یک متخصص زنان بیان کرد:

تولد هر کودک عمر مادر را طولانی می‌کند/ بارداری ریسک سرطان را در مادر کاهش می‌دهد

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هر تولدی عمر مادر را زیاد می‌کند، چون ریسک ابتلاء به سرطان‌های شایع مانند رحم، تخمدان و پستان را در بدن آنان کاهش می‌دهد.

 ملیحه حسن‌زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ در خصوص تاثیرات مثبت بارداری در مادران گفت: تولد هر کودک عمر مادر را افزایش می‌هد، تعداد حاملگی بالا ریسک  ابتلاء زنان به بیماری‌های چون سرطان‌ رحم، تخمدان  و پستان را کم می‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به این‌که در حال حاضر سرطان رحم، تخمدان و پستان نسبت به قبل افزایش یافته است افزود: متاسفانه اکنون سرطان پستان بسیار شایع است و از هر هشت خانم یکی به این بیماری مبتلاء می‌شود.

این متخصص زنان بیان کرد: بچه‌دار نشدن و یا فرزندآوری در سن بالا ، زمینه ساز سرطان پستان است و  ریسک ابتلاء به این بیماری در چنین افرادی افزایش پیدا می‌کند.

 فلوشیپ سرطان زنان متذکر شد: بیماری سرطان یکی از علل کاهش عمر است که بارداری و شیر دادن نوزاد هرمون‌های سرطان زا در بدن مادر را غیر فعال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:  وجود  بیماری‌های چون دیابت در زنان ارتباطی به بارداری ندارد و  ممکن دیابت در کسانی که در سن بالا فرزند دار می‌شوند خودش را نشان دهد؛ اما ربطی به حاملگی ندارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: این‌که گفته می‌شود، فرزندآوری طول عمر مادران را کاهش می‌دهد پایه علمی ندارد و درست نیست، بلکه عمر مادر افزایش می‌یابد.

حسن‌زاده در خصوص تاثیرات مخرب تغذیه نامناسب در زمان بارداری گفت: جنین مواد مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین می‌کند و چنانچه تغذیه در این دوران کامل ودرست نباشد مشکلاتی مانند پوکی استخوان و کم خونی برای مادر ایجاد می‌شود.

این متخصص  زنان بیان کرد: علاوه بر تغذیه مناسب در دوران بارداری باید مکمل‌های غذایی مانند آهن نیز به بدن مادر برسد و گرنه مادر دچار کم خونی می شود.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹:۰۹

شناسه خبر: 57118

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب