رئيس انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران بیان کرد:

کمبود دستگاه رادیوتراپی یکی از اشکالات در درمان سرطان است

رئيس انجمن رادیولوژی و انکولوژی ایران گفت: کمبود دستگاه رادیوتراپی یکی از اشکلات در درمان بیماریی‌های سرطان در کشور است و ۵۰ درصد از بیماران به این دلیل فوت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ محمد رضا قوام نصیری در حاشیه کنگره جراحی سرطان در جمع خبرنگاران در خصوص شیوع سرطان در ایران گفت: مری یکی از سرطان‌های شایع در محدود شمال وشمال شرقی کشور و محدود ترکمن صحرا است.

رئيس انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران علت این بیماری وجود مواد سرطان‌زا در طبیعت و ذخیر شده در گندم دانست و افزود: از دیگر سرطان‌های شایع در کشور سرطان معده، پستان و خون در اطفال و بزرگسالان است که در  دهه اخیر  افزایش داشته‌اند.

قوام نصیری میزا ن مرگ و میر بیماران سرطانی در مقایسه با کشورهای دنیا به دلیل کمبود دستگاه رادیوتراپی ۵۰ درصد بیشتر است خاطرنشان کرد: این دستگاه در مقایسه با دستگاه‌ها دنیا زیاد به روز نیست در صورتی که با دستگاه‌های رادتراپی پیشرفته می‌توان ۲۵ درصد از این بیماران را تحت درمان قرار داد.

وی متذکر شد: طبق استاندارهای بین‌المللی باید به ازای هر یک ونیم میلیون نفر یک دستگاه رادیوتراپی وجود داشته باشد که در ایران به دلیل گرانی این دستگاه  نسبت به شاخص‌های دنیا کمبود دارد.

 وی افزود: در کشورهای مانند آلمان، انگلیس و کاناد به ازای هر ۷۰۰ هزار نفر یک دستگاه وجود دارد.

رئيس انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران  بیان کرد: از سال ۹۲  برای بهبود در وضعیت سرطان در کشور کمیته جامع ملی سرطان شکل گرفته است.

رئيس انجمن رادیولوژی و انکولوژی ایران  خاطرنشان کرد: از نظر شیمی درمانی و داروهای

جدید و هدفمند و فاکتورهای دیگر درمانی وضعیت خوب است و تحت سازمان‌های بیمه‌گر هستند.

وی یادآور شد: در کشور حدود ۵ هزار نفر به سرطان معده مبتلاء می‎شوند وعلت این بیماری‌ها استفاده از غذاهای نامناسب، استرس، الودگی های محیط و اجتماعی است.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲:۱۰

شناسه خبر: 57260

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب