گزارش اختصاصی خبرگزاری علم و فناوری از نقشه جدید آمریکا برای خاورمیانه:

اینترنت رایگان و بدون فیلتر آمریکا در راه ایران/ سرقت و جاسوسی در پوشش نت مجانی

شرکت Quika آمریکا اعلام کرده نخستین اینترنت ماهواره ای رایگان پرسرعت را با هدف برطرف کردن نابرابری اقتصادی و اجتماعی برای ساکنان کشورهای در حال توسعه ارائه می کند اما هدف اصلی این شرکت دسترسی بدون محدودیت به اطلاعات کاربران و جاسوسی از آن ها می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری واحد همدان- اوترنت نام پروژه است که طراحی های آن در آمریکا آغاز شده و آن گونه که وعده داده شده، قرار است در سال 2018 حتی در دورافتاده ترین نقاط این کره خاکی به وسیله اینترنت ماهواره ای مردم بتوانند به اینترنت پرسرعت و بدون محدویت دسترسی داشته باشند. اینترنت ماهواره ای انواع مختلفی دارد که در این مطلب قصد داریم در رابطه با انواع اینترنت ماهواره ای صحبت کرده و به بررسی امکان استفاده مردم ایران از اینترنت ماهواره ای رایگان و پیامدهای استفاده از آن بپردازیم.

اینترنت ماهواره ای چیست؟

کاربران اينترنت با استفاده از امکانات متعددی قادر به اتصال به اينترنت و استفاده از منابع موجود می باشند. استفاده از خطوط تلفن معمولی ، مودم کابلی ، خطوط DSL ، اينترنت بدون کابل ، نمونه هائی در اين زمينه می باشند. در صورتيکه کاربران اينترنت قادر به استفاده از هيچکدام از وسايل ارتباطی فوق نباشند (اینترنت ماهواره ای بیشتر برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که دسترسی به اینترنت زمینی و معمولی امکان پذیر نمی باشد یا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است) ، امکان استفاده از اينترنت ماهواره ای وجود خواهد داشت . اينترنت ماهواره ای از خطوط تلفن و يا سيستم های مبتنی بر کابل برای برقراری ارتباط استفاده نمی نمايد. در اين نوع سيستم ها از يک "بشقاب ماهواره ای " برای ارسال و دريافت اطلاعات ( دو طرفه ) استفاده می گردد. معمولا" در اين نوع سيستم ها سرعت ارسال اطلاعات معادل يک دهم سرعت دريافت اطلاعات است . مودم های کابلی و خطوط DSL نسبت به اينترنت ماهواره ای دارای سرعت بمراتب بيشتری در رابطه با دريافت اطلاعات می باشند. سرعت اينترنت ماهواره ای ده برابر سرعت يک مودم معمولی است . اینترنت ماهواره ای به سه دسته کلی تقسیم می شود که عبارت است از:

۱-اینترنت ماهواره ای آفلاین

اینترنت ماهواره ای آفلاین که به اینترنت ماهواره رایگان نیز معروف است، نوعی روش دسترسی به اینترنت است که در آن به خرید اکانت و پرداخت پول در ازای دریافت خدمات اینترنتی نیاز نبوده و نوعی اینترنت رایگان را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. البته به دلیل ماهیت اینترنت ماهواره ای آفلاین، نمی توان روی اینگونه سرویس، نام مشخص اینترنت را قرار داد چرا که در این نوع از اینترنت، کاربران مجبورند فقط اطلاعاتی را دریافت کنند که توسط دیگر کاربران اینترنت ماهواره ای آنلاین، دانلود شده است. به عبارت دیگر، شما با استفاده از یک کارت DVB و دیش و LNB ، قادر به استفاده از خدماتی خواهید بود که دیگر استفاده کنندگان اینترنت ماهواره ای از آن استفاده برده اند، می باشید.

