پروفسور میاجیما، دانشمند مطرح زلزله شناسی در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری:

زلزله های ایران یک پدیده طبیعی بوده و ربطی به هارپ ندارد

پروفسور ماساکاتسو میاجیما استاد برجسته بین المللی مهندسی زلزله در خصوص احتمال دخالت پدیده هارپ در وقوع زلزله کرمانشاه و همین‌طور علت وقوع زلزله‌های متعدد در نقاط مختلف ایران نظر خود را اعلام نمود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه؛ استاد مهندسی زلزله دانشگاه کانازاوای ژاپن که یکی از شخصیت‌های شناخته شده جهانی در این زمینه است، با حضور در کرمانشاه به بررسی منطقه پرداخت و نظرات خود را در خصوص ابعاد متنوع این فاجعه بیان نمود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که احتمال وقوع زلزله کرمانشاه در اثر پدیده‌های غیر طبیعی همچون هارپ و دستکاری در لایه بالایی جو زمین را چقدر محتمل می‌داند، گفت: این زلزله یک پدیده طبیعی بوده و چنین ابراز نظرهایی را درک نمی‌کنم.

وی سپس در واکنش به این که گفته می‌شود هنگام زلزله مردم نور قرمز رنگی شبیه به رعد و برق رنگی در آسمان مشاهده نموده‌اند، افزود: سابقاً در ژاپن و در جاهای دیگر دنیا نیز، چه همزمان با زلزله چه بلافاصله پس از آن چنین پدیده‌ای را شاهد بوده‌ایم. به عنوان نمونه در زلزله 1995 کوبه همین گزارش را داشته‌ایم. بنابراین به نظر می‌رسد پدیده نور قرمز در آسمان هنگام زلزله یک حادثه طبیعی است و ارتباطی با دستکاری در طبیعت و هارپ ندارد.

در ادامه این پژوهشگر بین المللی در مواجهه با این سؤال که وقوع قرمزی در آسمان تا چه شعاعی طبیعی و معمول است؟ چرا که این پدیده حتی در شهر کرمانشاه با وجود فاصله نزدیک به 200 کیلومتری با کانون زلزله مشاهده شده است، گفت: بررسی نور قرمز هنگام زلزله یک موضوع علمی نیست که بتوان در خصوص آن ابراز نظر نمود. این موضوع فقط بر اساس مشاهدات در زلزله‌های مختلف اتفاق افتاده و قاعده‌ای در مورد شعاع و مختصات آن وجود ندارد.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به توجیه علمی وقوع زلزله‌های متعدد ایران در روزهای اخیر پرداخت و افزود: ایران همانند ژاپن دارای گسل‌های متعدد است. وقوع یک زلزله شدید در یک منطقه می‌تواند بالانس منطقه را بر هم زده و گسل‌های نزدیک و مرتبط را فعال نماید و این اتفاق در ژاپن هم رخ داده است. هرچند نمی‌توان با بیان علمی و تئوریک، مستقیماً زلزله‌های اخیر ایران را به زلزله کرمانشاه نسبت داد. اما بر هم خوردن بالانس منطقه اجتناب ناپذیر و طبیعی است.

 

انتهای پیام/ سعید سعیدی – علی‌رضا مؤمنی

زمان انتشار: شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 46970

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب