گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با فناور برتر سال ۹۶ کشور :

وجود توان رقابت در کشور به لحاظ نیروی انسانی، زمین و اقلیم مناسب، در برابر کشورهای توسعه یافته یک فرصت است

فناور برتر کشور در سال ۹۶ گفت : توان عملیاتی کردن نتایج تحقیقاتی و تولید در سطح تجاری باعث شد تا به عنوان فناور برتر سال ۹۶ کشور از طرف وزیر علوم و تحقیقات مورد تجلیل قرار بگیرم .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ دکتر علی جعفری مفیدآبادی رئیس کارگروه کشاورزی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گلستان به عنوان فناور برتر کشور در آیین بزرگداشت هفته علم و فناوری انتخاب گردید و از طرف وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری مورد تجلیل قرار گرفت.

علی جعفری مفید آبادی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان و دارای مرتبه دانشیار پژوهشی پایه 23 می باشد .

او چند سالی را با سازمان بسیج علمی استان همکاری می کند و نظرات و پیشنهادات جامع و موثری در حوزه کشاورزی استان گلستان دارد که می تواند به عنوان منبعی ارزشمند از تجربه در اختیار مسئولان استانی و علاقه مندان حوزه پژوهش در حوزه کشاورزی استان قرار بگیرد.

در همین رابطه خبرگزاری علم و فناوری مصاحبه ای با وی ترتیب داده که از منظرتان می گذرد :

سوال : آقای دکتر جعفری ، لطفا بیوگرافی کوتاهی از خودتان بفرمایید .

بنام خدا ، ضمن تشکر از شما خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ، علی جعفری مفید آبادی متولد سال 1339 از شهرستان کردکوی و دارای سه فرزند می باشم.

در سال 1992 مدرک تحصیلی كارشناسي ارشد اصلاح نباتات را از دانشگاه علوم كشاورزي گودولوي مجارستان دریافت کردم و دكتري(PhD )اصلاح نباتات گرايش بيوتكنولوژي گياهي از آكادمي علوم مجارستان را در سال 1995 اخذ کردم.

سوال : در مورد سوابق شغلی خودتان نیز بفرمایید؟

بنده در جاهای مختلفی کار کردم که می توان به جهاد سازندگی گرگان – کمیته کشاورزی  (1359-1360) ، جهاد دانشگاهی دانشگاه کشاورزی گرگان (1360- 1364) ، جهاد سازندگی کردستان و گرگان (1364-1368) ، دانشجوی بورسیه وزارت جهاد سازندگی (1368-1375) ، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع (1375-1383) ، موسسه تحقیقات پنبه کشور(1383-1390) ، موسسه تحقیقات ثبت گواهی بذر و نهال (1390-1391) ، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان (1991-1993) اشاره کرد .

سوال : ایا تاکنون مسئولیتهای اجرایی هم داشتید؟

بله ، رئیس گروه تحقیقاتی و آزمایشگاه کشت بافت موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع (1376-1382) ، رئیس موسسه تحقیقات پنبه کشور (1383-1390) ،  مسئولیت گروه و آزمایشگاه بیوتکنولوژِی مرکز تحقیقات کشاورزی استان گلستان (1391 ادامه دارد) ،  مشاور بیوتکنولوژی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان (1391- ادامه دارد) ، عضویت در شورای عالی تحقیقات کشاورزی (1383-1390) ، عضویت در کمسیون پنبه وزارت جهاد کشاورزی (1383-1390) و مسئولیت کارگروه کشاورزی سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان گلستان را به عهده داشتم.

سوال : چطور شد که شما به عنوان فناور برتر کشوری در هفته پژوهش امسال انتخاب شدید ؟

شاخصه انتخاب اینجانب به عنوان فناور، توان عملیاتی کردن نتایج تحقیقاتی و تولید در سطح تجاری  می باشد که  شامل:

1- معرفی و آزاد سازی دو رقم پنبه جدید بنام گلستان و ارمغان در سال 1388 پس از گذشت حدود چهل سال که از معرفی ارقام قدیمی نظیر ساحل گذشته بود. این عمل علاوه بر ایجاد رمق دوباره در کشاورزان پنبه کار منجر به خود اتکایی و خود باوری در محققین شد و اینکه ما می توانیم. 

2- بکارگیری دانش فنی روش تغذیه مصنوعی جنین در معرفی و تولید نهال هیبرید صنوبر یک گونه درختی برای توسعه زراعت چوب و احیاء بیشه زارهای متروکه جنوب کشور شد.

3- عملیاتی کردن پروتکل تولید غده های عاری از عوامل آلودگی سیب زمینی شیرین به عنوان یک محصول جدید در الگوی کشت استان گلستان (کشت دوم پس از گندم). لازم به ذکر است که پروتکل مذکور در حال واگذاری به شرکت کشت بافت هیرکان می باشد.

سوال : آقای دکتر دستاوردهای بخش کشاورزی استان گلستان بعد از انقلاب را می توانید بگویید؟

باید اشاره کنم از مهمترین اقدامات اولیه انقلاب، اعزام نخبگان به خارج از کشور جهت جبران عقب ماندگی تکنولوژی در بخش کشاورزی و افزایش دانش اساتید و محققان کشور بود که با درایت مسئولین انجام شد. و امروز شاهد توانمندی دانش بخش کشاورزی کشور در ورود به مقوله های فنی دنیا هستیم.

همچنین  افزایش تولیدات  بخش کشاورزی در چهار دهه دوره انقلاب، مطابق با نیاز غذایی جمعیت رو به افزایش، از دستاورد بزرگ دولتها و بیانگر تلاش نظام در بخش کشاورزی است. مع الوصف تنگناها و موانع در استفاده از همه ظرفیت های بخش کشاورزی برای تولید بیشتر، صادرات و ایجاد زمینه اشتغال بویژه برای فارغ التحصیلان وجود  دارد که باید رفع گردد.

سوال : آقای دکتر جعفری مفید آبادی ، فرصت ها و تهدیدات در بخش کشاورزی استان گلستان را می توانید بر شمارید؟

وجود توان رقابت در کشور به لحاظ نیروی انسانی، زمین و اقلیم مناسب، در برابر کشورهای توسعه یافته یک فرصت است که می بایست با برنامه ریزی به آن پرداخته شود. حداقل در رفع نیازهای کشور. موارد تهدید نیز به اختصار بیان می شود.

1- اصلاح نظام مدیریتی کشور، حدود چهار دهه است که متاسفانه کمتر به شاخصه های فنی در کنار سایر شاخصه ها در انتساب مدیران توجه می شود و بیشتر شاخصه های سیاسی، گرو گرایی و دسته بندی  مورد توجه است. مزید بر این مدیرانی که با شاخصهای سیاسی انتصاب می شوند حالا مدارک ورقه ای دانشگاهی را هم با خود یدک می کشند.

2- نیازمند به جذب سرمایه های مردمی و سرمایه های خارجی در توسعه بخش کشاورزی بویژه ایجاد شرکتهای کشت و صنعت که از اصول اقتصاد مقاومتی است و با درخواست مقام معظم رهبری در هدایت سرمایه های مردمی بسمت تولیدمطابقت دارد.

3- پایین بودن نرخ بهره وری از زمین و منابع، با توجه به شیوه کشاورزی سنتی و معیشتی تهدید دیگری است که با ارائه راهکارهای مناسب می بایست به آن پرداخته شود.  

4- از دیگر تهدیدات موجود در بخش کشاورزی، عدم استفاده از تمام ظرفیت دانشگاهی و وزارتخانه های اجرایی بخش کشاورزی کشور بدلیل ارزشیابی مقاله و کتاب محوری اعضای هیئت علمی است که بارها مورد تذکر مقام معظم رهبری، ریاست  محترم جمهور و ریاست محترم مجلس تحت عنوان رویکرد نا مطلوب تحقیقات مقاله محور از آن یاد شد.

مصاحبه  از : جواد عموزاد

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 54171

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب