حسن علم‌الهدیی در گفت‌ و گو با خبرگزاری علم و فناوری:

وقف در حوزه علم و فناوری کمک به دانش و تبدیل محصول آن به ثروت است

رئیس پارک علم و فناوری گفت: وقف در حوزه علم و فناوری کمک به دانش و تبدیل محصول آن به ثروت است که متاسفانه با وجود اهمیت این وقف هنوز به صورت مدل وفرهنگ در نیامده است

سید حسن علم الهدیی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ در خصوص وقف علم و فناوری گفت: در طول تاریخ اسلامی و ملی بحث وقف را به صورت جدی داشته‌ایم که از جمله آنها وقف آب، آب انبارها، منازل، باغبات و موقفه‌های امام رضا(ع) و مدرسه‌سازی بوده است.

رئيس پارک علم وفناوری خراسان رضوی ضمن اشاره به این‌که اکنون نیز در جهت فرهنگ سازی در حوزه وقف علم و فناوری کار بسیاری باید کرد افزود: صاحبان  ثروت با روشن بینی و راهنمایی دستگاه‌هایی مانند اوقاف، دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری می‌توانند  جوانان تحصیل کرده را به سمت مشاغل، بنگاه‌ها، امکانات و تاسیساتی سوق دهند که مولد اشتغال و تولید‌اند، به این ترتیب  می‌توان جهت وقف را در حوزه دانشی، فناوری وصنعتی گسترده کنیم.

علم الهدیی خاطرنشان کرد: این جوانان که گلوگاه‌های‌ اقتصادی، اجتماعی و امنیتی کشور  به حساب می‌آیند درصد بالای از آنان یا بیکاراند و یا در مشاغل غیر تخصصی رشته تحصیلی خود مشغول‌ هستند.

وی متذکر شد: امروز کسب و کارهای مختلف و پرسود در فضای مجازی، گردشگری و آی سی تی در دنیا وجود دارد که واقفین می‌توان به آنها  پردازند و این‌ کسب وکارها روزنه‌های جدید در جهت گسترده کردن وقف علم و فناوری‌ هستند.

رئيس پارک علم و فناوری خراسان رضوی اظهار کرد: کار خیر که صرفا مدرسه سازی نیست و امروزه این حوزه اشباع شده است، کمک به  تاسیس امکانات شرکت‌های فناور، موسسات فناور، شرکت‌های دانش بینان  و به کارگیری جوانان در این حوزه وقفه‌هایی هستند که می‌تواند به مرز  دانش و اشتغال کمک کند و صدقه جاریه باشد.

علم الهدیی تاکید کرد: امروز باید مرزهایی وقف را گسترش دهیم و اطلاع رسانی کنیم.

هدف از تاسیس کمیته وقف علم و فناوری تبلیغ مدل جدیدی از وقف بوده است

وی در خصوص هدف از تشکیل کمیته وقف علم وفناوری در خراسان رضوی ابراز کرد: هدف از تاسیس این کمیته تبلیغ و پیاده‌سازی مدل جدیدی از وقف در حوزه دانشی و فناوری  چه در بحث سخت افزاری ونرم افزاری بوده است.

علم‌الهدیی یادآورشد: اقداماتی در این زمینه گسترش وقف علم و فناوری انجام شده است؛ اما باید کار بیشتری صورت بگیرد که  مردم با این حوزه آشنا شوند.

وقف در حد منزل کوچک هم می‌تواند باشد

رئيس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در ادامه سخنان خود با بیان این نکته که ملاک این نیست که فرد چند میلیارد تومان وقف کند گفت: بلکه  این وقف‌ می‌تواند درحد یک منزل کوچک باشد که  برای تحصیل دانشجویان و اشتغال آنان مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: به نظر من  واقفین می‌توانند کارآفرینان بزرگی نیز باشند که قشر تحصیل کرده را  به کار بگیرند، چون در توان دولت نیست که برای جوانان تحصیل کرده با نرخ رشد بیکاری ۶۵ درصدی کارآفرینی کند، بنابراین مردم باید این کار را می‌توانند انجام دهند که این نیاز به مردمی کردن وقف در حوزه‌های جدید دارد.

علم الهدیی بیان کرد:  مردمی کردن کارخیر در حوزه دانش و فناوری خود بزرگترین ارزش است و می‌تواند کارساز باشد.

وقف کمک به دانش وتبدیل محصول به ثروت است

رئيس پارک علم و فناوری خراسان رضوی متذکر شد:  وقف در حوزه علم و فناوری کمک به دانش  وتبدیل محصول به ثروت است که متاسفانه با وجود اهمیت این وقف هنوز به صورت مدل وفرهنگ در نیامده و این یکی از دغدغه‌های امروز ما است.

وی خاطرنشان کرد: اساتید و نخبگان نیز می‌توانند از طریق وقف کردن برخی از امکانات و کارهای تحقیقاتی خود در گسترش این نوع وقف موثر باشند و نمونه‌هایی داشته‌ایم که  اساتیدی منزل خود را وقف کرده‌ است.

پارک علم وفناوری با برخی خیرین وارد مذاکر شده است

رئیس پارک علم و فناوری خراسات رضوی در خصوص حمایت و برنامه‌های پارک علم وفناوری خراسان رضوی  از شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد: این پارک در جهت حمایت از جوانان و شرکت‌های آنان با برخی خیرین وارد مذاکره شده‌ و اساسنامه‌هایی هم نوشته‌اند که متاسفانه اتفاق خاصی نیفتاده است؛ اما پیگیر هستیم که از مسیر کمیته وقف علم و فناوری مشارکت‌هایی را شروع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پارک علم وفناوری خراسان رضوی مشارکتی با اوقاف دارد و آنها اعلام حاضر شدند که از محل وقف‌هایی که در اختیارشان است در برخی از پروژه‌های علمی و فناوری سرمایه‌گذاری کنند که مقدمات یکی از این مشارکت‌ها نیز  فراهم شده است.

علم الهدیی اظهار کرد: ممکن موسسات توسعه یافته  به این سرمایه‌ها نیاز نداشته باشند؛ اما موسسات نوپا چرا؟ که مسیرهای مختلف برای کمک به این موسسات  وجود دارد.

وی اظهار کرد:  از مهمترین کمک‌های خیرین به شرکت‌های دانش بینان دادن مکان است که اکنون شاید ۲۰ طرح داریم که نیاز به مکان  برای پیاده شدن دارند.

نوع حمایت پارک علم وفناوری از شکت‌های دانش بنیان

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در خصوص نوع حمایت پارک علم و فناوری از شرکت های دانش بنیان گفت: یکی از این حمایت‌ها دادن وام به شرکت های نوپا است که البته میزان دادن این وام  به هر شرکت بستگی به کار آنها دارد.

وی افزود: برای شرکت‌هایی پیش رشد تا سقف پنج میلیون تومان و شرکت هایی در حال رشد بسته به طرح‌شان حداقل ۵۰ میلیون تومان  وام دریافت می‌کنند.

علم الهدیی بیان کرد: چنانچه شرکتی به مبلغ بیشتر نیاز داشت، می‌تواند از طریق صندوق‌های مختلف مانند صندوق نوآوری تهران و صندوق پژوهش فناوری پارک علم وفناوری خراسان رضوی اقدام کند که در سه سال اخیر بیش از ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات از این صندوق‌ها  با نرخ سود پایین‌ دریافت کرده‌اند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی خاطرنشان کرد:  یکی از مشکلات این شرکت‌ها دادن ضمانت به این صندوق ها جهت دریافت وام است که خیرین می‌توانند در این زمینه وارد شوند و ضامن وام این شرکت ها شوند که خود کار بزرگی است.

وی اظهار کرد: وام چهار درصدی  هم داریم که عمدتا این وام‌ها برای شرکت‌های دانش بنیان است و چنانچه این شرکت‌ها دانش بنیان نباشند، باید از مسیرهای دیگر به آنها کمک کرد.

دانش قوام دهند اقتصاد مقاومتی است

علم الهدیی در پایان یادآورشد:  این دانش است که اقتصاد مقاومتی را قوام می‌دهد که با هر لرزشی و تندباد حوادث داخلی وخارجی در هم نشکند و مبتنی بر تولید باشد. انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷:۱۹

شناسه خبر: 57741

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب