برای اولین بار در جهان؛

دانشمندان چشم بیمار تقریبا نابینا را با سلول های بنیادی باز گرداندند/ درمان نابینایی شایع تا پنج سال آینده در دسترس خواهد بود

دانشمندان یک پچ شبکیه به طور خاص مهندسی شده را برای درمان افراد مبتلا به کاهش ناگهانی و شدید بینایی ایجاد کردند، این پزشکان چشم بیمار تقریبا نابینا را با سلول های بنیادی باز گردانده و درب جدیدی برای درمان نابینایی باز کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، دانشمندان یک پچ شبکیه به طور خاص مهندسی شده را برای درمان افراد مبتلا به کاهش ناگهانی و شدید بینایی ایجاد کردند، این پزشکان چشم بیمار تقریبا نابینا را با سلول های بنیادی باز گردانده و درب جدیدی برای درمان نابینایی باز کردند.

ماکولا لووتا (منطقه بیضوی در مرکز شبکیه) مسئول دید رنگی با وضوح بالا بالا است که در نور مناسب امکان پذیر است. هنگامی که این نوع دید به علت آسیب به ماکولا دچار اختلال می شود، این حالت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)  یا    (ARMD) نامیده می شود. ماکولا لووتا به معنای "نقطه زرد" است.

داگلاس واترز، 86 ساله از لندن، به دلیل AMD شدید، بینایی خود را در ژوئیه 2015 از دست داد. پس از چند ماه، واترز بخشی از یک آزمایش بالینی است که محققان UC سانتا باربارا در آن از سلول های چشمی حاصل از سلول های بنیادی استفاده می کنند. این بیمار ایمپلنت شبکیه خود را در بیمارستان چشم Moorfields، یک مرکز بهداشت ملی (NHS) در لندن، انگلستان دریافت کرد.
قبل از عمل، چشم آب بسیار  کم بود و او قادر به دیدن چیزی با چشم راستش نبود. پس از عمل جراحی، دید او بهبود یافت تا اینکه او روزنامه را بخواند و به همسرش در باغ کمک کند.

این مطالعه که در بیوتکنولوژی طبیعت منتشر شده، نشان دهنده نتایج پیشگامانه است. محققان می توانند ایمپلنت ایمن و کارآمدی را که به طور خاص از سلول های اپیتلیوم رنگدانه شبکیه ای مشتق شده از سلول های بنیادی برای درمان افراد مبتلا به کاهش ناگهانی شدید بینایی از AMD مرطوب استفاده کنند. این اولین بار است که یک بافت کاملا مهندسی شده با موفقیت پیوند داده شده است.

پیتر کوفی همکار نویسنده مقاله و استاد موسسه تحقیقات عصب شناسی و مدیر مرکز دانشگاه زیست شناسی و مهندسی سلول های بنیادی  UCSB می گوید: "این مطالعه نشان دهنده پیشرفت واقعی در پزشکی احیا کننده است و راهی برای گزینه های جدید درمان درافراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا مربوط به سن باز می شود"،

 AMD معمولا افراد بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و تقریبا 50 درصد از اختلالات بینایی در جهان توسعه یافته را شامل می شود. در این وضعیت دید مرکزی مسئول مطالعه خواندن  و دید طبیعی محیط را مختل می شود. AMD مرطوب ناشی از خونریزی یا تجمع مایع در ناحیه ماکولا، در مرکز شبکیه است. AMD مرطوب تقریبا همیشه با AMD خشک شروع می شود. محققان بر این باورند که این تکنیک جدید درمان آینده AMD خشک خواهد بود.
دانشمندان می خواستند ببینند که آیا سلول های شبکیه بیمار را می توان با استفاده از پچ سلول های بنیادی دوباره پر کرد. آنها از یک ابزار جراحی به طور ویژه مهندسی شده  برای قرار دادن پچ در زیر شبکیه آسیب دیده استفاده کردند. این عملیات تقریبا دو ساعت طول کشید.

علاوه براین، یک بیمار دیگر، یک زن 60 ساله بود که همچنین از AMD مرطوب رنج می برد، تحت عمل جراحی قرار گرفت. دو بیمار به مدت یک سال تحت مراقبت بودند و بهبود بینایی خود را گزارش کردند. نتایج باور نکردنی بود بیماران از حالت تقریبا نابینا قادر به خواندن 60 تا 80 کلمه در هر دقیقه با عینک خواندن معمولی شدند.

کافی، که بیش از یک دهه پیش پروژه لندن را برای درمان نابینایی تأسیس کرد، می گوید: "ما امیدواریم که این امر منجر به درمان ارزان قیمت شود که در طی پنج سال آینده برای بیماران مرکز بهداشت ملی (NHS) در لندن قابل دسترس خواهد بود."

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/stem-blindness-9285143/

زمان انتشار: شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 59431

مطالب مرتبط :
 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۴ نظر
پیمان
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰:۵۵

سلام،برادر من از 16 سالگی بعلت فشاری که تومور مغزی روی عصب بیناییش وارد میکرد الان به مدت 10 ساله که نابینا شده،لطفا خواهش میکنم راهنماییم کنید که چکار میتونم برای برگردوندن بینایی برادرم انجام بدم،هر کشور خارجی هم لازمه میتونم برم،تورو خدا راهنماییم کنین،09197051382

پیمان
۱ مخالف          ۶ موافق
شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹:۰۹

سلام،برادر من از 16 سالگی بعلت فشاری که تومور مغزی روی عصب بیناییش وارد میکرد الان به مدت 10 ساله که نابینا شده،لطفا خواهش میکنم راهنماییم کنید که چکار میتونم برای برگردوندن بینایی برادرم انجام بدم،هر کشور خارجی هم لازمه میتونم برم،تورو خدا راهنماییم کنین،

۱ مخالف          ۴ موافق
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰:۲۳

با سلام پسرمم شش ماهشه و مبتلا به بیماری چشمی میکروفتالمی از نوع خفیف هست و دیدش ضعیفه خواستم ببینم برای باز گرداندن بینایی کامل میشه ازسلولهای بنیادی استفاده کرد هزینه عمل در لندن چقدر هست؟

۰ مخالف          ۱۰ موافق
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰:۴۱

سلام . عرض ادب و احترام . یه راهنمایی میخواستم ازتون بزرگوار . عصب چشم که بعلت بیماری دویک از کار افتاده و چشم چپ نابینا شده قابل ترمیم هستش؟ لطفا راهنمایی کنید کجا مراجعه کنم ممنون میشم09353731115

اشتراک گذاری مطالب