مواجه شدید که تابحال تجربه برطرف کردن آن را نداشته اید، با جستجو در اینترنت به فروم ها و رفرنس های معتبری دسترسی پیدا می کنید که راه حل مشکلات شما را در اختیارتان قرار می دهد. از طرفی شرکت های معتبر تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری IT ، ادمین هایی را در وب سایت های رسمی خود استخدام کرده اند که به صورت آنلاین پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود.

وی در ادامه افزود: 

دانش کامپیوتر از جمله علومی است که در آن نمی توان تنها به "تجربه" اکتفا کرد، بلکه به روز بودن و بهره گیری از آخرین دانش و محصولات تولید شده شما را قدرتمندتر خواهد نمود و تجربه و دانش قدیمی تقریبا ناکارآمد خواهد بود. 

جوادی در رابطه با فرصت های شغلی حوزه IT مطرح کرد: بیش از هزار عنوان شغل مرتبط با رشته های علوم کامپیوتر در دنیا وجود دارد و این خود مؤید توانمندی بالقوه بازار کار در این رشته می باشد. وی افزود:  

مهارت های IT  به خصوص "شبکه" از نیازهای اصلی تجارت و فعالیت در سراسر دنیا محسوب می گردد.

 وی خاطر نشان کرد: کاربرد شبکه در کل کشور جا افتاده و به طرز چشمگیری فراگیر شده است، لیکن رشد و تکامل این حرفه مستلزم زمان بیش تری است.  این متخصص شبکه افزود: در گذشته تنها ادارات و برخی سازمان های بزرگ از شبکه برخوردار بودند؛ ولی امروزه حتی سوپر مارکت ها نیز با شبکه سر و کله می زنند و حداقل دو سیستم  کامپیوتری و چند دوربین مداربسته را از این طریق هدایت می نمایند و یا اینکه این روزها اتوماسیون اداری با بهره گیری از دانش و خدمات شبکه اطلاعات لازم را رد و بدل می نمایند که موجب بهبود عملکرد و تسریع خدمت رسانی گردیده است درصورتی که در گذشته پرونده سوابق پزشکی و یا دیگر موارد مشابه، به صورت فیزیکی توسط ارباب رجوع جابه جا می شدند و این روش مشکلات متعددی نیز به همراه داشت. وی در ادامه مطرح کرد: شبکه در دنیا به قدری اهمیت پیدا کرده است که زیر ساخت هر تجارتی را شبکه آن می دانند.

این متخصص شبکه در خصوص علل بیکاری در میان دانش آموختگان رشته های علوم کامپیوتر بیان داشت: عوامل متعددی در این رابطه دخیل هستند که دلایل زیر را می توان به عنوان شاخص ترین آنها برشمرد:

  • فاصله دانشگاه و نیاز بازار کار: در اکثریت رشته های علوم کامپیوتر دانش آکادمیک و بازار کار فاصله بسیار زیادی از خود گرفته اند، به خصوص در مهارت های مختص شبکه و این فاصله آن قدر زیاد است که شاید بتوان گفت تنها کمتر از 5 واحد از 130 واحد دوره کارشناسی در بازار کار شبکه کار آمد می باشند. وی تاکید کرد: این موضوع در برنامه نویسی و زیر مجموعه های آن قدری متفاوت است و تحصیلات دانشگاهی به نیاز بازار نزدیک تر می باشد و مهارت های کسب شده در طول تحصیل می تواند مفید تر واقع گردد. جوادی افزود: یکی از علت های تفاوت یادگیری مهارت ها در شبکه و برنامه نویسی در دانشگاه ها به تجارب اساتید مرتبط است؛ زیرا اکثر افرادی که در دانشگاه ها برنامه نویسی تدریس می کنند خود نیز برنامه نویس های خبره ای بوده و از تجربه بالایی در بازار این کار برخوردار می باشند، اما در زمینه شبکه این قضیه به طور عکس عمل می می کند و تنها تعداد بسیار محدودی از مدرسین تجربه کار درپروژه های بزرگ کشوری را دارا می باشند و تقریبا چنین مشکلی در میان مدرسینِ شبکه اکثر کشورها مشهود است.

 

  • عدم تدریس کتاب ها و منابع آپدیت شده در دانشگاه ها: از دیگر علل فاصله گرفتن از نیاز بازار کار، تمرکز تدریس بر منابع قدیمی است و  نه تنها متون ترجم شده و فارسی زبان بلکه منابع لاتین نیز تالیف  سال ها پیش می باشد و این در حالی است که مدارک بین المللی مهارت های علوم کامپیوتر هر سه سال یکبار اعتبار خود را از دست می دهند و اخذ مجدد این گواهی ها منوط به قبولی آزمون همان ورژن در سطح قوی تر و یا اخذ مدرک ورژن بالاتر می باشد. این بدین دلیل است که علم کامپیوتر به سرعت در حال تغییر و به روز شدن است و دانش سه سال گذشته نیز حتی تا حدودی کاربرد خود را از دست می دهد.

 

  • سرعت زیاد پیشرفت علم IT : آنچه در دنیا مورد ملاک می گیرد، دانش روز IT است. دانش کامپیوتر هرساله به روز رسانی می شود و پروتکل چهار سال پیش کارآمد نخواهد بود. شرکت های معتبر به محض ورود ورژن جدید محصولاتشان، جدیدترین ورژن را تدریس نموده و جایگزین می کنند که سریعا وارد بازار سراسر دنیا شده و مورد استفاده قرارا می گیرد.

 

  • عدم حق رعایت کپی رایت و استفاده از محصولات CRACK  شده(قفل شکسته) در ایران: قریب به اتفاق محصولات در ایران crack شده هستند و چون بهایی برای خرید این محصولات پرداخت نمی شود، بنابراین به محض عرضه محصولات در بازار، کاربران ورژن جدیدتر را جایگزین می کنند  و یا با Upgrade کردن محصول قبلی آپدیت آن را جایگزین می نمایند. بنابرین دانشگاه ها نمی توانند با سرعت زیاد این تغییرات همگام شوند. اکثریت کاربران نیز تمایل دارند که از جدیدترین نسخه ارائه شده محصول مورد نظرشان استفاد نمایند چرا که با آپدیت کردن ورژن نرم افزارها، علاوه بر افزایش خدمات،stability  آن محصول بیش تر شده و مشکلات امنیتی کمتری پیدا می کند. در دیگر کشورها بسیاری از کاربران به علت عدم توانایی درپرداخت بهای محصولات، سال ها با نسخ های قدیمی تر آنها کار می کنند و متخصصان آن محصول نیز می توانند جایگاه خود را حفظ نمایند.

 

به عنوان یکی از مدیران جوان و موفق در حوزه IT  و کارآفرین در بخش خصوصی چه راهکارهایی برای متقاضیان کار در علوم کامپیوتر و دانشجویان پیشنهاد می دهید؟

جوادی با اشاره به اینکه در بسیاری موارد دانش تدریس شده در دانشگاه ها کارآمد نخواهد بود، تصریح کرد: دانشجویان علوم کامپیوتر برای فرار از چنین حفره ای باید سعی کنند از همان ترم هایی ابتدایی دانشگاه، زیر شاخه مورد علاقه خود را شناسایی نموده و به موازات درس خواندن از یادگیری مهارت ها نیز غافل نشوند. وی بیان کرد: انجام چنین کاری مستلزم این است که تقریبا همان قدر که دانشجویان برای دانشگاه وقت اختصاص می دهند، برای فراگیری این مهارت ها نیز زمان تخصیص دهند که به همین منظور می توانند به آموزشگاه های فنی و نهاد آموزشی خصوصی مرتبط مراجعه نموده و در دوره های آموزشی شرکت نمایند. این مهندس شبکه اظهار داشت: شایان ذکر است که فراگیری بسیاری از این مهارت ها از چندین ماه تا چندین سال زمان نیاز دارد. این افراد پس از طی نمودن این مراحل می توانند به عنوان نیروهای تازه کار وارد بازار کار شده و یا در پروژه ها جذب گردند.

وی ضمن انتقاد از سیستم های آموزشی و دولتی نیز افزود: دانشگاه مکانی است که انسان ها را تئوری پرداز و تولیدکننده دانش تربیت می کند. در همه جای دنیا این مرسوم است که دانشگاه حقوق کسی را بالاتر نمی برد، موجب ارتقا سمت افراد نمی گردد و دانشگاه برای کسی کار مهیا نمی کند. جوادی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته تنها درصد بسیار کمی از مردم که قصد ورود به عرصه های تحقیقاتی را دارند به تحصیلات دانشگاهی روی می آورند، در عوض بیش تر آنها به آموزشکده های فنی مراجعه نموده و مهارت می آموزند تا وارد بازار کار شوند، اما متاسفانه در ایران روند معکوسی پیش گرفته شده است و افراد به منظور دستیابی به شغل به دانشگاه ها مراجعه می نمایند و در نهایت پس از صرف چند سال انتظار ورود به بازار کاری را خواهند داشت که هیچ مهارتی برای آن کسب ننمونده اند!

جوادی اظهار داشت: هر مهندس نرم افزار باید تصمیم بگیرد که در چه حیطه ای می خواهد تخصص کسب نماید. بالغ بر 3000 شرکت تولید کننده محصولات شبکه در دنیا وجود دارد که هر کدام محصولات خودشون را تولید نموده و برای هریک کتاب چاپ می کنند که با مطالعه این کتاب ها و گذراندن آزمون های مرتبط می توان مدرک همان محصول را دریافت کرد و با این تخصص به عنوان کارشناس همان محصول جویای کار شد. از طرفی همان شرکت، شخصی را که موفق به اخذ مدرک محصولاشان گردیده به عنوان کارشناس رسمی خود شناخته و در صورت بروز مشکل این شخص را به کاربران خود معرفی می نماید. همچنین اشخاصی که گواهی های بین المللی را اخذ نموده اند برای شرکت در پروژه ها امتیاز ویژه ای داشته و موجبات جلب اعتماد کارفرما را فراهم خواهند آورد.

 

برای اخذ گواهی های بین المللی کدوم محصولات را باید انتخاب کرد؟

جوادی مطرح کرد: همان طور که گفته شد بیش از 3000 شرکت محصولاتی را در حوزه IT  تولید می کنند، پس باید بازار هدف را شناسایی نموده و بررسی کنید کدام یک از محصولات در ایران کاربرد بیش تری دارند. وی تاکید کرد: به منظور دست یابی به چنین شناختی حتما با افراد با تجربه مشورت نمایید. اخد مدارک محصولاتی که در ایران کاربران قابل  توجهی ندارد تنها موجب اتلاف وقت و هزینه شما خواهد شد و هیچ تاثیری در اشتغال تان نخواهد داشت. 

 

رویا پردازی نکنید!!

مهندس جوادی خطاب به افرادی که قصد کارآفرینی در حوزه های تخصصی شبکه دارند خاطر نشان کرد: برای کارآفرینی در این رشته شبکه حتما باید از تجربه کامل برخوردار بود بر خلاف تصور اکثر دانش آموختگان کامپیوتر، مهارت و دانش شبکه شامل 60 درصد تئوری محض و 40 درصد تجربه می باشد و لازمه موفقیت در این رشته شرکت در دوره های آموزشی و تجربه در پروژه های مختلف با عملکردهای متفاوت می باشد. 

 وی تصریح کرد: 

نه تنها در این حرفه بلکه در اکثریت مشاغل بهترین کار این است که از پایین ترین سطوح  شروع بکار کرد تا به سطوح بالای مدیریتی دست یافت. این روش موجب درک متقابل کارمندان و مدیران از یکدیگر شده و راندمان کاری را افزایش می دهد. نیازها به خوبی شناسایی می شود و انتظارات طرفین از یکدیگر عادلانه  خواهد بود، به همین منظور در بسیاری موارد به ویژه در شبکه یک نفر باید از ابتدایی ترین کارها شروع کند. یک مهندس شبکه حتی تجربه کابل کشی را نیز باید داشته باشد!

 جوادی گفت: پس از کسب تجربه و دانش لازم و گام بعدی تشکیل تیم با دیگر افراد متخصص می باشد. بنابرین انتظار نداشته باشید که در مدت زمانی کوتاه در پست های مدیریتی قرار گرفته و یا به عنوان کارشناس در پروژه های عظیم کشوری مشغول  به کار شوید . وی معتقد است تنها پول و پارتی می تواند چند گام شما را به یکباره به جلو هدایت کند که در نهایت موجب از دست رفتن اعتماد و عدم سابقه در خشان خواهد شد!

وی خاطر نشان کرد: پشتکار، تجربه، زکاوت، دانش و تخصص گام های موفقیت هر شخص می باشند و پروژه های بزرگ شبکه، تجارب زیادی را نیز می طلبد. شخصی که می خواهد وارد چنین پروژه هایی شود قطعا می بایست از مهارت، دانش و سبقه خوبی نیز برخوردار باشد. وی ضمن اشاره به حساسیت بالای کارهای شبکه مطرح کرد: کارفرمایان ترجیح می دهند که پروژه های خود را به افراد با سابقه تر بسپارند بنابرین از انجام کارهای کوچک پرهیز نکنید و بر تجارب خود بیافزاید.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 43455

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
پری ناز سیفی نژاد
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۴:۱۹

مصاحبه عالی و جامعی بود مهندس جوادی از بهترین متخصصین و اساتید IT هستند و همیشه نظرات و راهکارهای منحصر بفرد و خلاقانه ایشان کارگشای بسیاری از مسائل حوزه تخصصی شان میباشد

اشتراک گذاری مطالب