این روش به دانلود آفلاین نیز معروف است. اصول کار این روش به این صورت است که ابتدا یک کارت  DVB تهیه کرده و سپس دیش و LNB خود را به سمت ماهواره مربوطه تنظیم می نمایید. حال شما به یک سری نرم افزار ویژه این کار، مثل نرم افزار  Skynet نیاز خواهید داشت تا از طریق آن بتوانید فایل هایی را که دیگران با استفاده از اکانت اینترنت ماهواره ای خود دریافت نموده اند، دریافت نمایید. با استفاده از این ابزار و به ویژه این نرم افزار شما خواهید توانست بدون پرداخت هزینه اینترنت و اتصالات ADSL یا وای فای، تنها از طریق کارت DVB و دیش ماهواره ای، اقدام به دریافت صدها گیگ فایل، اعم از صوت، تصویر، ویدیو و یا هر چیزی را که انتخاب کرده باشید، با سرعتی بالای 4 مگابایت در ثانیه دریافت نمایید. البته این سرعت دریافت، بستگی به اکانتی دارد که یوزر مربوطه از آن استفاده می کند.

به عبارت دیگر در این نوع از اینترنت ماهواره ای ، شما با استفاده از ترفندی خاص از مک آدرس هایی استفاده می کنید که کاربران اصلی و دارای اکانت استفاده می کنند و فایل هایی را که آن ها دانلود می کنند را دانلود می کنید. به همین دلیل است که استفاده از واژه اینترنت، برای این سرویس، چندان درست نیست و دانلود آفلاین گزینه مناسب تری می باشد.

۲- اینترنت ماهواره ای آنلاین یک طرفه (One Way)

این روش دسترسی به اینترنت فقط به صورت دریافت یا ریسیو بوده و برای ارسال یا سند، نیاز به داشتن یک خط اتصال دایل آپ یا ADSL می باشد. مشکل اصلی این نوع از اینترنت ماهواره ای دقیقا همین مورد می باشد که باید برای ارسال و سند از اینترنت معمولی استفاده نمود که از سرعت کمتری برخوردار می باشد. اما در دریافت داده ها و ریسیو، از سرعت خوبی برخوردار خواهیم بود. مورد دیگری که در استفاده از این نوع اینترنت وجود دارد، این است که برای استفاده از آن باید از قبل اقدام به تهیه یک اکانت نموده باشید. شرکت های زیادی در این زمینه وجود دارند که اقدام به ارائه اکانت های دسترسی به اینترنت ماهواره می نمایند. شما برای برقراری اتصال به اینترنت با استفاده از این روش، نیاز به دیش، LNB ، کارت DVB، اتصال ADSL و اکانت مربوطه، دارید که چندان مقرون به صرفه نمی باشد. چراکه اکانت های اینترنت ماهواره ای بسیار گران بوده و به سادگی قابل دریافت نیست.

البته شرکت هایی در این خصوص پدید آمده اند که اینترنت ماهواره ای یک طرفه را در ایران با قیمت های بسیار کمتری راه اندازی می کنند. استفاده از این نوع اینترنت ماهواره ای برای کسانی که نیاز به دانلود با سرعت بالایی دارند، بسیار کاربردی خواهد بود. برخی از شرکت های ارائه دهنده این نوع اینترنت، سرعت دانلود ارائه شده را بین 30 تا 60 مگابایت بر ثانیه اعلام می کنند که رقمی بسیار بالا می باشد و کاربران زیادی را نیز به خود جذب می کند.

۳- اینترنت ماهواره ای آنلاین دو طرفه (Two Way)

آخرین نوع اینترنت ماهواره ای که در این مطلب در رابطه با آن بحث خواهیم نمود، اینترنت ماهواره ای دو طرفه می باشد که برای راه اندازی آن نیاز به فراهم آوری ابزار و همچنین اخذ مجوزهای لازم می باشد. این نوع از اینترنت ماهواره ای ، معمولا برای استفاده های شخصی به کار نمی رود و بیشتر در دستگاه های دولتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اینترنت ماهواره دو طرفه ، نیاز به دیش و LNB مخصوص داشته و برای استفاده از آن باید از مجوزهای لازم را از مراجع قانونی ذیربط، تهیه کرده باشید. در این نوع از اینترنت ماهواره ای ، نیازی به خط ADSL برای قسمت سند داده نمی باشد و هر دو بخش سند و ریسیو از طریق ماهواره انجام پذیر است.

استفاده از این نوع اینترنت، اگرچه از سرعت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود، اما از آنجا که برای راه اندازی آن، نیاز به تهیه ابزاری بسیار گران قیمت می باشد، چندان به صرفه نخواهد بود و معمولا به دلیل محدودیت های قانونی در این خصوص، در استفاده خانگی و شخصی، چندان کاربردی نمی باشد.

اینترنت ماهواره ای رایگان برای خاورمیانه در سال 2018

شرکت Quika اعلام کرده نخستین اینترنت ماهواره ای رایگان پرسرعت را برای ساکنان کشورهای در حال توسعه ارائه می کند. این خدمت در مرحله اول برای ساکنان کشورهای خاورمیانه و آفریقا عرضه می شود.

شرکت Quika به اپراتور ماهواره ای Talia تعلق دارد. این شرکت با هدف برطرف کردن نابرابری اقتصادی و اجتماعی اینترنت رایگان ماهواره ای را در کشورهای در حال توسعه ارائه می کند.

مدیر ارشد اجرای این شرکت اظهار داشت: به اعتقاد ما تمام جوامع و مناطقی که در آنها توازن وجود ندارد، از رشد فناوری و اقتصادی عقب می مانند؛ ما قصد داریم روی این شکاف دیجیتالی و اقتصادی پلی بزنیم. ۳.۹ میلیارد نفر (۵۳ درصد جمعیت جهان) هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.

یک شرکت اینترنتی به نام Quika قصد دارد اینترنت ماهواره ای رایگان پرسرعت را در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ برای خاورمیانه و آفریقا فراهم کند.اینترنت ماهواره ای پرسرعت در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ میلادی برای تمام افراد و کسب و کارهای مستقر در آفریقا و خاورمیانه به طور رایگان عرضه می شود. پس از این مرحله اینترنت مذکور برای کشورهای در حال توسعه دیگر عرضه می شود.

این شرکت با استفاده از ماهواره های مجموعه LEO و GEO اینترنت پرسرعت Ka-band فراهم می کند.

وعده داده شده است که این خدمات در کشورهای در حال توسعه که در آن نابرابری و فقدان و نقص زیرساخت‌ها(به خصوص در مناطق روستایی) دسترسی به اینترنت متداول را برای اکثر مواقع غیرممکن می‌سازد، سریع و با دسترسی وسیع فراهم شود.

این خدمات ابتدا در افغانستان، عراق و بسیاری از کشورهای آفریقایی راه‌اندازی خواهد شد، اما وعده دسترسی کشورهای بیشتری پس از آن وجود دارد.

استراتژی پشت این دسترسی بدون هزینه پیچیده نیست؛ “کوئیکا” در حال برنامه‌ریزی برای حمایت مالی از طرح رایگان خود از طریق خدمات پرداخت برای شرکت‌ها و ارائه دهندگان اینترنت است. همچنین، در حالی که خدمات رایگان خواهد بود، ممکن است مشتریان برای راه‌اندازی سخت افزارهای مورد نیاز هزینه‌ای پرداخت کنند.

دور از انتظار است که این کار آن طور که تبلیغ می‌شود، اجرایی شود. این موضوع بستگی به این دارد که مشتریان، شرکت‌های کافی که یارانه برای دسترسی آزاد در اختیار قرار می‌دهند، داشته باشند و ظرفیت نیز می‌تواند یک مسئله باشد.

اگر تعداد زیادی از کاربران وجود داشته باشد، ممکن است سرعت پایین بیاید و پرتاب ماهواره‌های اضافی همیشه سریع و آسان نیست. با این حال، اگر این وعده محقق شود، می‌تواند گامی بلند رو به جلو برای دموکراتیزه کردن دسترسی به اینترنت باشد.

گوگل در حال حاضر بالن‌های ارائه دهنده اینترنت آزاد را در برخی مناطق راه‌اندازی کرده است، اما تنها در یک مقیاس آزمایشی محدود است.

طرح “کوئیکا” می‌تواند اینترنت رایگان را در بسیاری از نقاط جهان فراهم کند.

آلن افراسیاب”، بنیانگذار و رئیس “کوئیکا” و مدیر عامل شرکت “Talia” توضیح داد: ما عدم توازن پیشرفت‌های تکنولوژیکی و اقتصادی را در جوامع و مناطق مختلف، رفع خواهیم کرد. کوئیکا کمک خواهد کرد که این شکاف دیجیتالی و اقتصادی از بین برود.

وی افزود: ۳٫۹ میلیارد نفر یعنی حدود ۵۳ درصد از جمعیت جهان هنوز دسترسی به اینترنت ندارند. اکثریت این افراد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و اغلب فقیر هستند. دلیل اصلی افرادی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، نابرابری در درآمد و تحصیلات، همچنین فقدان زیرساخت‌ها، محتوای آنلاین مناسب و خدمات مرتبط با آن، به اضافه هزینه‌های بالای دسترسی و استفاده است.

وی می‌گوید: در حالی که ابتکارات متعددی برای دسترسی جوامع به اینترنت به اجرا گذاشته شده است، شمار قابل توجهی از مردم همچنان دسترسی ندارند. ما امیدواریم با “کوئیکا” سرعت اینترنت را در سراسر دنیا افزایش دهیم و جوامع را به سمت بهتر شدن سوق دهیم.

اینترنت رایگان “کوئیکا” توسط فعالیت‌های تجاری پشتیبانی خواهد شد. این سرویس برای همه افراد و کسب و کارها در دسترس است و در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ در اکثر کشورهای آفریقا و خاورمیانه و سپس کشورهای در حال توسعه دیگر در دسترس خواهد بود.

ماموریت “کوئیکا” این است که اینترنت را به صورت رایگان برای اتصال مردمی که دسترسی به آن ندارند، فراهم کرده و بر نابرابری‌های دیجیتال غلبه کند تا یک دنیای بهتر برای همه بسازد.

کوئیکا” با استفاده از پتانسیل بسیار زیاد، جوامع را از مزایای آموزشی، اقتصادی و اجتماعی متفاوتی که امکان اتصال آنلاین برای آنها فراهم می‌کند، برخوردار می‌کند.

 

تحلیل امنیتی پروژه اینترنت رایگان در ایران

شرکت Quika چیزی درباره ارایه اینترنت ماهواره‌ای در ایران اعلام نکرده است، چنانچه بخواهیم تاثیر این فناوری بر امنیت کشور و راه های برخورد مناسب با آن را بررسی نماییم، توجه به نکات زیر ضرورت دارد:

– در شرایط خاص و بحرانی که دولت اقدام به قطع یا فیلتر اینترنت می‌کند، ارتباط اینترنتی که این شرکت تامین می کنند نقش فیلتر شکن را داشته و اینترنت بدون محدودیت قابل بهره برداری خواهد بود.

– مهم ترین تهدید این شبکه، پدیده « گریز از درگاه‌های رسمی اینترنت » است. این پدیده وقتی به وجود می‌آید که ارتباطات در یک کشور با استفاده از ابزاری ارتباطی که در کنترل نیست، به برقراری ارتباط با خارج مرزهای داخلی بپردازند. با استفاده از شبکه لون، این امکان به وجود می آید که تمام ارتباطات تلفنی و اینترنتی از طریق این شبکه و بدون نظارت و کنترل انجام شود. این امر علاوه بر مشکلات اقتصادی که برای اپراتورهای مخابراتی و تامین کنندگان اینترنت بوجود می‌آورد، ممکن است برای امنیت هر کشوری تبعاتی را به دنبال داشته باشد.

– امکان دسترسی و شنود و ذخیره سازی اطلاعات حریم خصوصی مردم، حریم سازمانی و حاکمیتی کشورها توسط صاحبان این دست از فناوری ها

– امکان شنود و کنترل اطلاعات و ارتباطات اینترنتی توسط تمامی کشورهای که در مسیر این ماهواره قرار دارند.

– امکان ضبط و بهره برداری غیر مجاز از مکالمات و عکس برداری از فواصل نزدیکتر از ماهواره ها

– با ایجاد امکان مکالمه رایگان موجب ضرر و زیان های اقتصادی به اپراتورهای تلفن همراه و ثابت در کشورهای که از اینترنت ماهواره ای رایگان استفاده می کنند می شود.

 

توصیه ها و راه کارهای پیشنهادی 

به نظر می‌رسد با توجه به ابراز علاقه اپراتورهای و همچنین کاربران به استفاده رایگان از این فناوری می تواند باعث مشکلات و تبعات زیادی برای کشورمان شود در این صورت به منظور کاهش تبعات خاص اقتصادی، اجتماعی و امنیتی بهره برداری فراگیر از این دسته از پروژه ها تدابیر زیر را می‌توان اندیشید:

– با ایجاد و توسعه فناوری های مشابه بومی امکان دسترسی برای مناطق محروم و کم برخوردار داخلی به منظور استفاده از اینترنت رایگان و کنترل شده فراهم گردد.

– اقداماتی در جهت تدوین و تصویب مقررات جدید در رابطه با خلاء‌های قانونی در داخل کشور و در مجامع بین المللی انجام شود.

– برای جلوگیری از بهره برداری از هم گسسته عمومی از اینترنت رایگان خارجی باید کیفیت ، خدمات مربوطه و تعرفه اینترنت در داخل بهبود یابند. در این رابطه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات که سرعت و کیفیت را بالا برده و موجب کاهش شدید تعرفه اینترنت داخلی ‌شود باید به عنوان یکی از اقدامات ضروری در دستور کار وزارتخانه های مرتبط قرار گیرد.

– فیلترینگ اینترنت باید به صورت هدفمند و با الگوی مشخص بهینه گردد تا موجب ایجاد انگیزه های کاذب برای استفاده از اینترنت های غیر بومی نگردد.

– سرویس های مشابه و جذاب دنیا به صورت بومی ارائه گردند.

– خدمات اینترنتی بومی و به صورت رایگان توسعه داده شود. تا افراد به دلیل هزینه بالا یا نداشتن گوشی هوشمند، جذب اینگونه خدمات اینترنتی نشوند. برای این منظور و به عنوان شروع توزیع اینترنت رایگان، می توان برخی خدمات از جمله پرداخت قبوض، ارتباط اورژانسی با مراکز بهداری ، سرویس دهی های بانکی ، درخواست های حمل و نقل و… را در اینترنت به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داد.

– مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه ها از اینترنت رایگان یا کم هزینه برخوردار شوند.

– توسعه و توزیع شبکه های صدا و سیمای ملی در اینترنت به صورت رایگان.

حرف پایانی ...

باید بدانیم که کشور استعمارگر آمریکا که کینه ای قدیمی از ایران و ملتمان دارد و دائماً با تحریم، ایجاد جنگ، ترور دانشمندان ایرانی، ایجاد ناامنی در مرزهای کشور و ... در تفکر ضربه زدن به کشورمان است چگونه به فکر پیشرفت کشورهای جهان سوم مانند ایران که اکثراً هم مسلمان هستند افتاده است و چه نقش ای برای کشورمان دارد؟

انتهای خبر/

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: پنج شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 52212

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱۶ نظر
محمد کریمی
۱ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۱:۱۵

خوب

mehran alipor
۳ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۸:۴۱

moafegam

ی بندہ خدا
۲۲ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰:۴۷

من سرعت 2gکشورو ھم با اینترنت آمریکا عوض نمیکنم اینترنت آمریکا نوش جون خودش

سماد
۸ مخالف          ۹ موافق
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۸:۳۲

چرا ما نتونیم اینترنت خودمونو تهیه کنیم این اخه چه اینترنتی هس به مردم میدین با این پولا میشه 100 برابر اینترنتو داد به مردم اینترنت میگیری 8 مگ سرعت با پینگ 160 100 تومن وقتی می خری 2 مگ سرعتش نمیشه پشت سر هم هم میپره اینترنت این همه پول دارید یک سومشو خرج اینترنت کنین همه چی درست میشه مفهوم فیلترینگ چیه چرا نباید راحت باشیم فکر میکنین میشه با فیلترینگ همه چی رو مخفی کرد اقا بیدار شو قیمتا 3 برابر شده اره به اون بالایی ها چیزی نمیشه

۳ مخالف          ۱۸ موافق
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸:۰۹

وقتی که ترامپ گفته به ایرانیها در صورت لزوم اینترنت ماهواره ای میده این دروغگویی شما معنیش اینه که خود حکومت میخواد اینترنت رو قطع کنه ولی یادتون باشه مردم ایران مردم کره شمالی نیستند...خیلی مواظب کارهاتون باشید مردم خشمگین آماده انفجار هستند

خودم
۲ مخالف          ۱۷ موافق
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۷:۵۷

بهترین راه اینه که همه به اینترنت رایگان و نامحدود دسترسی داشته باشن،فیلتر شبکه های مهم و اساسی مثل یوتیوب نقض کامل حقوق یک ملت و توهین به شعور افراد اون کشوره،بدون شک اگه اینترنت ماهواره ای راه اندازی بشه همه بدون تاخیر وصل میشن چون با وجود محدودیت های موجود در اینترنت کشور و جاسوسی صدرصد اطلاعات شخصی مردم، اتصال به اینترنت ماهواره ای هیچ جای تفکری نداره

فرزاد سلطانی
۴ مخالف          ۱۵ موافق
دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۲:۰۲

دوست عزیز سلام در سه ماهه اول سال 97 بنده دیگر از اینترنت استفاده نمی کنم چون بسته های 1 ماهم توسط اپراتورهای عزیز ودرستکار به سرقت میره (با مدرک صحبت می کنم )بنابراین خودتون قضاوت کنید کدوم بهتره اینترنت ماهواره ای مستکبران یا اینترنت ناقض وناجوانمردانه اپراتورهای دزد ممنونم

ا.ا
۲ مخالف          ۱۹ موافق
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵:۴۶

شما جیب مارو نزنین نگران اطلاعات ما نباشین،اونقد جاسوسی کردن که توهم توطئه دارن

همایون یعقوبی
۴ مخالف          ۵ موافق
پنج شنبه ۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷:۵۲

اینکه اینکار انجام بشه خوب هست اما مزایایی برای اقتصاد کشور داره برای ضرر های میلیاردی برای اپراتور و adsl ایران و بقیه کشور ها اگر دنبال این هستن که همه مردم اینترنت داشته باشن 52% که تو مقاله گفتین باید این سرعت در اختیار کشور داده بشه...غیر اینصورت درگاه های الکترونیکی امنیت ندارن و خیلی چیزای دیگه در کل زیر ساخت های لازم باید برای این امر جهانی انجام بشه تا هیچ خطری کاربر رو تهدید نکنه

محمد
۳ مخالف          ۱۸ موافق
شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۷:۰۸

ما منتظریم انشاءالله به زودی راه اندازی بشه

دنيز
۵ مخالف          ۲۵ موافق
شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۲:۰۳

درود بر امريكاي بزرگ زنده باد ازادي اطلاعات لعنت بر كساني كه با بسته نگه داشتن مردم مي خواهند به مردم حكومت كنند

دنيز
۴ مخالف          ۲۰ موافق
شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹:۰۰

درود بر بزرگ جهان امريكا مرگ بر كساني كه ازادي ملت رو پايان كار خود مي دانند درود بر امريكا زنده باد

عارف
۲ مخالف          ۱۸ موافق
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۲:۲۳

نمیدونم چرا دولت اجازه اینهمه دزدی رو به ارگان های داخلی میده.مثل همین اپراتور ها یا صنعت خودرو یا ...هر صنفی رو که در نظر بگیرید.اجازه دزدیدن از ملتش رو میده.اخه چرا

ثبوتی.ح
۳ مخالف          ۲۴ موافق
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲:۲۴

در همین اسفند که فقط از تلگرام استفاده میکنم ۳۷۶هزار تومان قبض همراه اول برام اومده برا ی دو تا خط .عقل سلیم میگه رایگان بهتره بخصوص با حقوق دو میلیونی.همراه اول علنا دزدی میکنه وما منتظریم اینترنت رایگان بیاد

۴ مخالف          ۳۵ موافق
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳:۵۶

انشاالله که اینترنت مجانی نصیب همه بشه از شر همراه اول و ایرانسل و رایتل دزد راحت بشیم زنده باد امریکا مرگ بر روسیه

Thmaseb kalvandi
۲ مخالف          ۳۰ موافق
جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹:۱۱

مگه امریکا به دادمون برسه مارو از شر این اپراطورهای که اینترنت گران میفروشن کلی از حجم بسته هم میدزدن با کیفیت سرعت خیلی پایین به ملت میدن. خداروشکر امروز اولین ماهواره اینترنتی رو پرتاپ کرده ایشالا که ملت ایران هم بتونن ازین اینترنت استفاده کنن به امید نابودی اپراطورهای ایرانی که ماهیانه جیب مردم خالی میکنن

اشتراک گذاری مطالب