دکتر فرجی در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری خبر داد :

تحول شگرف در گندم با تولیدر قم احسان

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان گفت : در‌ آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی این مرکز توانسته به همت محققین جوان خود ، رقم احسان را تولید کند که تولید گندم در اراضی استان را بصورت ملموسی افزایش می دهد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ یکی از مراکز مهمی که در 40 سال گذشته انقلاب اسلامی در استان گلستان بار خدمات و توسعه علم کشاورزی را به دوش کشیده مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان است که توانسته با ایجاد ساختار پژوهشی و تحقیقاتی بسیار خوب ، جوان و با نشاط ، دستاوردهای بسیار خوبی را به کشاورزان ارائه دهد و امروز بسیاری از این دستاوردها باعث خودکفایی شده اند .

دکتر  ابوالفضل فرجی رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان که خود از نخبگان و محققین برجسته کشاورزی استان و کشور است ،  صبح امروز شنبه 14 بهمن ماه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری به سوالات ما در خصوص فعالیتهای این مرکز پاسخ داد.

سوال : تاریخچه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان به چه زمانی باز می گردد ؟

با سلام و تشکر از خبرگزاری علم و فناوری که این فرصت را در اختیار بنده قرار دادند ؛ نخستین واحد و هسته تحقیقاتی در استان گلستان در سال ۱۳۳۹ تحت عنوان "اداره اصلاح و تهیه نهال و بذر گرگان و گنبد" شکل گرفت. در ادامه فعالیت، سایر بخش ها و واحدهای تحقیقاتی به این مجموعه اضافه شدند تا این که سرانجام با رشد و توسعه استان و گسترش دامنه فعالیت های تحقیقاتی، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان به وضعیت کنونی در سال ۱۳۸۳ شکل گرفت.

هم اکنون این مرکز با دارا بودن ۶ بخش و ۲ واحد تحقیقاتی و با عنایت به حضور و بهره مندی از فعالیت های علمی و پژوهشی بیش از 9۰ نفر عضو هیأت علمی در مقاطع تحصیلی دکتری تخصصی، دکتری حرفه ای، کارشناسی ارشد، ۶۰ نفر محقق و کارشناس، به ارایه و پیشنهاد پروپوزال و اجرای سالانه بیش از ۳۰۰-۲۵۰ طرح و پروژه تحقیقاتی ملی و استانی در حال انجام وظیفه می باشد، که بدین منظور علاوه بر استفاده از امکانات موسسات پژوهشی و تحقیقاتی مادر در کشور، از پتانسیل های موجود در ۴ ایستگاه تحقیقاتی و ۱۰ آزمایشگاه تخصصی در کنار سایر امکانات استانی و کشوری خود بهره می برد.

سوال : این مرکز چه فعالیتهایی انجام می دهد ؟

ارائه مقالات علمی ـ پژوهشی در مجلات بین المللی و تحقیقاتی و برگزاری کارگاه های آموزشی، ایراد سخنرانی های علمی در همایش و کنگره های بین المللی ،داخلی و خارجی، برپایی نمایشگاه های تخصصی، بازدیدهای علمی، همکاری فعال در پروژه های دانشجویی و فعالیت های ترویجی (برگزاری روز مزرعه و هفته انتقال یافته ها، نشریات فنی و ترویجی  و …) و همکاری با سایر موسسات آموزش عالی استان از دیگر فعالیت های محققین مرکز می باشد.

سوال : آیا مرکز رشد و هسته های دانش بنیان هم در مرکز تحقیقات فعال است ؟

بله ، ما در کنار مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان ، مرکز رشد داریم که 20 شرکت دانش بنیان در زمینه کشاورزی کار می کنند و یکی از وظایف عمده  مرکز  ،آموزش در 4 حوزه فنی و حرفه ای ، علمی و کابردی ، آموزش بهره برداران و آموزش کارکنان بخش کشاورزی است .

کار شاخصی که امسال صورت گرفته این بود که از حدود 540 نفر کارشناس پهنه تازه استخدام شده هر کدام دوره های 60 روزه را طی کرده تا بتوانند در کارشان موفق شوند .

سوال : جدیدترین دستاورد این مرکز چه بود ؟

یکی از وظایف اصلی ما تولید ارقام مقاوم به بیماریهای مختلف است  چون ما در استان گلستان حدود 590 بیماری گیاهی داریم که باید برای مقابله با آنها ارقام جدید و مقاوم نسبت به این بیماریها تولید کنیم .

در همین رابطه رقم جدید به عنوان "احسان" را با تلاش یکی از محققین ما بنام دکتر سوقی معرفی کردیم که در حال حاضر در 50 هزار هکتار از اراضی استان گلستان در حال کشت است و مقاوم به بیماریهای فوزاریوم و بیمارهای برگی است .

این بذر در شرایطی که آبیاری مناسبی صورت بگیرد ، بین 5 تن و 600 کیلوگرم تا 8 تن و نیم عملکرد در هکتار دارد و در شهرستان گنبد کاووس یکی از کشاورزان 8 و نیم تن گرفته است .

تولید این رقم 10 سال طول کشیده و با دو سه آبیاری مناسب می توان به نتایج بسیار خوب رسید .

سوال : چه شد که به فکر تولید بذر در گندم افتادید؟

با توجه به زیاد بودن بیماریهای گیاهی در استان گلستان ، ما مجبوریم همیشه بصورت سالانه دو تا سه تا بذر جدید و یا مقاوم شده با خصوصیات جدید را آماده داشته باشیم تا اگر بذری نتوانست جوابگوی کشاورزان باشد ، بلافاصله بذر جدید جایگزین شود .

در سالهای گذشته ابتدا بذر تجن را داشتیم که کشاورزان از آن راضی بودند اما به ناگاه مقاومت خود را در برابر بیماری از دست داد و دچار بیماری زنگ شد و از دست رفت و اگر رقم بعدی نداشتیم با مشکل مواجه می شدیم اما رقم بعدی N8720 بود و با توجه اینکه هنوز ثبت نهایی هم نشده بود اما حدود 160 هزار هکتار از اراضی استان را پوشش داد و در ادامه نیز بذر های جدید تر آمدند ، لذا ما همیشه چند تا بذر جلوتر از تولید در دست مان داریم .

سوال : آیا در مرکز فعالیتهای دیگری هم دارید؟

بله ، در کنار تولید ارقام گندم ، گونه هایی  مثل کلزا و سویا هم در دست کار داریم و همین امسال 4 لاین سویا داریم  که برای شرایط کشت تحقیقی یا تابستانه مورد استفاده قرار می گیرد .

وطیفه دیگر  ما گواهی و نظارت بذر است چون استان گلستان از نظر تولید بذر با کیفیت و کمیت در سطح کشور اول است و سالانه 50 هزارتن تولید بذر داریم که در مراحل مختلف نظارت بر تولید به عهده همکاران معاونت بهزراعی ماست و یکی از دلایل اصلی تولید خوب  طی سالهای گذشته تولید بذور مناسب استان بوده است .

ما در گندم در شرایطی رتبه دوم کشور بعد از خوزستان را داریم که این استان دوبرابر استان گلستان منابع آبی دارد و اراضی بیشتری کشت می کند اما استان گلستان به دلیل راندمان خوب فقط 60 هزار تن امسال از خوزستان کمتر تولید  کرده است .

در کنار شرح وظایفی که گفته شد پشتبانی فنی از فعالیتهای سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان به عهده مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی است و ارتباط خوبی با مسئولان سازمان در استان وجود دارد و نگاه طرفین بر توسعه علوم در بخش کشاورزی است .

مصاحبه : جواد عموزاد

انتهای پیام /

زمان انتشار: شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹:۱۴

شناسه خبر: 53292

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب