چرا عاملین اقتصادی کاهش نرخ ارز را باور ندارند؟ خبرگزاری علم و فناوری - چرا عاملین اقتصادی کاهش نرخ ارز را باور ندارند؟

چرا عاملین اقتصادی کاهش نرخ ارز را باور ندارند؟

انتظارات عقلانی نزد عاملین اقتصادی از روندهای گذشته، وضعیت فعلی و روندهای آینده اقتصاد ایران اجازه نمی دهد وعده کاهش نرخ ارز باور شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ دکتر عباس علوی‌راد دانشیار اقتصاد دانشگاه و رئیس دانشگاه آزاد ابرکوه نوشت:

  یکی از چالش برانگیز ترین بحث‌های سه ماهه اخیر سال ۱۳۹۶ در اقتصاد ایران قیمت نرخ ارز است. نرخی که از آذر ماه گذشته با تغییرات محسوسی روبه رو شد و به شکل بی سابقه ای دست کم در بهمن ماه سال جاری با افزایش قیمت مواجه شد.

  رئیس جمهور در آخرین گفتگوی تلویزیونی با مردم وعده کاهش نرخ ارز و آرامش بازار را داد. رئیس کل بانک مرکزی نیز در چند روز گذشته از مردم خواست که ارز نخرند و وعده داد که قیمت ارز تعدیل خواهد شد. اما این وعده ها عملی نشد و برای اولین بار دلار از مرز ۴۷۰۰ تومان عبور کرد.

 پرسش اصلی اکنون این است که اساسا چرا وعده های نخستین مقام اجرایی کشور و رئیس مهمترین نهاد پولی ملی در مورد تعدیل نرخ ارز جدی گرفته نمی شود؟

  شکننده بودن حجم ذخایر ارزی کشور و روندهای آتی آن‌ بر اساس وجود تنش های منطقه ای، وضعیت نامناسب مالی دولت و بروز کسری های بودجه قابل ملاحظه در سال جاری، حجم بالای نقدینگی در کشور و عبور از مرز ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان در آبان ۱۳۹۶ و نهایتاً اوضاع نابسامان بانک ها و مشکلاتی که برای سپرده های مردم از سوی برخی بانک ها و موسسات اعتباری ایجاد شده است اجازه نمی دهد این وعده ها توسط عاملین اقتصادی باور شوند.

  البته موارد فوق برخی از دلایل عدم همراهی عاملین اقتصادی با وعده های رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی در مورد به آرامش رسیدن بازار ارز می باشد.

  جدای از اثرات ویرانگر کاهش ارزش پول ملی و نوسانات ارزی بر پیکر اقتصاد ایران، اینکه عاملین اقتصادی مسیری کاملا مخالف وعده های دولت در بازار ارز را انتخاب می کنند بسیار خطرناک است. دولت و شخص رئیس جمهور محترم به این قسمت ماجرا هم توجه داشته باشند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 53867

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب