معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد:

آغاز طرح «بسیج اطلاع ‌رسانی تغذیه» در یزد

لطفی با اشاره به آغاز طرح «بسیج اطلاع ‌رسانی تغذیه» در استان گفت: هدف از این برنامه افزایش سواد و اطلاعات جامعه در مورد تغذیه مناسب و سالم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ محمدحسن لطفی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به آغاز طرح «بسیج اطلاع ‌رسانی تغذیه» در استان گفت: هدف از این برنامه افزایش سواد و اطلاعات جامعه در مورد تغذیه مناسب و سالم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به افزایش شیوع بیماری‌های غیر واگیر در استان یزد افزود: متاسفانه یکی از علل اصلی این موضوع، سبک تغذیه نامناسب در استان است. به همین دلیل لازم است که اطلاع‌رسانی مناسب و هشدارهای کافی نسبت به این بیماری‌ها به مردم استان داده شود.

وی بیان داشت: 17 درصد از مردم استان با سیگار، و 10 درصد نیز از  قلیان استفاده می کنند، می بینیم تقریباً30 درصد از مردم ما به شکلی با انواع مواد دخانی ارتباط دارند، لذا باید برای کاهش این میزان از طریق آموزش و فرهنگسازی اقدام کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه مهمترین مولفه آموزش و فرهنگسازی برای مردم است، تاکید کرد: یزد بالاترین تعداد واحدهای عرضه فست فود را دارد، باید به مردم در این خصوص آموزش بدهیم.

وی با اذعان به لزوم نقش آفرینی حاکمیت در برخورد با مشاغلی که به سلامتی اعضای جامعه آسیب می رسانند، گفت: اشتغال سالم و مولد اشتغالی است که توسعه سالم جامعه در آن دیده شود.

لطفی اظهار کرد: 30 درصد بانوان یزدی دچار چاقی و 38 درصد نیز دچار اضافه وزن هستند، همچنین 14 درصد آقایان چاق بوده و 43 درصد آنان نیز دچار اضافه وزن هستند. لذا می توان گفت به طور میانگین  حدوداً 63 درصد زنان و مردان استان یزد شاخص نمایه توده بدنی(BMI) غیر نرمالی دارند.

وی مشکلات و مخاطرات ناشی از چاقی و اضافه وزن را یادآور شد و تصریح کرد: این افراد باید تلاش کنند با ورزش و رژیم غذایی مناسب یعنی به گونه ای که هم میزان دریافت کالری کاهش یابد و هم سوزاندن کالری ها اضافی افزایش پیدا کند به تعادل برسند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸:۱۰

شناسه خبر: 51282

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب