خبرگزاری علم و فناوری

مسوول معاونت دانش و پژوهش سپاه استان سمنان:

پتانسیل های علمی خوبی موجود است/ فضای مناسب باید ایجاد شود

گفتمان هایی با موضوعات مختلف در سپاه ایجاد و پیاده سازی گردیده است.

مهندس مردانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم وفناوری در خصوص اهداف سپاه در مسائل علمی و پژوهشی گفت: معاونت دانش و پژوهش براساس اهداف راهبردی سپاه که همان نهضت نرم افزاری در سپاه های  استانی است در اسفند ماه سال 1389 به تصویب فرمانده کل سپاه رسید و در سال 90 رسماًکار خود را در سپاه استانی آغاز کرد.

مردانی ادامه داد: نهضت نرم افزاری با چهار محوریت اصلی کار خود را آغاز کرد. محور اول کارهای پژوهشی که همان انجام پژوهش های کاربردی است که این پژوهش ها ناشی از مسئله و دغدغه هایی است که فرماندهان سپاه استانی داشته که به ما به آن می پردازیم .به طور مثال فرمانده استان در سطح گروه های وظیفه یا خانواده های پاسداران مشکلی را شناسایی می کنند که با چند جلسه قابل رفع نیست و نیاز به تحقیقات میدانی و وسیع دارند.

وی افزود:  در اینجا دانش و پژوهش وارد عمل میشود به مدت شش الی یک سال کار پژوهشی را روی آن مساله انجام می دهد و به راهکارهابی برای آن مشکل و دغدغه های که در سطح سپاه استان دیده میشود و درنزد فرمانده سپاه استان مشهود است دست پیدا می کند وآن ها را اجرا می کنند.وی همچنین در خصوص محور دوم فعالیت علم و پژوهش نیز تصریح کرد:  در محور دوم کار دانش و پژوهش به بحث اندیشه ورزی و تشکیل  تیم های اندیشه ورزی بر می گردد و به نوعی همان کار پژوهش است. تیم های اندیشه ورز از افراد خلّاق،جوان،مبتکر،متعهّد و متخصص در سطوح و رده های مختلف تشکیل می شود و تیم های تشکیل شده به حل آن مشکل در سطح نواحی به ایجاد راهکار می پردازند.

مسئول معاونت دانش و پژوهش سپاه استان همچنین در خصوص محور سوم فعالیت های آن رده نیز عنوان کرد: محور سوم دانش و پژوهش به بحث تجربه نگاری توجه دارد. این تجربه نگاری به تک تک پاسداران برمیگردد به نوعی در رزمایش ها،در موارد سازمانی وماموریت های واگذارشده به کارکنان؛ تجاربی که خود آن کارکنان اخذ میکنند و به مشکلی برمیخورند با خلاقیت  وبا فکر خودشان این مشکل را حل میکنند و  تجربه شان را در سامانه تجربه نگاری به ثبت میرسانند.انشاا... اهداف آینده و بعدی سپاه این است که نسل های بعدی در این ارگان بتواند از این تجربیات استفاده کنند. وی در ادامه نیز در خصوص اهداف آینده نیز عنوان کرد: محور آخر فعالیتی این معاونت برمیگردد به برگزاری همایش های علمی در سطح سپاه استانی و ... ایشان در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر وضعیت پژوهش در سپاه استان سمنان گفت:با گذشت قریب به پنج سال از فعالیت دانش و پژوهش،سپاه استان پیشرفت بسیار خوبی داشته است.خداروشکر وضعیت پژوهش با توجه این که در سطح سپاه به اجرا در آمده روال خیلی خوبی داشته است. البته نقص هایی نیز بوده است. در این مدت با توجه به همکاری های هیئت رئیسه سپاه استان فعالیت ها به خوبی انجام شده  و دانش و پژوهش جایگاه خود را به خوبی کسب کرده است.

مردانی عنوان کرد:نظر به این که تا کنون 12پژوهش کاربردی در سپاه استان به اجرا رسیده و این پژوهش ها توسط مدیران و ناظران توانسته است به راهکارهایی خیلی خوبی منجر شده و در مدت شش ماه الی یک سال ارائه گردیده است .

وی همچنین در خصوص فعالیت های کاربردی و میدانی دانش و پژوهش سپاه استان سمنان نیز عنوان کرد: گفتمان هایی با موضوعات مختلف در سپاه ایجاد و پیاده سازی گردیده است .به عنوان مثال در  بحث مواد مخدر،جنگ نرم، تفکر بسیج،تجارب دفاع مقدس و... از جمله موضوعاتی است که در بحث پژوهشی در سپاه استان دنبال کرده ایم و بسیار نیز نتیجه بخش بوده است.  

مردانی در جواب سوال دیگری از خبرنگار راجع به اقدامات انجام شده پیرو منویات رهبر معظم انقلاب در بحث پژوهش گفت:باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری دربحث پژوهش،بسیاری از  پاسداران در بحث فنی و مهندسی،ادوات جنگی و یا بحث های نظامی توانستند قدم های خوبی را بردارند و  بیشتر این موضوعات و فعالیت ها برای دانش و پژوهش، بحث علوم انسانی است که خداروشکر با ایجاد نشاط و انگیزه توانستیم گفتمان علمی و دانشی را در بین پاسداران ترویج دهیم.

 درپایان با توجه به ضرورت نگاه اعتقادی و باور فرماندهان به امر پژوهش افزود:موفقیت در امر پژوهش و ارتقا دستاوردهای علمی،خواهان نگاه و باور قلبی مسئولان و فرماندهان استانی است.حمایت های مستقیم فرماندهان در کنار سایر عوامل،ضامن موفقیت و پیشرفت در امر پژوهش خواهد بود.پتانسیل های بسیار خوبی در سپاه است فقط باید این فضا و موقعیت ایجاد شود تا توانایی ها بروز داده شود.

 

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶:۳۰

شناسه خبر: 50716

مطالب مرتبط :
۵۸

در دیدار صمیمی فرمانده سپاه استان با پایگاه مقاومت بسیج صفیه مطرح شد؛

مساله محوری باید محوریت پایگاه ها قرار بگیرد

فرمانده سپاه استان سمنان نگاه مسأله محوری رو عامل پیشروی و ارتقای کیفی پایگاه های مقاومت بسیج دانست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب