این بیماری در جامعه به شکل یک تابو است؛

تقویت عضلات کف لگن و درمان عدم کنترل ادرار به کمک دستگاه‌هایی در مراکز تخصصی امکان پذیر است/ مشکل شایعی که بیماران از درمان پذیری آن هیچ اطلاعی ندارند

تقویت عضلات کف لگن و درمان بی اختیاری ادراری یا عدم کنترل ادرار و مدفوع به کمک دستگاه‌هایی در مراکز تخصصی امکان پذیر است، این بیماری مشکل شایعی در جامعه محسوب می شود و بیماران از درمان‌پذیری آن و همچنین وجود مراکز درمانی آن در کشورتقریبا هیچ اطلاعی ندارند و بطور کلی این بیماری در جامعه به شکل یک تابو است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ تقویت عضلات کف لگن و درمان عدم کنترل ادرار و مدفوع به کمک دستگاه‌هایی در مراکز تخصصی امکان پذیر است، این بیماری مشکل شایعی در جامعه محسوب می شود و بیماران از درمان‌پذیری آن و همچنین وجود مراکز درمانی آن در کشورتقریبا هیچ اطلاعی ندارند و بطور کلی این بیماری در جامعه به شکل یک تابو است.

نوید طاهری عضو هیات علمی گروه فیزیوتراپی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مسئول کلینیک فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی صدیقه طاهره اصفهان، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری اظهار داشت: در حال حاضر یکی از بخش‌های فیزیوتراپی تحت عنوان اختلالات کف لگن در دنیا مطرح شده است و کسانی که مشکلات کف لگن داشته باشند و عضلات شان در این ناحیه دچار اختلال عملکردی باشد تحت درمان قرار می گیرند.

مسئول کلینیک فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی صدیقه طاهره(س) اصفهان در پاسخ به این سوال که چه افرادی با این مشکل مواجهه می شوند، گفت: معمولا سالمندان، و افرادی با بیماری‌های ارتوپدی، مغز و اعصاب و غیره  با این مشکل مواجهه می‌شوند. وی ادامه داد، اختلالات کف لگن گاه به صورت مزمن و در مواردی هم به شکل حاد ایجاد می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا این مشکل قابل پیشگیری است، خاطرنشان کرد: اختلالات کف لگن روش پیشگیری مشخص و واضحی ندارند و گاهی حتی اجتناب ناپذیر هستند.

 طاهری ادامه داد: در بعضی از بیماریهای مانند بیماریهای مغز و اعصاب، و بعضی از بیماریهای ارتوپدی خواه ناخواه این احتمال وجود دارد که عضلات کف لگن درگیر و دچار اختلال شوند و در واقع اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: در حال حاضرتوسط متخصصان و پیشرفت‌های علمی می توان با استفاده از ابزارها و دستگاههایی اطلاعات این عضلات را جمع آوری و بر اساس این اطلاعات به بیمار آموزش داده شود تا بیمارنسبت به این عضلات مطلع و بتواند آن را منقبض کرده و عملکرد را بهبود بخشد.

طاهری تصریح کرد: کلینیک فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی صدیقه طاهره(س) اصفهان، از جمله مراکز دولتی است که به  تازگی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان راه اندازی شده است، و این مرکز مجهز به تجهیزات و دستگاه‌های مربوطه می‌باشد، با مراجعه بیمار به این مرکز میزان عملکرد عضلات مشخص و با تحریک عضلات و با تمریناتی که در اختیار بیمار قرار می‌دهیم در بهبود عملکرد و فعال شدن این عضلات به بیمار کمک می‌شود.

 وی در رابطه با نحوه تقویت عضلات کف لگن با این دستگاهها بیان داشت: قدرت وعملکرد عضلات کف لگن ارزیابی می شود و در صورت نیاز، درمان هم با همان دستگاه انجام می گیرد.

طاهری با بیان این که این‌ها دستگاههای خاصی هستند که تحت عنوان دستگاههای بیوفیدبک معروف هستند و فقط برای این کار طراحی شده اند، خاطرنشان کرد: دستگاههای تقویت و درمان عضلات کف لگن از نوع دستگاه‌های معمول و رایج در فیزیوتراپی نیستند.

 

دوره درمان چقدر است

این متخصصی فیزیوتراپی در پاسخ به این سوال با بیان این که دوره درمان معمولا زمان بر است، بستگی به بیمار و نوع  و شدت بیماری دارد، تاکید کرد: همیشه برای این که یک عضله تقویت شود در بهترین حالت دو ماه زمان صرف می شود.

 

آگاهی  افراد در رابطه با درمان پذیری این بیماری چقدر است

طاهری تصریح کرد: اختلالات کف لگن در جامعه عمدتا به شکل یک تابو است افراد در مورد این بیماری خیلی راحت صحبت نمی کنند و ممکن است فرد بارها و سالها این مشکل را داشته باشد و تصورش این باشد که یک مشکل طبیعی است، یا نمی تواند این مشکل را مطرح کند، از این نظر مشکل داریم.

 

 فراوانی اختلالات کف لگن در جامعه ما چقدر است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سوال گفت: آماری نداریم که چقدر شایع است اما که با توجه به این که افراد در طرح آن راحت نیستند باید یک مشکل شایعی باشد.

 

 آیا بیماران  می دانند این بیماری قابل درمان است

طاهری در پاسخ به این سوال تاکید کرد: تقریبا هیچ اطلاعی در این زمینه وجود ندارد این یکی از شاخه های جدید فیزیوتراپی است که حدود ده تا 15 سال اخیر روی آن بحث می شود و کاربردهای آن مشخص می شود، بنابراین توقع نداریم مردم اطلاع زیادی درباره آن داشته باشند.

 

دسترسی به این مراکز درمانی چگونه است

مسئول کلینیک فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی صدیقه طاهره اصفهان، گفت: این نوع دستگاهها عمدتا در مراکز دانشگاهی وجود دارد و در حال حاضر متناسب با سطح آگاهی مردم و مراجعات مراکزی مانند مرکز جامع صدیقه طاهره اصفهان راه اندازی و دستگاهها هم تهیه شده است.

مهسا سلطان محمدی مسئول بخش فیزیوتراپی کف لگن در ادامه افزود:عضلات کف لگن تنها عضلات تحمل کننده وزن احشاء در بدن  هستند. این عضلات دقیقا در ناحیه کف لگن قرار گرفته و به علل مختلفی از قبیل بالا رفتن سن، چاقی، حاملگی، زایمان و یائسگی ضعیف می شوند. علاوه بر این علل، فعالیتهایی از قبیل بلند کردن اجسام سنگین، یبوستهای مزمن و سرفه های مزمن نیز باعث ضعف عضلات کف لگن میشود. ضعف این عضلات موجب کنترل ضعیف ادرار هنگام اضطرار و یا عدم کنترل آن هنگام عطسه، سرفه، خندیدن و انجام کارهای سنگین میشود.

سلطان محمدی افزود: علاوه بر این، ضعف عضلات کف لگن بعلت زایمانهای متعدد، سخت ویا طولانی مدت باعث افتادگی رحم، مثانه  ویا روده میشود. افتادگی یا بیرون زدگی مثانه به داخل واژن نیز بسیار شایع بوده بطوریکه ۷۵% خانمهای ۴۵-۸۵ سال درجاتی از افتادگی مثانه را دارند.

وی تصریح کرد: بسته به شدت و درجه افتادگی مثانه، درمانهای متعددی انجام میگیرد و قدم اول درمان در این مشکلات فیزیوتراپی کف لگن بوده و ۹۰% بهبودی حاصل میکند. در فیزیوتراپی کف لگن تقویت عضلات کف لگن به کمک دستگاهها و تمرینات تخصصی زیر نظر فیزیوتراپیست انجام می گیرد که همگی موجب بهبود قدرت و کنترل عضلات کف لگن میشوند. درجات بالای افتادگی نیاز به عمل جراحی دارد  و در همین حال فیزیوتراپی قبل از عمل جهت کنترل و تقویت عضلات کف لگن نتیجه عمل را بهبود  داده و از برگشت علایم جلوگیری می کند.

این فیزیوتراپیست متخصص کف لگن در رابطه با نحوه درمان توضیح داد: از دستگاههای مورد استفاده در فیزیوتراپی کف لگن بیوفیدبک است وبا استفاده از این دستگاه، بیمار سطح قدرت عضلات کف لگن را بر روی مانیتور مشاهده کرده و هر جلسه برای رسیدن به حد مطلوب قدرت آنها تلاش میکند.

وی ادامه داد: افزایش تون، اسپاسم و اختلال در عضلات کف لگن نیز موجب یبوست شده و مشکلات دفع را در پی دارد. در این مشکل عضلات مقعد حین دفع بجای اینکه ریلکس شوند منقبض شده و راه خروج مدفوع را میبندند. درمان فیزیوتراپی یبوست شامل بازآموزی و هماهنگی عضلات کف لگن بهمراه تمرینات تخصصی، ماساژ شکمی و اصلاح طرز نشستن فرد به هنگام دفع میباشد.

سلطان محمدی تصریح کرد: بیماران با مشکلات کف لگن به علل مشکل در شرح و توضیح  آن و همچنین عدم اطلاع از درمان های موثر به پزشک مراجعه نمیکنند و به همین خاطر این مشکلات به مرور زمان شدت یافته و بیمار را تا مرز جراحی می کشاند.

وی گفت: درمان مشکلات کف لگن در کلینیکهای فیزیوتراپی مانند مرکز جامع صدیقه طاهره (س) اصفهان که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت میکند انجام میشود. بیماران با مراجعه به فیزیوتراپی اختلالات کف لگن از مشاوره و خدمات تخصصی برای اختلالاتی از قبیل بی اختیاری ها، یبوست، افتادگی رحم و مثانه، مشکلات پس از جراحی و زایمان و غیره بهره مند می شوند.

مسئول کلینیک فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی صدیقه طاهره اصفهان در پایان اظهار داشت: استفاده از دستگاه بیو فیدبک برای دیگر عضلات سابقه 30 تا 40 سال دارد، اما تقویت عضلات کف لگن زمینه درمانی جدیدی است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 53585

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب