دبیر کانون محیط زیست دانشگاه فرهنگیان یزد:

محیط زیست کشور با تهدیدات بسیاری رو به رو است/ نیازمند توجه بیشتر مسئولین هستیم

اکرمی عنوان کرد: محیط زیست استان با تهدید های بسیاری رو به رو است. مهم ترین مشکلات و تهدید های محیط زیست استان یزد را می توان بحران خشکسالی و عدم مدیریت صحیح مصرف آب، وجود صنایع پرمصرف آب، فقر فرهنگی جامعه در رفتار با محیط زیست، عدم تفکیک زباله های قابل بازیافت و رهاسازی زباله بخصوص زباله های پلاستیکی در طبیعت نام برد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ محمد حسین اکرمی ابرقویی دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان یزد است. وی 21 سال داشته و ساکن شهرستان ابرکوه است و هم اکنون مسئولیت دبیری کانون محیط زیست دانشگاه فرهنگیان یزد را بر عهده دارد.

اکرمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد در مورد نحوه شکل گیری کانون محیط زیست دانشگاه فرهنگیان یزد، گفت: این کانون در آذر 1396 شروع به عضوگیری از علاقمندان کرد و سپس با برگزاری انتخابات، شورای هفت نفره کانون متشکل از یک دبیر، چهار عضو اصلی و دو عضو علی البدل تشکیل شد. شورای کانون در اولین اقدام پس از تشکیل، اساسنامه کانون را تدوین و به تصویب رساند، در ادامه نیز با برگزاری جلسات متعدد با اعضا و شورا برنامه فعالیت های کانون در یکسال پیش رو تنظیم شد.

 

 

وی افزود: به طور کلی برنامه کانون شامل برگزاری اردو های آموزشی، کارگاه ها و همایش های تخصصی، مسابقات دانشجویی، گردهمایی های پاکسازی طبیعت و فعالیت های فرهنگی زیست محیطی می باشد.

دبیر کانون محیط زیست دانشگاه فرهنگیان یزد تاکید کرد: هدف کلی ما شناسایی دانشجویان علاقمند به حفظ محیط زیست و فعالیت های زیست محیطی، ارائه آموزش های علمی به آنها و تشویقشان می باشد به طوری که در آینده هر یک به تنهایی پرچمدار حفظ محیط زیست در شهرشان باشند. همچنین ترویج فرهنگ صحیح رفتار با طبیعت و محیط زیست نیز از اهداف کانون می باشد.

وی اظهار کرد: اولین فعالیت کانون در دانشگاه فرهنگیان یزد نصب پوستر های صرفه جویی در مصرف آب در تمامی سرویس های بهداشتی دانشگاه (ساختمان های اداری، آموزشی، خوابگاهها و محوطه) بود. همچنین کانون با ارتباط برقرار کردن با اداره کل حفاظت محیط زیست استان، از مساعدت این اداره در پیشبرد اهداف خود برخوردار شد.

اکرمی عنوان کرد: محیط زیست استان با تهدید های بسیاری رو به رو است. مهم ترین مشکلات و تهدید های محیط زیست استان یزد را می توان بحران خشکسالی و عدم مدیریت صحیح مصرف آب، وجود صنایع پرمصرف آب، فقر فرهنگی جامعه در رفتار با محیط زیست، عدم تفکیک زباله های قابل بازیافت و رهاسازی زباله بخصوص زباله های پلاستیکی در طبیعت نام برد.

 

برگزاری مسابقه ایده پردازی

این فعال دانشجویی با درخواست از عموم مردم برای همراهی در این مسیر گفت: در کنار برنامه ها و فعالیت های تعیین شده در شورای کانون، نیازمند ایده های جدید و فعالیت های نو هستیم تا اثرگذاری خود را در دانشگاه و استان بیشتر کنیم. به همین علت تصمیم به برگزاری مسابقه ایده های برتر زیست محیطی در بین دانشجومعلمان استان یزد گرفتیم و سه محور رفع تهدیدات زیست محیطی استان، آموزش های زیست محیطی به کودکان و معرفی جاذبه های محیط زیستی استان را تعیین کردیم.

وی ادامه داد: پس از برگزاری مسابقه تمامی ایده های جمع آوری شده را به جلسه شورای کانون خواهیم برد و ایده هایی که قابلیت عملیاتی کردن را داشته باشند انتخاب کرده و به ترتیب اهمیت و توجه آنها به مسائل زیست محیطی استان، در برنامه های پیش رو کانون قرار می دهیم. عملیاتی کردن ایده ها نیازمند مساعدت و یاری سازمان ها و مسئولین دانشگاه و استان در تامین امکانات و بودجه آن می باشد.

دبیر کانون محیط زیست دانشگاه فرهنگیان یزد تصریح کرد: متاسفانه کانون دانشجویی ما از لحاظ امکانات در وضع خوبی نمی باشد و تا کنون با تلاش ها و پیگیری های اعضا، کانون توانسته حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان و مساعدت سازمان مدیریت پسماند را بدست آورد. با این حال هنوز نیازمند توجه بیشتر از سوی مسئولین استان به خصوص استانداری یزد هستیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 48679

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
رضا مظفر
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۰:۴۴

فرهنگ رفتار صحیح با محیط زیست اصلا در مردم ما وجود نداره

علی حسین زاده
۰ مخالف          ۲ موافق
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷:۳۵

قطعا حمایت و توجه مسئولین به کانون ها و تشکل های محیط زیستی انگیزه آنهارو برای فعالیت هاشون چندین برابر میکنه

اشتراک گذاری مطالب