توسط کشاورز کردستانی؛

توسعه و بهینه سازی دستگاه یونجه چین تیغه ای

این دستگاه به دلیل کم حجم بودن و کم هزینه بودن نسبت به نمومنه های خارجی آن، نمونه داخلی ندارد. استفاده از تیغه های قیچی مانند به جای بشقابهای دوار،برداشت یکنواخت محصول، برداشت چند نوع محصول در صورتی که یونجه چینهای بشقابی فقط قادر به برداشت یونجه می باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کردستان؛ کشاورز کردستانی موفق به ساخت توسعه و بهینه سازی دستگاه یونجه چین تیغه ای شد. 

محمود قاسمی کشاورز خوش ذوق دهگلانی برای راحتی کار کشاورزی محصولات خود افزود؛ با توجه به اینکه اینجانب خود فردی کشاورز می باشم و جهت برداشت محصولات کشاورزی خود و اطرافیان از دستگاههای یونجه چین بشقابی استفاده می شد و به صورت مشاهده حضوری آسیب های جبران نا پذیری که به ریشه گیاه وارد می شد و باعث از بین رفتن گیاه و تاخیر در رشد و برداشت بعدی محصول ایجاد می شد و فقط توانایی برداشت یک نوع محصول را داشت و همچنین ضایعات بالا و ریزش زیاد محصول در زمین را داشت و همچنین هزینه های بالای دستگاه اعم از سرویس و نگهداری و خرابی آن بدلیل دور بالای کارکرد و خطرات پرتاب سنگ در هنگام کارکرد برای اپراتور و تراکتور  به فکر ساخت این دستگاه افتادم و با اختراع روشی جدید برای برداشت محصول با استفاده از تیغه های قیچی مانند و مصرف قطعات و مواد اولیه کمتر  و مکانیزم ساده دستگاه و تعمیر آسان آن و طول برداشت محصول 2 متر در هر بار بجای 160سانتیمتر در دستگاههای بشقابی و کارکرد با دور کم افتادم و با ساخت نمونه اولیه و کارکرد درست و اصولی آن در برداشت محصول و جوابدهی دستگاه نسبت به هزینه و انتظارات اولیه به فکر توسعه و بهینه سازی آن از طریق این نهاد محترم افتادم، امیدوارم با کمک و مساعدت آن نهاد محترم بتوانم در راستای کمک به صنعت و رشد و آبادانی کشورم سهمی هرچند کوچک داشته باشم.

از مهمترین ویژگی های این دستگاه می توان به چه چیزی اشاره کرد؟

پایین آوردن هزینه -بالا بردن کارایی نسبت به دستگاههای دیگر با رعایت اصول برداشت بدون آسیب رساندن به محصول

این دستگاه دارای طول 2 متر و یک متر عرض می باشد و توسط تراکتور جاببه جا شده و کار می کند .

پایین آوردن هزینه قطعات و مواد اولیه 2-بالا بردن کارایی دستگاه نسبت به دستگاههای برداشت دیگر با رعایت اصول برداسشت بدون آسیب رسانی به ریشه محصول

جهت جلوگیری از آسیب به ریشه محصولات از جمله یونجه ،گندم ،جو با استفاده از تیغه های قیچی مانند به جای بشقابهای دوار با سرعت بالا و کارکرد ضربه ای شدید

کم حجم بودن و کم هزینه بودن نسبت به نمومنه های خارجی آن، نمونه داخلی ندارد.استفاده از تیغه های قیچی مانند به جای بشقابهای دوار،برداشت یکنواخت محصول،برداشت چند نوع محصول در صورتی که یونجه چینهای بشقابی فقط قادر به برداشت یونجه می باشند.

مبانی علمی این دستگاه را چگونه شرح می دهید؟

مبنای طرح پیش رو، علم مکانیک می­ باشد و هدف تغییر و توسعه در یکی از ماشین آلات برداشت محصولات کشاورزی می­ باشد. مرحله اول جهت اجرای طرح، جمع آوری اطلاعات در زمینه مکانیزم ­های موجود در برداشت یونجه در ماشین آلات موجود بوده و پس از بررسی  نقص موجود در آن و پیش طراحی، طرح اصلاح شده و ایجاد تغییرات در ماشین آلات موجود، سپس طراحی و ساخت تیغه­های قیچی شکل می­ باشد که اصلی ترین قسمت می­ باشد و باید به گونه­ای طراحی و ساخته شود که بازده دستگاه را نسبت به حالت­های قبلی بهبود بخشید.

مزایا و قابلیت­ها مهم دستگاه

  1. بالابردن کیفیت محصولات برداشتی و کاهش آسیب­های وارده به ریشه گیاه
  2. افزایش بازده برداشت محصول
  3. بالا بردن سرعت برداشت یونجه با توجه به افزایش طول برداشت در هر بار باز و بسته شدن تیغه­های قیچی شکل

مشابهات داخلی

دستگاه­های یونجه چین متعددی در بازار داخلی موجود است اما دستگاهی با مشخصات طرح حاضر یک دستگاه جدید محسوب می­ شود.

مشابهات خارجی

با توجه به محدودیت منابع اطلاعاتی راجع به دستگاه مذکور، مشابه خارجی یافت نشده است.

اجرای طرح با امکانات داخلی

با توجه به وجود قطعات و تجهیزات مورد نیاز ساخت دستگاه یونجه چین در داخل کشور- امکان اجرای کامل طرح با امکانات داخلی وجود دارد.

توجیهات اقتصاد

در صورت اجرای طرح پیشنهادی امکان برداشت محصول باکیفی ت­تر (یعنی با دور ریز کمتر)- پایین آوردن هزینه ­های نیروی انسانی و مصرف سوخت با توجه به افزایش سرعت برداشت محصول و استفاده از قطعات تولید داخل کشور می­تواند از جنبه­ های مقرون به صرفه بودن طرح باشد.

ساخت این دستگاه می­ تواند در صنعت کشاورزی جهت برداشت محصول یونجه کمک قابل توجهی به کشاورزان وصنعت کشاورزی نماید.

نوآوری و خلاقیت این دستگاه در چه چیزی است؟

استفاده از تیغه­ ها قیچی شکل به جای تیغه­ های دیسکی اصلی ترین و مهمترین نوآوری خلاقیت به کار رفته در این طرح می باشد.

محمود قاسمی در انتها افزود با توجه به هزینه پایین ساخت چنین دستگاهی می توان با تولید انبوه این دستگاه در عرصه کشاورزی موفق تر عمل کرد.

پایان خبر/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰:۰۹

شناسه خبر: 51194

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲:۰۱

سلام دوست عزیز این دستگاه تیغه ای در بالا بردن وزنی درهکتار نسبت به دستگاههای دوار افزایش بالایی از نظر وزنی داشته است

اشتراک گذاری مطالب