توسط مخترع همدانی انجام شد:

ساخت دستگاه تولید بیوگاز با استفاده از ضایعات ارگانیک

مخترع همدانی توانسته است با استفاده از متدهای بسیار ساده، دستگاهی ارزان و قابل حملی به نام راکتور پورتابل بیوگازی را طراحی کند که با استفاده از فضولات دامی، زباله خانگی، ریشه و ساقه گیاهان می تواند تولید انرژی نماید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری واحد همدان- بحران انرژی و کمبود آن در اثر محدودیت ذخایر نفتی دانشمندان را بر آن داشته تا اخیراً با استفاده از انرژی‌های حاصل از نور خورشید، باد، آب، اتم و نیز انرژی‌های بیولوژیکی این کمبود را جبران نمایند. مهدی ویژه مخترع همدانی توانسته است با استفاده از متدهای بسیار ساده، دستگاهی ارزان و قابل حملی به نام راکتور پورتابل بیوگازی را طراحی کند که با استفاده از  فضولات دامی، زباله خانگی، ریشه و ساقه گیاهان می تواند تولید انرژی نماید.

مهدی ویژه در مورد ایده اولیه برای طراحی و ساخت دستگاه خود گفت: در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و حتی در بسیاری از نقاط ایران مسئله کمبود سوخت همیشه وجود داشته است. مثلاً روستائیان برای ادامه حیات خود با مسائلی بسیار ساده و ابتدائی دست به گریبان بوده و پراکندگی مراکز جمعیت و نبودن راه‌های ارتباطی صحیح و قابل اطمینان نیز ابعاد بیشتری به مسائل آن‌ها از جمله کمبود انرژی بخشیده است. وی افزود: علاوه بر اینکه کمبود انرژی الکتریسیته هنوز برای مراکز صنعتی کشور نیز وجود دارد در بسیاری از روستاهای ایران برای گرم کردن، آشپزی و روشنائی غالباً از نفت و گاز و بسیاری از آن‌ها نیز از سوزانیدن هیزم انرژی مورد نیاز خود را تاًمین می‌کنند و این عامل نشان از وابستگی شدید جامعه ما به سوخت های فسیلی را نشان می دهد. مخترع همدانی افزود: علاوه بر آن در زلزله های اخیر در کشور که در فصل زمستان شدت گرفته است و مشکلات عدیده ای که برای هموطنانمان در بخش گرمایشی ایجاد کرده است و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی، من را بر آن داشت که دستگاهی را بتوانم طراحی و بسازم که بتوانم به هموطنان در جای جای کشورم در زمینه تولید انرژی کمک نمایم.

تاریخچه استفاده از بیوگاز( مواد بیولوژیکی) در جهان

مهدی ویژه در مورد تاریخچه استفاده از دستگاه های بیوگاز گفت: برای اولین بار در خلال جنگ‌های جهانی دوم در کشورهای اروپائی، طرح بیوگاز برای تأمین انرژی‌های مورد نیاز خصوصاً برای مناطق دور از شهرها و مراکز جمعیت مورد توجه قرار گرفت ولی با خاتمه جنگ و ارزانی انرژی‌های فسیلی از قبیل ذغال سنگ و نفت این تکنولوژی به زودی به فراموشی سپرده شد و دوباره در سال‌های 1960 در اروپا و سپس آسیای شرقی مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: در ایران نیز از گذشته های دور مردم برای تامین انرژی گرمایشی خود از مواد بیولوژیکی(هیزم- کاه- شاخ و برگ درختان و ضایعات و فضولات حیوانی) استفاده می کردند. طبق آمار محیط زیست در کشور نیز هر ساله در حدود 15 میلیون تن مواد بیولوژیکی به عنوان سوخت مصرف می‌شوند که سوخت آن‌ها صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌سازد.

روش تولید بیوگاز از مواد بیولوژیکی

مخترع همدانی در مورد تولید بیوگاز با استفاده از ضایعات ارگانیک گفت: به طور کلی بیوگاز در اثر تخمیر بی هوازی مواد آلی به دست می‌آید و مواد زائد بیولوژیکی خصوصاً فضولات دامی، زباله خانگی، ریشه و ساقه گیاهان در مخزن در بسته‌ای تحت عمل تخمیر قرار گرفته، پوسیده شده و تولید گاز قابل اشتعالی می‌نماید.

وی افزود: این گاز که به نام بیوگاز معروف شده است مخلوطی از 60 الی 65 درصد گاز متان و 30 الی 35 درصد اکسید دو کربن می‌باشد و به آن گاز مرداب و یا گاز چاه فاضلاب نیز گفته می‌شود زیرا در مرداب‌ها و در چاه‌های فاضلاب قدیمی ‌زیاد دیده شده و حتی باعث انفجاراتی نیز شده است. متان که منشأ انرژی و قابلیت اشتعال بیوگاز می‌باشد همان گازی است که در شبکه‌های گاز رسانی شهری جاری است و به صورت طبیعی نیز در منابع زیر زمینی وجود دارد. مخترع همدانی همچنین افزود: بیوگاز بدون رنگ و بو بوده و به سادگی قابل اشتعال می‌باشد و هر هزار فوت مکعب آن معادل 600 فوت مکعب گاز طبیعی انرژی تولید می‌کند. عمل تخمیر در مخازنی به نام هضم کننده و یا تخمیر کننده انجام می‌گیرد و به طور متوسط از هر متر مکعب حجم مفید مخزن هضم کننده در حدود 150 لیتر بیوگاز تولید می‌شود.

ویژه در مورد بهترین مواد بیولوژیکی برای تولید بیوگاز گفت: اگرچه کلیه مواد آلی بیولوژیکی قابلیت تخمیر و تولید بیوگاز را دارا می‌باشند ولی فضولات دامی ‌و انسانی برای این عمل مناسب ترند، بنابراین در نقاطی که امکان نگهداری حیوانات و دامداری وجود دارد از قبیل روستاها و یا حتی دامداری‌ها و مرغداری‌ها مقداری از انرژی مورد نیاز را می‌توان به کمک تخمیر فضولات و ضایعات حیوانی و انسانی تأمین نمود.

روش عملکرد دستگاه بیوگاز ابداعی

مهدی ویژه در مورد نحوه ی عملکرد دستگاه خود گفت: در دستگاه تولید بیوگاز اختراع شده در مرحله نخست درب مخزن اول باز شده و مواد اولیه مورد نیاز (فضولات دامی) جهت تهیه بیوگاز به همراه آب وارد مخزن اول می شود، سپس درب مخزن بسته شده و بوسیله اهرم تعبیه شده در بالای مخزن که به پره های مخلوط کن متصل است، مخلوط را کاملا به هم میزنیم. این کار باعث بازشدن تکه ها و ذرات فضولات دامی از هم شده و باعث بوجود آمدن یک مایع غلیظ و تاحدودی یکنواخت و یکدست می شود که این عمل به انجام بهتر تخمیر کمک کرده و زمان واکنش را کاهش می‌دهد و هر قدر که این مایع یکنواخت تر باشد، بستر مناسب تری جهت فعالیت میکروارگانیزم های موجود (باکتری‌های غیرهوازی متان زا که عامل تخمیر مواد آلی بیولوژیکی و تولید بیوگاز هستند) بوجود می آید.

وی افزود: پس از بدست آمدن مخلوط اولیه، با بازکردن شیر تخلیه اول؛ مایع از طریق لوله رابط به مخزن دوم جهت تخمیر وارد می شود و در این مخزن نیز پس از گذشت مدت زمان لازم، با فعالیت میکروارگانیسم ها گاز متصاعد شده کم کم در بالای مخزن متراکم می شود و با باز کردن شیر فوقانی مخزن می توانیم به تخلیه گاز و استفاده از آن اقدام نماییم. در مدتی که در مخزن دوم، گاز متان در حال تولید و انباشته شدن است، می توان در مخزن اول مجدداً به تهیه مایع اقدام کرد و متناسب با وارد کردن این مایع به مخزن دوم؛ کم کم اقدام به تخلیه مخزن دوم کرد.

مزایای دستگاه اختراعی

ویژه در مورد مزایای دستگاه خود گفت: هم اکنون در کشور نمونه هایی از این دستگاه وجود دارد اما از مهمترین ویژگی های این دستگاه می توان به کوچک بودن، ساده و همچنین ارزان بودن روش ساخت آن نام برد به طوری که ظرف مدت کوتاهی با وسایلی که در محیط اطراف هم می باشد آن را می توان ساخت و در مناطقی مانند مناطق زلزله زده سرپل ذهاب می توان برای تامین انرژی گرمایشی استفاده کنیم. وی همچنین از مزایای دیگر طرح خود گفت:

1- عدم نیاز به آب تصفیه شده (هر نوع آبی که در دسترس باشد در مخزن می تواند ریخته شود)

2- عدم نیاز به مواد اولیه مخصوص

4- مواد اولیه کاملاً در دسترس

3- هزینه مواد اولیه در حد صفر

5- عدم وجود مشکل حمل و نقل سوخت

6- یادگیری بسیار آسان و عدم نیاز به تخصص

7- صرفه اقتصادی بسیار مناسب

8- عدم احتیاج به تصفیه

9- قابلیت استفاده در انواع مصارف مختلف (حرارت مستقیم یا سوختن در موتورهای با سوخت سبز (green power) و تبدیل به نیروی الکتریسیته)

10- بازده انرژی بسیار بالاتر نسبت به استفاده از سوخت جامد فضولات دامی (پِهِن)

11- عدم تولید دود و آلودگی محیط زیست

12- استفاده مستقیم از کمپوست بوجود آمده به صورت کود

13- تناسب با فرهنگ و اقلیم منطقه

14- قابلیت حمل و نقل آسان

15- قابلیت نصب و راه اندازی آسان

16- قابلیت استفاده مستقیم (بدون هرگونه فیلتر یا دستگاه مخصوص دیگر)

ویژه در پایان گفت: امیدوارم هم اکنون با توجه به نیاز مبرم کشور برای هموطنانمان در مناطق زلزله زده و همچنین ساده و ارزان بودن این دستگاه با حمایت مسئولین در جهت رفع نیاز مردم در این مناطق گامی اساسی برداشته شود و بتوانیم مشکلات هموطنانمان را در بخش سوخت گرمایشی تأمین کنیم.

انتهای خبر/

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 51987

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۸ نظر
مجید نوریان
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹:۲۵

لطفا شماره تما بدهید برای تماس لطفا پیام به شماره 09137101987

مجید نوریان
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷:۰۰

شماره تماس

آذر یوسفی
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸:۲۴

با سلام ما یک سمن در شهرستان کرج هستیم که درحال طرح ریزی یک کارگاه آموزشی محیط زیست در سطح دبستان برای دانش آموزان هستیم. خواستم بپرسم میشه این دستگاه تولید بیوگاز رو در مدرسه اجرا کرد و فیدینگ فقط با زباله انجام بشه؟ هزینه هاش چقدر میشه؟ از لحاظ بهداشتی مشکلی برای بچه ها بوجود نمیاد؟ و در چه بازه زمانی میشه گاز تولید شده را استحصال و مصرف کرد؟ وچطور میشه با آقای ویژه تماس گرفت؟

علیرضا تاجیک
۱ مخالف          ۲ موافق
دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶:۱۵

سلام روز شما بخیر من دستگاه بیو گاز خانگی در افغانستان ساختم با دو مخزن دمای محیط رو هم تا بیست درجه سانتیگراد نگه داشتم با لامپ از پهن گاو که در اب ترکیب کردم استفاده کردم اما وقتی به ان اتش نزدیک میکنم حتی اتش را خاموش میکند و اصلا کار نمیکنه میشه لطفا راهنمایی کنید خاهش میکنم من خیلی برای این دستگاه زحمت کشیدم

شرکت زیست شیمی‌گستران شمال
۱ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۹:۵۳

با سلام. شرکت دانش بنیان زیست شیمی‌‌گستران زیر نظر پارک علم و فناوری نیروی دریایی نوشهر سازنده و تولید کننده دستگاه های بیوگاز پرتابل خانگی و بیوگاز صنعتی ، با سابقه ی کار آماده ی همکاری با شما و هموطنان عزیز می باشد . برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ی همراه شرکت تماس حاصل فرمایید: ‌. ۰۹۳۹۱۲۱۰۹۵۷ www.biochemdev.ir

وفا راد
۰ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۷:۲۸

سلام من دانشجوی کارشناسی انرژی تجدید پذیر هستم میخوام در زمینه بیومس فعالیت کنم ، از این رو از اقای مهدی سوالاتی دارم که اگه امکانش هست ادرس ایمیل یا شماره ای از ایشون در اختیارمون بزارید، ممنون

سيد علي موسوي
۰ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۷:۴۷

درود خدمت دوستاني كه در راه پيشرفت كشور قدم بر ميدارن لطفا اگه تلفن و يا ايميلي هست از آقا مهدي براي بنده ارسال كنيد تا با ايشون همكاري كنيم، با تشكر

محسن قائینی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶:۵۰

با سلام واحترام .بنده از خلاقیت چنین افراد که با حداقل امکانات بیشترین بهره وری را انجام می دهند بسیار سپاسکزارم واطلاعات شان را هم برای دیگران جهت استفاده قرار میدهند ممنون هستم .ضمنا اگر راهنمایی بنده را بفرمایید ممنون می شوم سوال این است که ایا این امکانات را میشود با حفر زمین وعایق بندی مخزن انجام داد یا نه واگر میشود چند مخزن باید حفر گردد و.....09127137992ممنون اگر راهنمایی کنید .با تشکر

اشتراک گذاری مطالب