توسط محققان شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت؛

آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین بر پایه دستیابی به سنتز و تولید انواع نمک های پلاتین طراحی و ساخته شد

آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین بر پایه دستیابی به سنتز و تولید انواع نمک های پلاتین توسط محققان شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین بر پایه دستیابی به سنتز و تولید انواع نمک های پلاتین توسط محققان شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و ساخته شد.

احسان صائب نوری مدیر تحقیق و توسعه این شرکت در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با بیان این که آندها انواع مختلفی دارند و از کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، تصفیه آب و فاضلاب و متالورژی برخوردار هستند، و در داخل کشور هم توانایی برای تولید انواعی از آند  وجود دارد و این آندها یا بومی سازی شده اند و یا این که دانش بومی زمینه تولید بوده است، اظهار داشت: به هر حال محققان کشورمان قبلا نمونه های مشابه این محصول را تولید کرده اند، و محلول های آبکاری مورد استفاده در محصول آن ها از خارج از کشور تامین شده، که این امر سبب خروج میزان بالای ارز به دلیل واردات نمک و مشتقات فلزات گران بها می شود.

عضو هیئت علمی دانشکده مواد دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، تصریح کرد: از آنجایی که شرکت رویین گران صنعت در تولید و سنتز انواع نمک های پلاتین برای کاربردهای آبکاری، دارویی، صنعتی و غیره موفق بوده است، توانست آندهای تیتانیومی را بواسطه محلول های آبکاری که دستاورد این شرکت است تولید کند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع دانش تولید انواع نمک های مختلف در فرآیند ساخت آندهای تیتانیومی حاصل شد و این دستاوری بسیار ارزشمند است و با تکیه بر این توانایی علاوه بر رفع نیازهای داخلی میتوان در صادرات نمک تولیدی یا قطعات ساخته شده (آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین) نیز به جای واردات از چین و آلمان پیشگام شد و از خروج میزان چشمگیری ارز جلوگیری کرد، چرا که قیمت این نمک ها چندین برابر بالاتر از خود پلاتین و طلا یا فلزات گران بهای دیگر است.

نقش و اهمیت پوشش در آندها چیست

صائب نوری ادامه داد: این آندها عموما از یک فلز یا فاز هادی الکتریسته در نقش زیر لایه و یک یا چند فلز نجیب یا اکسید آن ها، در نقش پوشش تشکیل می شود که این پوشش خواص هدایت الکتریکی و الکتروکاتالیستی بسیار خوبی دارد. از این بین پلاتین به عنوان مهمترین ترکیب جهت الکترولیز محلول های آبی کاربرد دارد.

وی افزود: ویژگی های مختلفی برای آندها حائز اهمیت است و پوشش ایجاد شده در مقایسه با بقیه پوشش های پلاتین که از محلول های آبکاری متفرقه استفاده می کنند از لحاظ چسبندگی، صافی سطح، کاهش میزان ترک سطح ، میزان کاتالیز بالا، بازده جریان بالا به هنگام پوشش دهی، هدر رفت کم پلاتین، قابل کنترل بودن پوشش و شفافیت سطح دارای کیفیت مطلوبتری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، تاکید کرد: با همکاری محققان زبده شرکت رویین گران صنعت و در همکاری با دانشگاه، محصول به دست آمده دارای توجیه اقتصادی یعنی قیمت تمام شده پایین تر و در عین حال کیفیت کار بالاتر است.

مزایای آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین کدامند

ایثار رادفر کارشناس ارشد و محقق این پروژه، در پاسخ به این سوال خبرنگار علم و فناوری اظهار داشت: آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین مزایای زیادی دارند و در مقایسه با سایر آندها دارای فعالیت الکتروکاتالیستی و مقاومت به خوردگی بالا، پایداری ابعادی و نرخ مصرف بسیار پائین، وزن کم به ازای واحد سطح، دانسیته جریان خروجی و بازده جریان بالا، مقاوم بودن در محیط های شدیدا اسیدی و غلظت زیاد کلر، نرخ پایین سایش مکانیکی و الکتروشیمیایی، مقاومت الکتریکی خیلی کم و در نهایت امکان پوشش دهی مجدد و قیمت مناسب هستند.

کاربرد این آندها در چه صنایعی بوده و نیاز کشور چقدر است

صائب نوری در پاسخ به این سوال تاکید کرد: استفاده از کاتالیست های فلزات نجیب در صنعت کاربردهای فراوانی دارد در مکان هایی که به حفاظت کاتدی نیاز دارند از قبیل اسکله ها، بدنه کشتی ها، خطوط لوله، پالایشگاه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

وی افزود: این آندها در تصفیه آب شور و شیرین، تصفیه پساب فاضلاب ها، در کاتالیزور خودرو ها برای تصفیه هوا، جداسازی فلزات گران بها از محلول های اسیدی قوی مانند اسید فلوریدریک یا اسید های کلریدریک در طلا سازی هایی که آبکاری طلا انجام می دهند کاربرد دارند.

آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین در چه مرحله ای از تولید قرار دارد

صائب نوری در پاسخ به این سوال گفت: این محصول در مرحله تجاری سازی قرار گرفته است و آبکاری محصول با هر شکل پیچیده حتی با وجود حفرات پیچ در پیچ درون قطعه نیز امکان پذیر است.

سرمایه لازم برای تولید انبوه این محصول چقدر است

مدیر تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت در پاسخ به این سوال تاکید کرد: در کل تولید این محصول نیاز به سرمایه ثابت و تجهیزات کم دارد و در حال حاضر تولید آزمایشگاهی و پایلوت آن انجام شده است و با توجه به ویژگی های طرح، شرکت برای رسیدن به مرحله تولید انبوه مشکلی نخواهد داشت، اما به دلیل مواد مصرفی گران قیمت نیاز به سرمایه در گردش بالاست که در مقاطع مختلف بازاریابی بسته به سطح فروش باید تامین شود. البته چنان چه مسئولین نیم نگاهی در رابطه با حمایت از تولید کننده داخلی جهت تولید و فروش محصول با کیفیت ایرانی و جایگزین کردن با واردات داشته باشند انتظار زیادی نیست.

صائب نوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که محصول شما قابلیت صادرات هم دارد، افزود: با توجه به کاربردهای متنوع این محصول اغلب کشورها نیازمند این محصول می باشند و کشورهای اندکی در این زمینه تولید دارند که می توانند جزو بازار هدف ما باشند. در گام اول بازار هدف کشورهای نفت خیز منطقه خاورمیانه است و تلاش می شود که با تبلیغات اینترنتی و نیز شرکت در نمایشگاه ها این محصول را به آن ها معرفی کرد.

تولید انبوه چقدر اشتغال ایجاد می کند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، در پاسخ به این سوال گفت: برای تولید انبوه این محصول 10-20 نفر بطورمستقیم با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند مشغول به کار شوند، همچنین پنجاه تا دویست نفر بطور غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.

 دستاوردهای قبلی این شرکت در چه زمینه هایی بوده است همچنین چه برنامه های توسعه ای و ارتقایی برای این دستاوردهای دارید

صائب نوری در پاسخ به این سوال مطرح کرد: پیش از این تولید آند ابعاد ثابت از تیتانیوم با پوشش MMO در این مجموعه ساخته شده است. همچنین بسیاری از نانو ذرات فلزی و اکسید فلزی تولید و به بازار عرضه شده است، و از آنجایی که شرکت رویین گران صنعت در تولید و سنتز انواع نمک های پلاتین برای کاربردهای آبکاری، دارویی، صنعتی و غیره موفق بوده است توانسته است ترکیب سیس پلاتین که ماده اولیه داروی ضد سرطان می باشد را نیز سنتز کند که مراحل آزمایشگاهی کاربردهای دارویی را طی می کند.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان رویین گران صنعت افزود: دستیابی به تولید و سنتز انواع مختلف نمک ها که طی فرآیند ساخت آندهای تیتانیومی با پوشش پلاتین حاصل شد زمینه ساز کاربردهای گسترده ای است و از آن جمله لجن زدایی آب دریا برای استفاده از آب تصفیه شده به عنوان خنک کننده در پالایشگاه ها یا بویلرها، استفاده در پترو شیمی ها، برای ساخت انواع شوینده ها و استخراج هیدروژن، اکسیژن، کلر و غیره، کاربرد های نظامی در پوشش دهی پره های موتور های جت، و نیز در تولید پر کلرات برای سوخت جامد موشک و راکت هستند و علاوه بر این برای کاربرد این نمکها برنامه های مختلفی در دستور کار قرار داریم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱:۳۳

شناسه خبر: 45151

مطالب مرتبط :
جلوگیری از رشد تومور با استفاده از

جلوگیری از رشد تومورها با استفاده از "نمک"

محققان اخیرا با مطالعه بر روی موش‎ها دریافته‌اند که رژیم غذایی حاوی نمک زیاد می‎تواند با رشد تومورها مبارزه کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب