معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد:

عزم جدی در اجرای طرح پزشک خانواده داریم/ مجلس با افزایش اعتبار طرح پزشک خانواده در بودجه ۹۷ مخالفت کرده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت در مشهد گفت: با وجود این که مجلس با افزایش اعتبار طرح پزشک خانواده در بودجه ۹۷ مخالفت کرده است؛ اما ما عزم جدی در اجرای کردن این طرح داریم.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ علیرضا رئیسی امروز در همایش تقدیر از بهورزان برتر که در برج سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد با بیان این‌که ایران در کنترل بیماری‌های واگیردار موفق بوده است گفت: ایران در کنترل بیماری مالاریا در منطقه موفق بوده است.

وی افزود: امروز از هر ۱۰۰ هزار جمعیت دنیا ۱۴۴ نفر مبتلا به سل می شوند که در ایران این رقم به ۱۴ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این نکته که ۷۶ درصد بار بیماری ها مربوط به بیماری های غیر واگیردار است بیان کرد: باید در کنترل این نوع از بیماری‌ها نیز موفق عمل کنیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: امروز در کشور از هر دو نفر بالای ۵۰ ساله یکی مبتلا به فشار خون است، متاسفانه برخی از این افراد از بیماری خود مطلع نیستند و تعداد کمتری از افرادی مطلع به  بیماری خود دنبال درمان آن هستند.

وی  اظهار کرد: از دیگر مشکلات سلامت در افراد کم تحریکی است که این موضوع مشکلاتی چون افزایش اضافه وزن در افراد بالای ۲۵ ساله و چربی خون در  را بدنبال داشته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت دیگر موفقیت های شبکه بهداشتی کشور را برشمرد و متذکر شد: کاهش مرگ ومیر مادران باردار و نوزادان از دیگر موفقیت‌های حوزه سلامت بعد از انقلاب اسلامی است.

 وی با تاکید بر این‌که باید به سمت پرونده الکترونیکی حرکت کرد در ادامه به ایجاد پزشک خانواده در کشور اشاره کرد و گفت: زیر ساخت های اجرای این طرح  در دوره قبل فراهم شده و اکنون در حوزه نرم افزاری نیز اقدمات خوبی صورت گرفته است.

رئیسی افزود: طبق قانون ایجاد طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از وظایف ما محسوب می شود؛ اما مجلس اعتبار این طرح در بودجه ۹۷ افزایش نداده است.

وی بیان کرد:  سال گذشته دو هزار میلیارد تومان اعتبار به این حوزه اختصاص داده شد؛ اما این مبلغ در سال ۹۶ به یک هزار میلیارد تومان کاهش یافت. قرار بود که در بودجه ۹۷ به این اعتبار افزوده شود که بنا بر اطلاعات دریافتی مجلس چنین کاری نکرده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با این وجود عزم جدی در اجرای کردن این طرح داریم و از جمله اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته است، تربیت متخصین پزشک خانواده بوده است.

رئیسی اظهار کرد: در نظر داریم، پزشکان عمومی فعال در برنامه پزشک خانواده را تعریف یک برنامه آموزشی شش ماه وارد سیستم کنیم. 

در این همایش 220 بهروز و مربی نمونه در سطح کشور تقدیر شدند که 9 نفر از این تعداد در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت دارند. انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 57940

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب