در نشست خبری کنگره «جراحی سرطان» مطرح شد:

شریفیان: تشخیص سرطان در مرحله ابتدائی ۹۵ درصد در درمان تاثیر دارد/ مستعان: سن شیوع سرطان پستان در زنان کاهش یافته است

مدیر گروه گوش، بینی و گلو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر تاثیر زودرس سرطان در درمان بیماری گفت: چنانچه بیمار سرطان در مرحله اولیه تشخیص داده شود ۹۵ درصد در درمان بیماری تاثیر دارد و منجرب به فوت نمی‌شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ محمدرضا شریفیان در نشست خبری کنگره «جراحی سرطان» که در سالن شورای ساختمان شهرک سلامت شهید فکوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: روز چهاشنبه کنگره جراحی به مدت سه روز  با محوریت جراحی سرطان‌ها در برج سپید برگزار می شود.

مدیر گروه گوش، بینی و گلوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: ۱۰۰ میهمان از سراسر کشور در کنگره شرکت می‌کنند و سخنران افتتاحیه دارابی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.

شریفیان خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ مقاله به کنگره ارسال شده است که به صورت پنل و سخنرانی ارائه می‌شود.

 مدیر گروه گوش، بینی و گلوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد متذکر شد: علت انتخاب این عنوان این است که سرطان به دلایل مختلف  چون  افزایش سن بالا، بدی شرایط محیطی و آب و هوا و مشکلات تغذیه در حال افزایش است.

وی ضمن اشاره به این‌که مسئله مهم در خصوص سرطان‌ها کنترل و برخورد با آنها است اظهار کرد: در این کنگره جنبه‌های مختلف این بیماری مورد توجه قرار می‌گیرد.

شریفیان در خصوص میزان تاثیر آلودگی هوا در ایجاد بیماری سرطان گفت: مطالعه‌ای به طور دقیق مشخص نکرده که آلودگی‌های هوا می‌تواند ریسک سرطان را افزایش دهد یا خیر؟ احتمالا وجود دارد؛ اما اثبات نشده است.

دبیر اجرایی کنگره جراحی سرطان افزود: ایجاد بیماری سرطان بستگی به آلودگی محل دارد و  آلودگی‌های ناشی از رادیواکتیو در هوا نیز سرطان‌زا است.

وی بیان کرد: عوامل محیطی، الکل، مواد غذایی دارای افزودنی، کپک زده و مواد غذایی فرآورده شده در ایجاد سرطان تاثیر دارند؛ اما انواع دخانیات و مواد مخدر مانند تریاک و مواد مخدر صنعتی بیشترین تاثیر را در ایجاد این بیماری دارند.

شریفیان اظهار کرد: استرس از ریز فاکتور‌های که باعث اختلال سیستم ایمنی می‌شود که در ایجاد سرطان تاثیر دارد.

مدیر گروه حلق، بینی و گلوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تشخیص زود رس را در درمان بیماری سرطان موثر دانست و گفت: تشخیص این بیماری در مرحله اولیه می‌تواند تا ۹۵ درصد در درمان بیماری تاثیرگذار است و منجرب به مرگ نشود.

کنگره جراحی سرطان به جنبه‌های عمومی سرطان می‌پردازد

در ادامه لیلا مستعان، دبیر علمی کنگره جراحی سرطان و فلوشیپ جراحی سر و گردن گفت: سرطان دومین عامل مرگ ومیر افراد است که تا آخر عمر فرد و خانواده او را در گیر می‌کند و حتی ممکن در برخی موارد به قیمت نابودی خانواده بیمار نیز تمام شود.

دبیر کنگره علمی جراحی سرطان افزود: درمان این بیماری در کشور ما به خاطر نبود منابع مالی قوی برای فرد و سیستم درمانی کشور معضلاتی را ایجاد می‌کند به این خاطر کنگره جراحی سرطان صرفا نظر از مسائل علمی روز که در درمان بیماران به صورت جدید وارد شده سعی دارد که به قسمت های دیگر از این بیماری بپردازد که شاید کمتر به آنها توجه و نادیده گرفته می‌شود و در عین حال به اندازه خود بیماری برای بیمار و خانواده‌اش  اهمیت دارد.

فلوشیپ جراحی سر و گردن تاکید کرد: علاوه بر درمان این بیماران پزشک باید به جنبه‌های مختلف این قضیه نیز فکر کند، بنابراین در پنل‌های که عموما برای تمام رشته‌ها برگزار می کنیم عمدتا سعی می‌شود که  به این جنبه‌های تاثیر گذار در زندگی بیماران توجه شود و همین طور معضلاتی که اخیرا در درمان بیماران سرطانی و بیماری‌های رشته دیگر اضافه شده است.

وی متذکر شد: مسائل غیر علمی و غیر اختصاصی به صورت اشتباه وارد مقوله پزشکی شده و جاگیر می شوند، به این خاطر  در کنگره پنلی در رابطه با جایگاه طب سنتی در درمان بیماری سرطان نیز اختصاص داده‌ایم.

مستعان اظهار کرد: به کرات مواجه با بیمارانی می‌شویم که به بیراه رفته‌اند  واین منجرب به از دست دادن جانشان می‌شود، باورهای غلط در جامعه زیاد است، بیمار به مطالب کانال تلگرامی توجه می‌کند؛ اما به حرف پزشک خود توجه‌ای نمی‌کنند.

دبیر علمی کنگره خاطرنشان کرد: پنل  داریم که مسئله اقتصادی در درمان سرطان را بررسی می کند که روز پنج شنبه ساعت ۱۱ با حضور بنیادی، نماینده مجلس بنیادی، درخشان، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی، اکبری، استاد اقتصاد سلامت در دانشگاه تهران و نمایندگان بیمه سلامت کشور برگزار می‌شود.

فلوشیپ سر و گردن ابراز کرد: این پنل برای این است که به جمع بندی برسیم که بیمار در درمان بیماریش چی می‌خواهد، پزشک چه خدماتی باید ارائه کند  و انتظار بیمه‌ها در این جا چیست؟ چون خیلی وقت‌ها هدایت پزشک توسط سیستم‌های بیمه‌ها صورت می‌گیرد.

وی در ادامه سخنان خود به عوامل افزایش سرطان اشاره کرد و گفت: مصرف سیگار که عامل سرطان است در جامعه ایران رو به افزایش است؛ اما در کشورهای غربی روبه کاهش است.

مستعان افزود: آلودگی هوا بیشتر در بیمارهای قلبی و عروقی تاثیر گذار است و اثبات قطعی نشده که سرطان زا است چون  قبل از این که این قدر تاثیر گذار باشد که بخواهد به فرد صدمه بزند، بیماری قلبی و تنفسی به مریض ضربه می‌زند و می تواند خطرات مرگ داشته باشد.

دبیر علمی کنگره جراحی سرطان یکی دیگر از دلایل افزایش این بیماری را آگاهی مردم و مراجع آنان به پزشک دانست و بیان کرد: یک درصدی از بیماری‌ها وقتی افزایش می‌یابد که آگاهی و اطلاع مردم از بیماری است و در نتیجه مراجعه آن به پزشک بیشتر می‌شود که این در سال ها اخیر قابل توجه بوده است.

 فلوشیپ سر و گردن خاطرنشان کرد: کاهش فوق العاده قیمت درمان باعث شد که کسانی که اصلا مراجعه نمی‌کردند به پزشک مراجعه کنند واین‌ها افرادی هستند که وجود داشته‌اند و اکنون وارد آمار می‌شوند.

 وی اظهار کرد: سن شیوع سرطان در زنان پایین آمده است، یعنی در دهی دوم وسوم زندگی موارد متعددی هستند که در حال درمان هستند وبایدریشه یابی شود که علت آن چیست؟

مستعان ابراز کرد: سرطان‌های شایع معده، مری، پوست، دستگاه گوارش و پستان است، البته میزان شیوع این بیماری‌ها در مناطق مختلف فرق دارد و بستگی به سبک زندگی و جغرافیایی دارد.

دبیر علمی کنگره جراحی سرطان یادآور شد: در خراسان رضوی سرطان حنجره زیاد است.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 55766

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب