عرضه گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصدی در سیستم بان خبرگزاری علم و فناوری - عرضه گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصدی در سیستم بانکی و چند پرسش از تیم اقتصادی دولت

عرضه گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصدی در سیستم بانکی و چند پرسش از تیم اقتصادی دولت

هزینه های بی اعتبار شدن دولت بر اثر سیاست های اقتصادی بی ثبات و ناپایدار بسیار سنگین و شاید غیر قابل جبران باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛  بعد از افزایش نرخ ارز در ۳ ماه گذشته و کاهش ۲۵ درصدی ارزش پول ملی در بهمن ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل، کار دولتمردان از نصیحت کردن مردم  برای عدم ورود به بازار ارز برای سرمایه گذاری گذشت و بسته سیاستی سه گانه بانک مرکزی برای کنترل افزایش قیمت ارز امروز رو نمایی شد.

  یکی از سیاست های سه گانه بانک مرکزی، اعطای مجوز عرضه گواهی سپرده ریالی با نرخ سود ۲۰ درصدی به سیستم بانکی می باشد.

  در شرایط کنونی چند پرسش از تیم اقتصادی دولت مطرح می شود که پاسخ های آن، جدا از کارگزاران اقتصادی، برای حامیان دولت بسیار ضروری است.

  اساسا اگر قرار بود بعد از ۵ ماه از ابلاغ دستورالعمل کاهش نرخ سود سپرده به ۱۵ درصد، مجدد نرخ سود به ۲۰ درصد افزایش باید، چرا از ابتدا کاهش یافت؟

  اگر سیستم بانکی برای سپرده ها ۲۰ درصد سود بدهد، برای حفظ حاشیه سود خود قرار است با چه نرخ سودی تسهیلات بدهد؟

  استدلال دولت برای کاهش نرخ سود سپرده ها، کاهش نرخ تورم به حدود ۱۰ درصد بود. مگر نرخ تورم اکنون اضافه شده که نرخ سود سپرده به ۲۰ درصد بازگشته؟

  با نرخ سود ۲۰ درصد برای سپرده گذاران و احتمالا بالای ۲۳ درصد برای دریافت کنندگان تسهیلات، انگیره ای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باقی می ماند؟

  با این سیاست های پولی صلاحدیدی و نبوده قاعده در سیاست گذاری ها، هزینه بی اعتباری دولت نزد کارگزاران اقتصادی را چی کسی و چگونه پرداخت خواهد کرد؟

  تیم اقتصادی دولت دوازدهم توجه داشته باشد هزینه های بی اعتبار شدن دولت بر اثر سیاست های اقتصادی بی ثبات و ناپایدار بسیار سنگین و شاید غیر قابل جبران باشد.

دکتر عباس علوی‌راد

دانشیار اقتصاد دانشگاه و رئیس دانشگاه آزاد ابرکوه

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴:۰۰

شناسه خبر: 55027

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب