به مناسب فرا رسیدن دهه فجر

دستاورد های علمی چهل ساله انقلاب اسلامی ایران

مقایسه ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت‌های مهمی را برای نسل‌های پس از انقلاب آشکار کند انقلاب اسلامی را شروع دگرگونی های بزرگ وبنیادی در ایران و کشور‌های منطقه دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی؛ مقایسه ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت‌های مهمی را برای نسل‌های پس از انقلاب آشکار کند  انقلاب اسلامی را شروع دگرگونی های بزرگ وبنیادی در ایران و کشور‌های منطقه دانست.در توصیف انقلاب همین کفایت میکند که امام خمینی(ره) از انقلاب اسلامی با عنوان‌هایی مانند « معجزه قرن » و « انفجار نور » یاد کرده است. فرا رسیدن دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت خوبی برای مرور، انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های مختلف می‌باشد. هر چه از پیروزی انقلاب اسلامی فاصله میگیریم، اهمیت بررسی موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت بیان دستاوردها و پیشرفت‌ها در حوزه علم و فن آوری بیش‌تر می‌شود.

در چنین شرایط حساس کشور که هجمه های مختلفی وارد میشود، اهمیت تبیین دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی به‌عنوان یک وظیفه معین می‌گردد. در این گزارش سعی است با مروری به مهم‌ترین دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در حوزه علمی و فن آوری به این وظیفه عمل گردد.

برای درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی در حوزه علمی و فن آوری، توجه به وضعیت ایران در دوران رژیم طاغوت یک ضرورت است. بدون توجه به شرایط داخلی و خارجی ایران در دوران ماقبل از انقلاب اسلامی، نمی‌توان به عظمت دستاوردهای این انقلاب خدایی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی در دوران ما بعد از انقلاب اسلامی پی برد. بر همین اساس، به اختصار وضعیت علمی و فنآوری ایران در زمان رژیم طاغوت بررسی می‌شود.


عقب‌ماندگی علمی و فناوری کشور ایران در دوران قبل از انقلاب، برای ایرانیان با سابقه فرهنگی و تمدنی بسیار آزاردهنده بود. غلبه بر این عقب‌ماندگی، عبور از مرزهای دانش و دستیابی به پیشرفته‌ترین فناوری‌ها با هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی، از آرمان‌های انقلاب اسلامی است. در سال‌های گذشته رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، با تمرکز بر روی تولید علم در ایران و مطرح نمودن موضعاتی چون جنبش نرم‌افزاری و جهاد علمی، زمینه‌های خوبی را برای پیش‌رفت در عرصه علوم وفنون نوین در کشور فراهم ساختند. پیش‌رفت‌های علمی و دستیابی جمهوری اسلامی به برخی از فناوری‌های نوین در سال‌های اخیر، به‌گونه‌ای حیرت‌انگیز است که غربی‌ها به شدت نگران شده و یکی علل تشدید فشارهای آنان بر ایران با بهانه‌هایی از جمله موضوع هسته‌ای، تلاش می‌کنند تا جلوی پیشرفت‌های ایران را بگیرند. شاخص‌های زیر می‌تواند تا حدودی نمایشگر این پیش‌رفت‌ها باشد.

سرعت پیش‌رفت علمی در ایران براساس گزارش محافل علمی بین‌‌المللی، 11 برابر سرعت متوسط رشد علم در جهان است. این عدد نشان می‌دهد که ایران با چه سرعت بالایی در حال کم‌کردن فاصله خود نسبت به کشورهای پیش‌رفته جهان بوده و با این سرعت می‌تواند روزی از تمامی‌ کشورها در عرصه تولید علم جلو نبرند. اکنون ایران در جایگاه دوازدهم علم جهان قرار دارد.
در حالی که قبل از انقلاب اسلامی، نزدیک به 70 درصد بزرگسالان کشور بی‌سواد بودند و کم‌تر از 40 درصد کودکان می‌توانستند به مدرسه بروند، اکنون رقم باسوادی در کشور به عدد 100 درصدی در حال نزدیک شدن است. نهضت سوادآموزی با توجه به تاکید ارزش علم در اسلام، یکی از اقدامات بسیار خوب نظام جمهوری اسلامی در ایران بود. بزرگسالان بی‌سوادی از طریق همین نهضت سوادآموزی، موفق شدند پا به عرصه تحصیلات تکمیلی نهاده و با کسب تخصص‌ها و مهارت‌هایی زندگی خود را متحول سازند.


در دوران قبل از انقلاب اسلامی، تعداد 154 هزار دانشجو در تعداد محدودی دانشگاه یا مراکز آموزش عالی و آن هم در چند کلان‌شهر کشور تحصیل می‌کردند. اکنون تعداد 119 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی، 28 مرکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، 295 دانشگاه غیرانتفاعی، 550 دانشگاه پیام نور، 385 دانشگاه آزاد اسلامی، 739 مرکز آموزش عالی علمی و کاربردی، 274 مرکز آموزش فنی حرفه‌ای و تربیت عملم در کشور فعال بوده و در این دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، بیش از 4 میلیون دانشجو به تحصیل اشتغال دارند.

مقایسه وضعیت آموزش عالی در ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، در سرشماری سال 1355 و سال 1390 نمایانگر دستاوردهای قابل توجهی است:


نرخ سواد از 47% در سال 55 به 93% در سال 90 رسیده است.
-پوشش متقاضیان تحصیل در دوره متوسطه از 23% به 85% افزایش یافته است.
-جمعیت دارای تحصیلات عالیه از 310000 نفر به 5474000 نفر در سال 90 رسیده است.
-تعداد دانشجویان از 170000 نفر به 4000000 نفر افزایش یافته است.
-تعداد دانشجویان دکتری تخصصی با رشد 60 برابری از 9458 نفر به 580638 نفر افزایش یافته است.
-ایران در سال 55 در هیچ  عرصه‌ای قطب علمی نبوده؛ در حالیکه تا سال 90 در 142 حوزه به قطب علمی رسیده است.
-در سال 55 رشد رتبه علمی ایران 52 جهان بوده و در سال 90 به رتبه 17 جهان رسیده است.

 

 

برخی از نتایج این پیش‌رفت‌های علمی و فناوری را می‌توان در حوزه‌های زیر ملاحظه کرد:


۱-  دستاوردهای ارزشمند در حوزه نانو، لیزر و ... از دیگر آثار پیش‌رفت‌های علمی و فناوری ایران بعد از انقلاب است. علم نانو تحولات بزرگی را در جهان ایجاد کرده و در ایران این نوع علم از جایگاه و م وقعیت خوبی برخوردار شده است. با توجه به حوزه‌های کاربرد نانو از قبیل تولید و انباشت دارو، تشخیص بیماری‌ها، سم‌زدایی از آب، افزایش بهره‌‌وری در کشاورزی، انباشت و نگهداری محصولات کشاورزی و مواد غذایی، کنترل آفات و سالم‌سازی هوا، در آینده آثار این دستاوردها در زندگی مردم قابل لمس خواهد بود. ایران اکنون رتبه 12 جهانی را در حوزه نانو دارد.

 


۲- جمهوری اسلامی ایران، در حال تبدیل شدن به قطب پزشکی در غرب آسیا می‌باشد. در دوران قبل از انقلاب اسلامی، از یک طرف پزشکان خارجی حتی در شهرهای بزرگ فراوان بودند و از طرف دیگر بسیاری از بیماران برای درمان راهی کشورهای غربی و حتی سرزمین‌های اشغالی می‌شند، لکن امروز از یک طرف دیگر، بیمارستان‌های پیش‌رفته ایران، پذیرای بیماران از دیگر کشورهای منطقه برای درمان و انجام پیش‌رفته ترین عمل‌های جراحی می‌باشند.

۳- دانش پزشکی در ایران خصوصاً در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادین، ترمیم ضایعات نخاعی، تولید داروهای راهبردی، شبیه‌سازی حیوانات و ... پیش‌رفت‌های چشمگیری داشته و ایران در ردیف اولین‌ها قرار گرفته است.

۴- ورود به باشگاه فضایی جهان از دیگر آثار و نتایج دستاوردهای علمی و فناوری کشور در دوران پس از انقلاب است. دانش و فناوری فضایی در اختیار تعداد محدودی از کشورهای جهان است. اکنون جمهوری اسلامی در منطقه، تنها کشور دارای این دانش و فناوری، آن هم به صورت بومی است. تاکنون چند ماهواره با ماهواره‌بر تولید داخل در مدار زمین قرار گرفته و در آینده ماهواره‌های پیش‌رفته‌تر از سوی جمهوری اسلامی به فضا پرتاب خواهد شد. ایران اکنون جز شش کشور طراح، سازنده و پرتاب‌کننده ماهواره در جهان است.


۵- رشد و توسعه صنعت خودروسازی، رشد و توسعه صنعت فولاد و آلومینیوم، رشد و توسعه صنعت کشتی‌سازی، رشد و توسعه صنعت هواپیما‌سازی، و پیش‌رفت‌های علمی و فنی کشور در ساخت اسکله‌ها، حفر چاه‌های نفت و گاز، ساخت پالایشگاه، ساخت سد، ساخت سیلو، ساخت بزرگراه‌ها و انواع سازه‌های فلزی و بتنی، از جمله دیگر آثار رشد علمی و فناوری در کشور می‌باشد.

 

۶-  جمهوری اسلامی اکنون کشوری هسته‌ای شده و عملاً عضو باشگاه هسته‌ای جهان است. به‌‌رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها، ایران با تلاش‌ها و مجاهدت‌های جوانان و متخصصین خود، به چرخه کامل سوخت‌ هسته‌ای (غنی‌سازی) دست یافته و از نظر دانش علمی و فناوری در این عرصه در ردیف 7-8 کشور پیش‌رفته جهان قرار گرفته است. انرژی هسته‌ای در عرصه‌های مختلف پزشکی، دامپزشکی، صنعت، کشاورزی، تولید برق و ... کاربرد دارد. بدون تردید با تثبیت و نهادینه شدن چرخه سوخت در ایران، این دستاورد بسیار ارزشمند، آثارش در تمامی عرصه‌های مذکور آشکار خواهد شد. کشورهای زورگو و سلطه‌گر زمانی اجازه دسترسی کشوری چون ایران به یک کیلوگرم اورانیوم غنی شده را نمی‌دادند، امروزه در داخل کشور با تأسیسات کاملاً بومی، چندین تن کیک زدر به UF6 تبدیل شده، چند تن اورانیوم غنی شده با غنای زیر 5 درصد و چند صد کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در داخل تولید شده است.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۳:۳۲

شناسه خبر: 53425

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲۸ نظر
۲ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰:۳۱

قدیمی هایی که هنوز زنده اند (کهنسالان) باید وضع فرهنگ و آزادی و اقتصاد و معیشت مردم در دوران رضا شاه و محمد رضا شاه را، (بدون خجالت) بیان کنند و به جوانان ونوجوانان کنونی، آگاهی بدهند. زیرا "استعمار گران در تحریف و تغییر(نشر اکاذیب و دروغهای) تاریخی ید طویل دارند." (و نیز افرادی که ازدواج کردند و فرزند زیاد داشته اند، باید فواید و لذت های آنرا بیان کنند؛ تا تشویق صورت گیرد.) من اهل کرمان هستم. مادر بزرگم (از خانواده مذهبی بودند) می گفتند: در زمان رضا شاه نمی گذاشتند در مدرسه با چادر یا روسری باشیم؛ به خاطرهمین نتوانسته بود حتی دوره ابتدایی را تمام کند!!!! پدرم (متولد 1333 بودند) و به من می گفتند (در زمان محمد رضا شاه): هنگام ازدواج، فکر میکردم آیا پس از ازدواج، از پس تأمین یک وعده نان و پنیرصبحانه، برخواهم آمد!!!!!! بیشترین چیزی که از انقلاب به دست آوردیم آزادی است (آزادی فکری،آزادی دینی و اعتقادی، آزادی بیان(گفتار)، آزادی انتخاب، آزادی رفتار و عملکرد). برای همین است که بعضی از این همه آزادی سوء استفاده می کنند!!! کجا قبل از انقلاب این همه آزادی داشتیم؟!!!!!!!! ببینید بعضی کشورهای غربی(آمریکا) چگونه با مردم خود رفتار کردند و با رسانه افکار عمومی شان را فریب می دهند تا حتی اگر از بیماری یا سرما درخیابان جان دهند، باز هم اعتراضی نکنند!!!! دنیای ظلم و استکبار و نظام سلطه، نه آزادی و اعتراض مردم (به تبعیض و بی عدالتی) را می پذیرند، و نه حتی میگذارند که مردم بیاندیشند و با ابزار رسانه و تبلیغات، افکار مردم را به نفع خود هدایت می کنند!!!!) آره، حق دارند دشمنان، باید هم بگویند در جنگ ایران و عراق دفاع مردم ایران و تکنیک مبارزه آنها عاقلانه و منطقی نبود و جوانان آن زمان با متد جنگهای ما، نمی جنگیدند. وقتی نتوانسته و نمی توانند با کمک گرفتن از فکر تمام سیاست مداران و نخبگان جهان و داشتن تمام امکانات جهان، با یک کشور تنها و بی دفاع، بجنگند و پیروز شوند؛ چه باید بگویند؟!!!!!.بله چون شعور آنها به این اندازه نمیرسه و نمیفهمند و نمیتوانند درک کنند، چه جوری یک کشور تنها با دنیا در میفته و پیروز میشه. چگونه اینقدر بدون کمک و امکانات در همه مراحل پیشرفت میکنه! و آنها با این همه ثروت و امکانات و کمک گرفتن از همه دنیا نمی توانند از پس او برآیند! فهم و شعور و هوش و درایت و شجاعت بالا و استراتژی جنگ جوانان ایرانی آنها را متحیر کرده است و(به حول و قوه الهی) خواهد کرد.

۴ مخالف          ۳ موافق
سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶:۲۴

با همین فرمون برید جلو اول میشیم تو دنیا البته تو اختلاس و دزدی و دو رویی

حمیده پوررضا
۴ مخالف          ۲۰ موافق
دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸:۲۷

بنظر من امنیتی که در سایه پیشرفتهای نظامی و موشکی داریم مهمترین دستاورد نظام هست. دشمن تمام تلاشش رو میکنه که دوباره بتونه بر کشورمون تسلط پیدا کنه ولی کورخونده و ملت ایران همه جوره پای این نظام و استقلال کشورشون هستند. فقط به گفته امام نباید بذاریم این انقلاب به دست نااهلان بیفته. و امیدوارم همه مسئولین به فکر این کشور و مردم باشند و جهادی کار کنند. سایه رهبرعزیزمون بر سر این مردم مستدام باد و یاد امام و شهدا همیشه گرامی

رضا
۳۰ مخالف          ۱۱ موافق
دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸:۳۸

آمریکا مسافر به قمر پیاده کرد هواپیما ساخت اینا سومین لوله ساز آسیان :)))))

بم
۱۰ مخالف          ۱۴ موافق
پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۹:۴۴

سلام خوبه ولی کامل بیان نشده

ناصر
۱۶ مخالف          ۳۴ موافق
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰:۱۲

ببینید این همه پیش رفت در چهل سال فوق العاده اقایان ضد انقلاب چرا نمی فهمید همین استقلالی که الان داریم چقدر می ارزد دوست ببخشیدا ولی دوست داشتید الان امریکایی ها در شهر بچرخند و به خواهرانتان تجاوز کنند پس اینقدر حرف مفت نزنین بنظر من جمهوری اسلامی ایران بهتریه و اگه همین جوری پیشرفت بکنه چند سال دیگه صدر جهانه

حسینی
۱۳ مخالف          ۳۳ موافق
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۵:۳۴

پیشرفت های کشور در بعد از انقلاب را کسانی خوب درک می کنند که وابستگی و عقب ماندگی اون دوران گذشته رو لمس کرده باشند و یا حد اقل اطلاعی داشته باشند هر چند در حال حاضر مشکلاتی هم داریم ولی انقلاب اسلامی در عین مواجهه با مزاحمت های بی شمار دشمنان و بد خواهان، برکات فراوانی داشته که انکار این برکات توسط دشمنان طبیعی و توسط دوستان جفاست.

ایرانی
۱۷ مخالف          ۴۳ موافق
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۱:۳۸

با سلام و خسته نباشید مطالبی که می گویم از روی تعصب نیست از روی واقعیت هایی قدیمی است که متأسفانه نسبت به آنها چشم ها را بستیم و با توجه به مطالب در فضاهای مجازی و آنچه در ذهنمان هست قضاوت می کنیم : اول: در زمان قبل از انقلاب افرادی در کشور حکومت می کردند که از رأس تا ذیل افرادی دزد و چاپلوس و منافق بودند که به نفع منافع خودشان کار می کردند. دوم: شاه آن زمان هیچ گونه اختیاری از طرف خودش نداشت و فقط هر حرف و امری که آمریکا و انگلیس و روسیه می گفتند انجام می داد ( نگاهی به عهدنامه مختلف خصوصا گلستان و ترکمنچای و ... ) سوم: به هیچ کدام از ایرانی ها اجازه نمی داند که چیزی یاد بگیرند از بعد عملی ، حتی هیچ اختیاری به آنها نمی دادند و شاه هم نمی توانست بدون اجازه آنها آب بخورد حتی درجه دار انها اجازه داشت به شاه این کشور امر و نهی کند ( این مطالب در کتابهایی که توسط خودشان نوشته شده بیان شده است ) چهارم: به هیچ کشوری بغیر از کشورهایی که متعلق به خودشان بود اجازه پیشرفت نمی داند مگر اینکه برای آنها منفعتی داشته باشد. پنجم : تمام کارهایی که انجام داند ( که بسیار اندک بود ) به اسم و برای خودشان بود نه برای مردم ششم : تمام افرادی را که جلوی آنها ایستادند از دم تیغ گذراندند و اجازه خودنمایی به کسی را نمی داند. هفتم : افرادی که از آمریکا در ایران زندگی می کردند از هر لحاظ مصون بودند و اگر هر جنایتی انجام می دادند هیچ کس اجازه برخورد با آنها را نداشت. هشتم : اگر هم کاری انجام دادند مثل راه آهن تهران اهواز برای انتقال نیروهای خودشان برای جنگ با دشمنان خودشان بود نه برای خدمت به ایرانیان تمام موارد فوق در تاریخ وجود دارد کمی اگر مطالعه کنید به آن خواهید رسید اما وقتی از یوق استکبار خارج شدیم و کسی بالای سرمان دیگر نبود توانستند جوانان ما قدم های بسیار موثری برای پیشرفت کشور بردارند حتی با وجود فشارها و تحریم ها بسیاری از کشورها بیاییم قدر نعمت امنیت را بدانیم البته در آخر نیز عرض کنم که در کشور مشکلاتی وجود دارد افرادی هم هستند که ظلم می کنند و اختلاس می کنند و ... که این موارد را نباید به نام انقلاب اسلامی گذاشت همانطور که در زمان پیامبر و امامان نیز افرادی از این قبیل بودند که به مردم ظلم می کردند انشاء الله بتوانیم با کمک جوانان این کشور و انقلاب به سمتی برویم که از همه لحاظ به حد متعالی آن برسیم به کوری چشم دشمنان. با تشکر

مطی
۱۰ مخالف          ۵۳ موافق
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷:۳۵

عالیییییی

علیرضا اصغری
۷ مخالف          ۲۰ موافق
یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸:۲۵

عالیییی

جواد
۷ مخالف          ۲۲ موافق
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۶:۵۱

برخی مردم خوب زحمت کشیدند بخصوص بخش نظامی,پزشکی و مواردیکه در خبرها آمده خدا خیرشان بده ولی بعضی ها هنوز در خواب هستند و همان تفکرات قبل انقلاب را به مردم دیکته میکنند این عده هنوز فکر میکنند دیگران خصوصا غربیها باید بیاند وضیعت ما را درست کنند ولی نمیدانند آنچه ارباب شد میخواهد همه نوکر باشند تا اربابی او پایدار بماند.ارباب اجازه نمیدهد نوکر چیزی بفهمد اگر فهمید هر راهی استفاده میکند تا او را از صحنه خارج کند. اتحادیه اورپا و ناتو ... برای حفظ اربابی غربیها تشکیل شده و کشورهای دیگر باید نوکری آنها را بکنند اگر این عده در این چهل سال از خواب بیدار میشدند دیگر بخشها پیشرفت خوبی میکرد و عده ای فرصت طلب نیز فرصت اختلاس و ... پیدا نمیکردند. در سیستم اداری انقلاب نشده لذا راه برای تخلف بسته نیست هر گروهی با هر تفکری حاکم شود تخلف از بین نمیرود

۶ مخالف          ۳۴ موافق
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۴:۳۸

بسیار عالی بود چشم هرکی بدخواهه کور شه.امین

احمد
۱۷ مخالف          ۲۶ موافق
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵:۴۶

به نظر من اگر به همه دستاوردها بپردازیم باید همه جانبه وبه دور از تعصب وبا مقایسه کشورمان با کشورهای منطقه وجهان ومیزان پیشرفت آنها در طول این 40 سال قضاوت کنیم نه الانمان را با 40 سال پیش ایران.1-دین گریزی جوانان بیشتر شده2- فساد وفحشا افزایش یافته 3- آمار طلاق ،دختران فراری ،کودکان خیابانی،اعتیاد به انواع مواد مخدر و...افزایش یافته4- اختلاس از بیت المال ودست درازی بی حد واندازه به بیت المال وسوءاستفاده از مقام ومنصب بسیار افزایش یافته5- ناکار آمدی خودرو های تولید داخل و...دیگه چی بگم هرجا دست می گذاری مشکل هست ونهایتا بی اعتمادی مردم نسبت به نمایندگان ومسئولین و.....

فرناز
۳۱ مخالف          ۲۸ موافق
جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۷:۰۶

نه بابا قبل انقلاب عقب ماندگی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟/!!!

۲۲ مخالف          ۲۴ موافق
پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸:۳۵

بسیار عالی اما ناقص

۹ مخالف          ۸ موافق
سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۶:۰۰

خوب

۴ مخالف          ۱۰ موافق
سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۵:۰۴

خوب

سعید رضا سمندری
۵ مخالف          ۱۰ موافق
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷:۲۷

عالی

۳ مخالف          ۱۲ موافق
پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۲:۱۴

خوب

امیرحسین فراهانی
۴۸ مخالف          ۲۰ موافق
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴:۱۰

جمع کنید بابا با این انقلاب اسلامیتون چرا همش میخواید شعار بدین اگه میخواید وضعیت علمی کشور رو بدونین یه سر به دانشگاه ها بزنین یه نگاهی به فرار مغز ها بندازید آیت الله خمینی گفت : بگذارید مغز ها فرار کنن ما به انسان های روشن فکر با علم غربی ها نیاز نداریم. اگه ورود تکنولوژی غربی ها و خارجی هارو به کشور ما میبستن الان داشتیم با خر جا به جا میشدیم .

۳۸ مخالف          ۲۸ موافق
پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۲:۱۰

سرعت خود را هزار برابر کنید.

۳ مخالف          ۱۴ موافق
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳:۰۲

روزانه هزار کار بزرگ در کشور باید انجام شود.

ناهید
۱۰ مخالف          ۲۰ موافق
جمعه ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۱:۰۵

تولید داخل بهتر از تولید خارج است .حتی اگر ضعیف باشد.دستپخت داخلی واقعا خوردن دارد.

سعید
۹ مخالف          ۱۹ موافق
جمعه ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴:۵۶

سرعت کار خود را هزار برابر افزایش دهید.

مرتضی
۱ مخالف          ۱۳ موافق
پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶:۱۶

اگر می شود خواهش دارم کاری که قرار است ده سال دیگر انجام شود هم اکنون انجام دهید.

کریم
۷ مخالف          ۱۶ موافق
پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶:۱۰

دستاورد های شما واقعا مشکلات کشور را حل می کند. من باچشم خودم دیده ام.

اکبر
۷ مخالف          ۱۶ موافق
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰:۱۱

میلیاردها بار تشکر تشکر

حمید ارجمندی
۶ مخالف          ۱۶ موافق
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰:۰۱

شما بهتزین ذر دنیا هساید

اشتراک گذاری مطالب