توسط مخترع کردستانی؛

تولید لوله های نمونه گیر خون خلاء

این اختراع یک دستگاه یا نمونه ای از خط تولیدی است که توانایی تولید لوله های آزمایشگاهی نمونه گیر خون را دارد که دارای خاصیت خلإ می باشد و برای سهولت خون گیری، نگهداری آن و رعایت بهتر مسائل بهداشتی از آن استفاده می کنند. روزانه در آزمایشگاه ها و بیمارستان های کشور جهت آزمایشات مختلف احتیاج به خونگیری از افراد مختلف می باشد که این خونگیری به شیوه های مختلفی اجرا می شود .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کردستان؛ سالار حسین پور مخترع کردستانی با هدف بهبود و آسانی مراحل نمونه گیری خون اقدام به اختراع یک دستگاه خونگیری کردند.

این اختراع یک دستگاه یا نمونه ای از خط تولیدی است که توانایی تولید لوله های آزمایشگاهی نمونه گیر خون را دارد که دارای خاصیت خلإ می باشد و برای سهولت خون گیری، نگهداری آن و رعایت بهتر مسائل بهداشتی از آن استفاده می کنند. روزانه در آزمایشگاه ها و بیمارستان های کشور جهت آزمایشات مختلف احتیاج به خونگیری از افراد مختلف می باشد که این خونگیری به شیوه های مختلفی اجرا می شود .

خونگیری توسط سرنگ های معمولی و انتقال آن به لوله های مخصوص آزمایش در این روش به دلیل چند مرحله بودن کار و انتقال خون در دو مرحله به لوله آزمایش و تماس با هوا و میزان همولیز شدن خون در روش عادی نسبت به روش استفاده از این لوله ها حدود ده برابر می باشد.

خونگیری توسط لوله های ونوجکت و انتقال مستقیم خون از بدن فرد به داخل لوله: این روش از نظر پزشکی بهترین روش می باشد که تجهیزات تولید این لوله در کشور موجود نمی باشد سبب می شود که این لوله ها با قیمت بالا و کیفیت نا مناسب به کشور برسند و به این دو دلیل آزمایشگاه ها تمایل کمی به استفاده از این لوله ها داشته باشند در نتیجه دقت آزمایش ها پایین بیاید. دستگاه های مشابه خارجی نیز دارای قیمت بالا نیاز به فضای زیاد و درصد خلاء نا مطمن می باشند.

به گفته حسین پور : دستگاه تولید لوله های نمونه گیر خون خلا در واقع خط تولیدی است که مشکلات بالا را مرتفع می کند و در واقع لوله های تولیدی با این دستگاه هم دارای قیمت پایین تر و هم درصد خلاء بهتر و نیاز به فضای کمتر و مهمتر از همه بومی کردن دانش ساخت این دستگاه می باشد .

سابقه پژوهش شما به کی برمی گردد؟

سالار حسین پور افزود: لوله خونگیری خلاء (Evacuated tube) یا لوله ونوجکت (venoject) با نام تجاری آن واکیوتینر (vacutainer) وسیله ای است که در فرایند خونگیری و نمونه گیری از اهدا کنندگان و بیماران استفاره می شود . این لوله با ایجاد خلاء باعث مکش خون از رگ به داخل لوله شده و عمل خونگیری را تسهیل میکند .

در واقع ابتدا سوزن دو طرفه به همراه نگه دارنده توسط پزشک وارد رگ شخص شده و سمت دیگر سوزن پوشش پلاستیکی شیشه خلاء را سوراخ کرده تا در نتیجه به دلیل اختلاف فشار خون به داخل شیشه مکیده شود. نکته قابل توجه در مورد این لوله ها این است که میزان همولیز ایجاد شده در لوله های خونگیری در هنگام استفاده از سرنگ عادی 16 درصد است که در صورت استفاده از تکنیک های صحیح سیستم خونگیری در ونوجکت این میزان به 6/1 درصد کاهش می یابد.

این محصول ابتدا در آمریکا در سال 1947 توسط آقای جوسف کلینز ایجاد شد و بعدها دستخوش پیشرفت و بهبود شد. امروزه این لوله ها به دلیل سهولت و تسریع فرایند خونگیری، اطمینان و بهداشتی  بودن جایگزین نمونه قدیمی شده است. جنس این لوله ها از پلاستیک است که بسته به استفاده و نوع و حجم نمونه گیری دارای اندازه و مشخصه های متفاوت می باشد.

مراحل ساخت این دستگاه چگونه بود؟

وی در پاسخ عنوان کرد: با اختراع این دستگاه می توان لوله های نمونه گیر خلاء را با قیمت پایین تر نسبت به نمونه خارجی تولید کرد و می توان با نمونه خارجی رقابت کرد. روش کار به این صورت می باشد که ابتدا بوسیله دستگاه تزریق پلاستیک سه جزء لوله، درب پوش و پوشش پلاستیکی تولید می شود سپس به داخل دستگاه اختراعی انتقال داده می شود و هر کدام در قسمتهای تعیین شده در داخل دستگاه قرار داده می شود.

  1. این دستگاه هیچگونه نمونه مشابه داخلی و خارجی با این مشخصات ندارد .
  2. ابعاد این دستگاه نسبت به نمونه خارجی که هر کدام از کارهای انجام شده بروی لوله ها را بطور جداگانه انجام میدهد کوچکتر میباشد و سرعت بهتری دارد .
  3. این اختراع میتواند نیاز به واردات و وابستگی به کشورهای تولید کننده ی  لوله های نمونه گیر خون ( ونوجکت ) را قطع کند .
  1. در حال حاضر برای واردات این نوع لوله نمونه گیر خون ارز زیادی از کشور خارج میشود که با بومی کردن وتولید این محصول در داخل کشور میتوان از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد
  2. در صورتی که این لوله های نمونه گیر خون در داخل کشور تولید شود قیمت تمام شده ی آن به نسبت نمونه خارجی خیلی پائین تر است .
  3. این دستگاه با استفاده از وسایل موجود در بازار و با قیمت مناسبی که قابل مقایسه با نمونه های خارجی خود نیست قابلیت ساخت دارد و از نظر کارای هم به آسانی میتواند با این شرکت ها رقابت کند .
  4. تولید لوله خونگیر خلاء را نمی توان دارای اهمیت راهبردی در صنعت پزشکی کشور دانست لیکن از بعد اهداف بلند مدت کشور چشم انداز بیست ساله، در راستای دستیابی به رتبه ی نخست پیشرفتهای پزشکی و لوازم آزمایشگاهی در منطقه دارای اهمیت می باشد. در صورت تولید محصول با کیفیت جهانی و قیمت پایین تر از نمونه ی وارداتی می توان باعث جلوگیری از خروج انبوه ارز از کشور به کشورهایی چون ایتالیا , آمریکا , بلژیک , و چین شده و با وجود مزیتهای نسبی ایران در خاورمیانه زمینه ساز صدور به بازارکشورهای همسایه شد .
  5. در مورد مصرف محصول می توان گفت که امروزه با توجه به مزایای استفاده محصول در بخش های آزمایشگاهی و پزشکی در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت مورد استفاده قرار می گیرد .
  6. با بررسی های انجام شده در حال حاضر هیچ واحد تولیدی در داخل کشور برای لوله های ونوجکت وجود ندارد و شرکت هایی که ادعای تولید داخلی دارند صرفا برچسب شرکتی محصول وارداتی را تعویض و با نام و نشان شرکت خود به بازار عرضه می کنند .

در انتها این مخترع جوان افزود: این اختراع  وسیله ای مکانیکی و الکترونیکی است بطور اتوماتیک و بدون دخالت دست میتواند لوله های نمونه گیر را در جای خود بر روی دستگاه قرار دهد و در مرحله بعد برای جلوگیری از انعقاد خون در لوله ها مواد مخصوص ضد انعقاد خون در آن تزریق می شود، بعد از این مرحله هم درب گذاری می شود و در مرحله ی پایانی که باید درون لوله را از هوا خالی کرد و درون آن خلإ ایجاد کرد این کار بوسیله ای سیلندر مخصوصی انجام می شود که بطوری طراحی شده که همزمان می تواند هم محفظه داخلی سیلندر را خلإ کند هم کار پرس درب لوله ها را انجام دهد .

در پایان لوله برای بسته بندی به قسمت دیگری هدایت می شود تمامی این کارها بوسیله ی چندین موتور گیربکس دار و استپر موتور،چندین سنسور ،میکرو سویچ و سایر اتصالات انجام می شود و نمونه ی کاملی از خط تولید لوله های نمونه گیر خون است با استفاده از آن می توان با قیمت مناسب و کمتری نسبت به نمونه های خارجی این نوع لوله نمونه گیر را در داخل کشور تولید کرد و ازخروج ارز از کشور برای واردات این محصول جلوگیری کرد و برای چندین نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزای کرد .

پایان خبر/

 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲:۵۳

شناسه خبر: 50690

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۹ نظر
احسان محسنی
۰ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲:۲۱

سلام خدمت جناب آقای حسین پور راجب دستگاه سوال داشتم لطفا یا ایمیل بدید یا تماس بگیرید با بنده.09038759163

غزال حبیبی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰:۴۷

سلام یعنی شما میگید که این دستگاه یه اختراع کامله و میتونه با دستگاهای خارجی رقابت کنه؟ چون الان دستگاها داره از خارج وارد میشه.. از المان یا چین .. چطور میشه مطمئن شد درباره این قضیه؟

حسین زاغی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹:۴۹

دست شما درد نکنه خیلی عالی www.asiavacuumpumps.com

حسین پور
۱ مخالف          ۴ موافق
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹:۰۱

ممنون از لطف و نظر دوست عزیزم محمدآخان. بنده بیش از ۲ سال است که پیگیر خرید ونوجکت از شرکت آوا پزشک بوده ام اما متاسفانه تابحال موفق به خرید نشده ام، لطفا شما با نمایندگی های شرکت تماس بگیرید و درخواست خرید دهید و نتیجه را در اینجا ذکر کنید. با تشکر حسین پور

۳ مخالف          ۳ موافق
چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷:۴۳

آقای حسین پور ضمن احترام به تلاش شما برای ساخت این دستگاه، بهتر است راجع به وجود یا عدم وجود تولید کننده داخلی با اطلاعات بهتری صحبت کنید. شرکت آواپزشک حدود 3 سال است کهاین محصول را به معنای صحیح کلمه "تولید" می کند. ضمنا شرکت های دیگری هم در شرف تولید این محصول و عرضه به بازار هستند.

محمدآخان
۰ مخالف          ۳ موافق
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵:۲۰

سلام بنده براي واردات اين خط توليد در حال اقدام هستم لطفا اگر اين موضوع حقيق دارد لطفا تلفن اين جوان را در اختيار بنده بگذاريد ، ممنون

سالار حسین پور
۱ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۷:۴۱

سالار حسین پور ایمیل: salarhoseinpuor@gmail.com

اسداله رحيمي
۰ مخالف          ۳ موافق
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰:۵۷

سلام من ميخواهم در خصوص قيمت و ساير مشخصات فني دستگاه با سازنده وارد مزاكره شوم در صورت امكان تلفن ايشان در اختيار بنده قرار گيرد با تشكر

محمد حیدری
۰ مخالف          ۲ موافق
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴:۴۴

شماره ای از آقای حسین پور می تونید بدید تا تماس بگیرم . شماره تلفن خودم 09119112238 هست .

اشتراک گذاری مطالب