اندازه گیری فشار بدون قطع کردن جریان خون خبرگزاری علم و فناوری - اندازه گیری فشار بدون قطع کردن جریان خون
توسط مخترع همدانی انجام شد:

اندازه گیری فشار بدون قطع کردن جریان خون

مخترع جوان همدانی برای اولین بار موفق به ساخت فشارسنجی شده است که برخلاف دستگاه های موجود در بازار می تواند بدون قطع کردن جریان خون، فشار خون را اندازه گیری کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری واحد همدان -  فشار خون یكی از علایم حیاتی  بدن است که با اندازه گیری آن می توان اطلاعات مهمی در مورد سلامتی بدن بدست آورد.  اندازه گیری فشار خون، بوسیله دستگاه فشارسنج انجام می شود نازنین جمشیدی، مخترع جوان همدانی با ساخت دستگاه فشارسنج اتوماتیک، موفق به اندازه گیری فشار خون به روش جدید شده است.

 

تعریف فشار خون

نازنین جمشیدی مخترع جوان همدانی در تعریف  فشار خون گفت: برای اینكه خون در شریانهای اعضای بدن جاری شود و مواد غذایی را به اعضای مختلف بدن برساند، نیاز به نیرویی دارد كه این نیرو فشار خون نام دارد و مولد آن قلب است قلب خون را به طور مداوم به داخل دو شریان عمدة بدن، به نام آئورت و شریان ششی پمپ میكند.

وی افزود: از آنجا كه پمپ كردن خون توسط قلب به داخل شریانها نبض دار است، فشار خون شریانی بین دو سطح حداكثر و حداقل در نوسان است. سطح حداكثر یا سطح سیستولی در زمان انقباض قلب و سطح حداقل یا دیاستولی در زمان استراحت قلب بوجود می آید.

مخترع جوان همدانی افزود: فشار خون به دو عامل مهم بستگی دارد؛یكی برون ده قلب است، یعنی مقدار خونی كه در هر دقیقه به وسیله قلب به درون آئورت پمپ می شود و عامل دیگر، مقاومت رگ است؛ یعنی مقاومتی كه بر سر راه خروج خون از قلب در رگها وجود دارد. اگر بخواهیم این رابطه را به شكل فرمول نشان دهیم به قرار زیر است :

مقاومت رگ × برون ده قلب = فشار خون

جمشیدی در ادامه گفت: با تغییر برون ده قلب یا مقاومت رگ مقدار فشار خون تغییر می كند، همچنین فشار خون در طول روز تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر می كند كه از جمله این عوامل وضعیت بدن، فعالیت مغز، فعالیت گوارشی، فعالیت عضلانی، تحریكات عصبی، تحریكات دردناك، مثانه پر، عوامل محیطی مثل دمای هوا و میزان صدا، مصرف دخانیات، الكل، قهوه و دارو است.

وی افزود: غالباً فشار خون را در شریان بازویی اندازه می گیرند، در هر فرد فشار خون را در دو سطح حداكثر و حداقل اندازه گیری می كنند. در زمانی كه قلب منقبض می شود، فشار خون به حداكثر مقدار خود می رسد؛ این سطح را فشار ماكزیمم یا سیستولی می نامند.

سطح مینیمم یا دیاستولی در زمان استراحت قلب كه فشار خون به حداقل مقدار خود می رسد، بدست می آید. هر دو سطح فشار خون به صورت دو عدد كنار هم یا به صورت كسر بر حسب میلیمتر جیوه نشان داده میشود، مثلاً 80/120 یا و عدد بزرگتر 120 معادل فشار ماكزیمم و عدد كوچكتر 80 معادل فشار مینیمم است.

 

اهمیت اندازه گیری فشار خون

جمشیدی در مورد اهمیت اندازه گیری فشار خون گفت: فشار خون بالا یكی از عوامل خطرساز بیماریهای عروق كرونر قلب (عروقی كه به قلب خون می رسانند) است و به اعضای حیاتی مهم مثل مغز، قلب، كلیه و چشم آسیب جدی میرساند.

اگر فشار خون بالا شناخته شود و بموقع درمان گردد، میتوان بسیاری از عوارض فشار خون بالا را پیشگیری كرد؛ اما چون فشار خون بالا معمولاً بدون علامت است، “قاتل بیصدا” یا “Silent killer” نامیده میشود، و برای پی بردن به فشار خون بالا باید فشار خون را اندازه گیری كرد. برای این كار بایستی از دستگاه اندازه گیری فشار خون استفاده نمود.

 

انواع دستگاه فشار سنج خون

مخترع همدانی در مورد انواع دستگاه فشارسنج خون گفت: در حالت کلی دستگاههای فشار سنج را از نظر کاربرد به دو دسته تقسیم می کنیم. دسته اول برای افرادی استفاده می شود که نیازمند اندازه گیری مداوم (پایش مداوم) فشار خون آن ها هستیم و یک تغییر در فشار آنها، بسیار حیاتی است و باید تیم بالینی از این موضوع آگاه باشند مانند بیماری که در حال عمل می باشد. پایش مداوم را با IBP  نیز نشان می دهند. نکته قابل توجه در اندازه گیری مداوم فشار خون، این است که این روش تهاجمی می باشد و از طریق وارد کردن سوزنی (سنسوری که مانند سوزنهای آنژیو وارد رگ می شود و قابلیت اندازه گیری فشار خون و تغییرات فشار خون را دارد) به رگ های خونی فشار خون را به طور مداوم اندازه گیری می کنند و بر روی صفحه نمایش نمودار و مقدار آن را نشان می دهد.

وی افزود: دسته دوم را همه شما در طول زندگی با آنها برخورد داشته اید، به این نوع فشار سنجها NIBP  نیز می گویند. این نوع فشار سنج ها غیر تهاجمی می باشند و فشار خون را فقط در یک لحظه اندازه گیری می کنند. روش کار آنها به این صورت است که کافی را به دور دست نصب می کنند و به وسیله ی پمپی، مقداری هوا را به داخل کاف وارد می کنند. این کیسه هوا باعث انسداد جریان خون در یک لحظه شده و به این وسیله میزان فشار خون را اندازه گیری می کند. از این نوع فشار سنج ها می توان به فشار سنج جیوه ای ، فشار سنج عقربه ای و فشار سنج های دیجیتالی را نام برد.

 

دستگاه فشارسنج اختراعی

جمشیدی در مورد اختراع خود گفت: فشار سنج ساخته شده من برای بیمارهایی که دائماً احتیاج به چک کردن فشار خود هستند بیشترین کاربرد را دارد وی در مورد تفاوت فشارسنج خود با سایر فشار سنج های موجود در بازار گفت: همان گونه که قبلاً توضیح دادم فشار سنج های اتوماتیک موجود در بازار، از روش تهاجمی برای اندازه گیری فشار استفاده می کنند یعنی از طریق وارد کردن سوزنی (سنسوری که مانند سوزنهای آنژیو وارد رگ می شود و قابلیت اندازه گیری فشار خون و تغییرات فشار خون را دارد) به رگ های خونی فشار خون را به طور مداوم اندازه گیری می کنند و بر روی صفحه نمایش نمودار و مقدار آن را نشان می دهد یا به عبارت دیگر برای گرفتن فشار بیمار باید جریان خون را قطع کنند اما فشارسنجی که طراحی کرده ام بدون قطع کردن جریان خون فشار خون را اندازه گیری می کند.

وی در مورد نحوه ی عملکرد دستگاه خود گفت: روش کار دستگاه به نحوی است که دائما به مچ دست فرد بیمار بسته می شود و به صورت اتوماتیک هرچند دقیقه یکبار فشار خون را اندازه گیری می کند زمان اندازه گیری فشار خون را خود بیمار تنظیم می کند و اگر فشار خون از حد نرمال بالاتر یا پایین تر برود دستگاه اخطار می دهد. وی افزود: این دستگاه علاوه بر  نمایش فشار خون می تواند تعداد ضربان قلب و دمای بدن را اندازه گیری کند و سپس اطلاعات اندازه گیری شده را به اپلیکیشنی که بر روی گوشی موبایل نصب می شود ارسال می کند.

مخترع جوان همدانی با اشاره به کسب رتبه برتر استانی گفت: در مسابقات استان همدان توانستم رتبه برتر را کسب کنم و هم اکنون خود را برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی آماده می کنم تا بتوانم ان شاء الله جزء رتبه های برتر باشم.

 جمشیدی در پایان با اشاره به هدف از ساخت این دستگاه گفت: با توجه به آمار بالای مردم ایران در ابتلا به بیماری فشار خون، تمام سعی خود را انجام دادم تا با ساخت این دستگاه بتوانم قبل از وقوع سکته به بیماران هشدار بدهم و مانع مرگ هموطنانم شوم.

انتهای پیام/

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 45762

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
احد محمودی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳:۵۳

با سلام مطمینا اختراع خوبی هستش فقط چند سوال نمونه خارجی دارد با نمونه های قبلی مقایسه شده است و اگر ای میل و اسم مخترع هم می گفتید خوب میشد

هديه تيزباز
۲ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱:۵۳

سلام چطور ميتونم با دوست مخترع در ارتباط باشم؟ ممنون

حمیدرضا کاظمیان
۱ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹:۱۵

سلام لطفا راه ارتباطی با دوست مخترع رو برامون بفرست.

اشتراک گذاری مطالب