توسط مخترع قزوینی صورت گرفت؛

ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور خودرو

مخترع قزوینی با حمایت سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان قزوین موفق به ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ بهزاد کاملان مخترع قزوینی با حمایت سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان قزوین موفق به ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور شده است.

کاملان در مورد مشکل در پوش‌های قدیمی اظهار کرد: در پوش‌های قدیمی فیلتر روغن از جنس پلاستیک بوده و بدلیل روش تولید آن که روش تزریق پلاستیک می باشد ، درسطح جدایش قالب ، رزوه و جاي اورینگ آن داراي پلیسه بوده که این امر باعث نشت روغن می گردد.

وی افزود: از دیگر عیوب این قاب این است که بدلیل اینکه این قاب بر روي یک قطعه آلومینیومی مونتاژمی گردد بدلیل اختلاف جنس و طبعا اختلاف ضریب انبساط حرارتی دچار مشکل آب بندي می گردند و معمولا در مدت کوتاهی دچار نشت روغن می گردد.

         

این مخترع قزوین اضافه کرد: معمولا در اثر بستن و یا باز کردن آن ، هنگام تعویض فیلتر روغن ،از محل آچار خورمی شکند.این قاب بایستی توسط آچار ترکمتر که توانایی محدود کردن گشتاور بستن را دارد با حداکثر گشتاور 30 نیوتن متر باید بسته شود .

کاملان تصریح کرد:متاسفانه بدلیل عدم آشنایی سرویس کاران و یا گران بودن این آچار و یا عدم وجود گسترده در بازار وعدم الزام سرویس کاران به استفاده از این آچار ، سرویس کاران هنگام بستن درپوش ، یا گشتاور اضافی به محل آچار خور درپوش اعمال می کنند و درپوش در موضع آچار خور می شکند.

 وی اذعان کرد: مشکل بعدي باز کردن درپوش شکسته شده  می باشد و یا اینکه به جهت داشتن نگرانی از شکستن درپوش با گشتاور کمتري آن را می بندند که این خود باعث نشت روغن شده و احتمال موتور سوزي زیاد می گردد .

این مخترع قزوینی درمعرفی محصول اختراعی درپوش خود گفت: در محصول و اختراع جدید  این در پوش فیلتر جنس قاب از پلاستیک به آلومینیوم با آلیاژ مخصوص تغییر کرده است. که استحکام و انتقال حرارت بهتر جهت خنک شدن روغن را به همراه دارد .و همچنین خنک شدن روغن باعث دوام بیشترروغن شده و عمر موتور را زیاد می کند .

 وی در ادامه به قابلیتها و مزایتهای درپوش فیلتر روغن اختراعی اشاره و  افزود: از دیگر مزیت های این درپوش تعبیه پره هایی براي انتقال حرارت بهتر، رزوه ها و جاي اورینگ تراشکاري شده بر روي تراش آچار خور توپر و نشکن .که کاملا گرد بوده و نشتی روغن را CNC  منتفی می نماید .

 کاملان در مورد مزایای دیگر این در پوش فیلتر روغن گفت: طراحی و تعبیه یک سوپاپ اطمینان جهت جلوگیري از موتور سوزي در حالتی که فیلتر کاغذي کثیف شده باشد و مانع رسیدن روغن کافی به موتور می گردد.

                                               

 

 

این مخترع اضافه کرد: داشتن عمر زیاد نامحدود، به نحوي که مالک خودرو یکبار این محصول را خریداري کرده با خیال راحت براي همیشه از این محصول استفاده میکند و اینکه این قطعه قابل تعمیر و تعویض قطعات نیز هست از دیگر قابلیتهای این محصول است.

 وی در آخر اضافه کرد: با تولید ماهیانه 10 هزار عدد محصول یک تیم ده نفره بطور مستقیم ، مشغول به کار شد و بطور غیر مستقیم بالغ بر 50 شغل ایجاد شده است و ما آمادگی پذیرش و تحویل سفارشات در بازار را داریم کما که حال حاضر هم این محصول در بازار با برند کاملان موجود و به فروش می رسد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 58692

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

ایران به جمع ۴ کشور تولیدکننده روغن‌های هوایی در دنیا پیوست

با تولید روغن‌های هوایی در یکی از شرکت‌های فناور، نیاز صنعت هوانوردی به این روغن‌ها که در انحصار ۴ شرکت اروپایی و آمریکایی بود، تامین شد و ایران در این زمینه خودکفا شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۵ نظر
حیدرشکیبا
۱ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳:۰۳

سلام کجا می تونم خریداری کنم ودرحال حاضر قیمت چند هست؟سپاس فراوان

مجید محمودی
۳ مخالف          ۱ موافق
چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۱:۰۴

سلام و همونطور که جناب صفری گفتن درپوش های پلاستیکی که ایران خودرو میذاره آشغاله .دقیقا سه هفته پیش توی شهر بندرعباس بنده خدایی از پشت ماشینم هی بوق میزنه و ماشینو که زدم کنار دیدم که دود نسبتا زیادی از کاپوت و اگزوز میزنه بیرون و کاپوت رو که زدم بالا ، دیدم دوربر درپوش فیلتر پر از روغنه و مجبور شدم برم یه لیتر روغن از تعویض روغنی تهیه کنم تا بعد با ماشین خودمو برسونم اونجا و از اونجا این درپوش آلومینیومی رو گرفتم و تا الان که ماشین روغن کم نکرده و امیدوارم هم که عمری باشه و نه 10 هزار یا 20 هزارتا به عوض کردنش.

مسعود
۳ مخالف          ۴ موافق
پنج شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳:۰۷

سلام خوب هستید یه ادرسی بدید یا یه فروشگاهی که ازش بخریم 09359773890

مهدی صفری
۳ مخالف          ۷ موافق
دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹:۳۸

یعنی باید گفت خااااک بر سر ایرانخودرو با این درپوشای پلاستیکیش، تا حالا دو بار تو جاده موندم وقتی نشتی میده چنان دودی از زیر ماشین وکاپوت بلند میشه که تمام ماشینا ازت فاصله میگیرن و با بوق و چراغ بهت الارم میدن ، یه دونه از این فلزی ها بخوام چجوری باید بگیرم و از کجا ؟ممنونم

عبدالناصر حسینی
۲ مخالف          ۵ موافق
شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۰:۳۵

خیلی خوبه یکی میخوام

اشتراک گذاری مطالب