پزشکیان در جمع دانشجویان گروه علوم پزشکی مشهد:

نمی‌‌‌‌توانند در آینده به مردم خدمات سلامت ارائه کنند/ عدم اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری به دلیل نبود پول است/ سهم وزارت بهداشت از تولید ناخالص کشور شش الی هفت درصد است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح تحول سلامت گفت: قبل از اجرای طرح تحول سلامت در خصوص شکست این طرح گفته‌‌ایم؛ اما کسی گوش نکرد وحالا مشکلاتی در نظام سلامت ایجاد کرده است ودر آینده نمی‌‌توانند به مردم خدمت ارائه کنند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ مسعود پزشکیان در جمع دانشجویان گروه علوم پزشکی مشهد که در سالن شورای دانشکده علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، در خصوص  اجرای طرح تحول سلامت گفت: قبل از اجرای طرح تحول سلامت گفته‌ایم که  این طرح شکست می‌خورد؛ اما گوش نکردند و اکنون  مشکلاتی در نظام سلامت به وجود آمده است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن بر شمردن مشکلاتی که این طرح در نظام سلامت ایجاد کرده است افزود: این طرح ناراضایتی پرسنا را دبنبال داشت و مشکلاتی برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی ایجاد کرده است، در آینده نیز نمی‌توانند به مردم خدمت ارائه کنند.

وی بیان کرد: طرح تحول سلامت امروز مانند فنری که بر آن فشار آورده‌اند و چنانچه آن را رها کنند، معلوم نیست که چه اتفاقی خواهد افتاد.

پزشکیان خاطرنشان کرد: با اجرای قوانین برنامه چهارم، ششم و سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری  تمامی این چالش‌ها حل می‌شود و در این قوانین پیشگیری اولویت  بر درمان است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آنچه که در قانون برنامه نوشته شده، بر اساس علم و تجربه است و به این سادگی نمی‌توان آن را تغییر داد.

وزارت بهداشت بیشترین اعتبار را می‌گیرد

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان این نکته که وزارت بهداشت پول بیشتری نسبت به دیگر ارگان‌ها می‌گیرد گفت:  سهم این وزارت از تولید ناخالص کشور شش الی هفت درصد است.

نوع طرح پزشک خانواده در ایران فقط هزینه ایجاد می‌کند

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی انتقاد از طرح پزشک خانواده در ایران خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که  پزشک خانواده سیستم است وبه معنای پزشک عمومی نیست.

وی اظهار کرد: طرحی که ما از پزشک خانواده ارائه کرده‌ایم غلط است، چون مطابق با طرح سایر کشورهای دنیا نیست، بنابراین این طرح فقط برای کشور هزینه ایجاد می‌کنند.

پزشکیان افزود: در آمریکا ۱۲۰ دانشکده جهت تربیت پزشک خانواده وجود دارد در صورتی که چنین دانشکدهایی در ایران نیست و برای اجرای این طرح با متخصص‌های مختلف پزشکی قرار بسته می‎‌شود که این غلط است.

آموزش بر اساس نیاز جامعه باشد موفق خواهیم بود

وی در ضمن سخنان خود نقدی هم به نوع آموزش در دانشکده‌های پزشکی زد و خاطرنشان کرد: به دانشجویان آموزش‌هایی داده می شود که برخی از آنها مطابق با نیاز جامعه نیست.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: چنانچه آموزش و تحقیقات بر اساس نیاز‌های جامعه باشد در وزارت بهداشت موفق خواهیم بود.

دریافت پول بدون انجام خدمت

پزشکیان در ضمن سخنان خود یکی دیگر از مشکلات نظام سلامت را دریافت پول بدون انجام خدمت درست توسط پزشکان دانست و ابراز کرد: در ایران  ما سلامت را خریداری نمی‌کنیم و بر اساس عملکرد به پزشک پول نمی‌دهیم،  در صورتی که  پزشکان باید بر اساس خدمات درستی که ارائه می‌کند پول دریافت کند و در دنیا نیز این چنین است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: پزشک باسود با یکبار معاینه می تواند بیماری را تشخیص دهد و پزشک کم تجربه دائما برای مریض هزینه می‌تراشد.

پزشکیان بیان کرد: در گذشته که امکاناتی مانند ام ار آی و رادیولوژی نبود پزشکان از فکر خود استفاده می کردند؛ اما امروز بیشتر اتکاء به این امکانات شده است و دکترها  از فکر خود کمتر استفاده می‌کنند.

عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری به دلیل نبود پول است

پزشکیان در خصوص عدم اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری گفت: موقع که این طرح قرار بود که به قانون تبدیل شود با آن مخالف بودم چون می‌دانستم به دلیل نبود پول اجرای نمی شود؛ اما تیم پرستاری در آن زمان فشار آورد و این اتفاق افتاد، اکنون پولی نیست که پرداخت شود.

وی در ادامه این را هم گفت که باید برای پرستاری از الگوهای موفق دنیا استفاده کنیم خاطرنشان کرد: در دنیا پرستاران درجه بندی و پرونده کاری دارند وفاصله حقوقی آنان زیاد نیست.

فاصله حقوقی پزشکان ایرانی با یکدیگر چند برابر است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که دغدغه امروز پول است بیان کرد: فاصله حقوقی در بین پزشکیان ایرانی بسیار زیاد است در صورتی که در کشور‌هایی دیگر  این گونه نیست و حداکثر حقوق یک پزشک ۶۰۰ هزار دلار است.

  پزشکیان افزود: چنانچه پزشکی در این کشورها حقوق بیشتری دریافت کند باید مالیات بیشتری نیزپرداخت کند در صورتی که در ایران این گونه نیست.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 57867

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب