محققان دانشگاه اکستر کشف کردند؛

مواجهه با گوسفند منجر به بیماری خودایمنی مولتیپل اسکلروز (MS) می شود

در جدیدترین مطالعه، محققان دانشگاه اکستر کشف کردند که قرار گرفتن در معرض یک سم مشخصی که عمدتا در گوسفندان یافت می شود، با توسعه MS مرتبط است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ار اصفهان، مولتیپل اسکلروز (MS) یک بیماری خودایمنی است که ارتباطات را در مغز و نخاع تضعیف می کند و در نهایت سبب ایجاد مشکلاتی در بینایی، تعادل، کنترل عضلات و دیگر فعالیت های اساسی می شود. در جدیدترین مطالعه محققان دانشگاه اکستر متوجه شده اند که قرار گرفتن در معرض یک سم مشخصی که عمدتا در گوسفندان یافت می شود، با توسعه MS مرتبط است.


 

 

اگرچه این بیماری بیش از 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد، دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود.

در حال حاضر محققان دانشگاه اکستر متوجه شده اند که قرار گرفتن در معرض یک سم مشخصی که عمدتا در گوسفندان یافت می شود، به توسعه MS مرتبط است.
بطور واضح، این بدان معنی نیست که قرار گرفتن در معرض سموم یا گوسفند موجب MS می شود، اما این نتیجه، لینک ارزشمندی برای تحقیقات در حال رشد و توجه بیشتر برای درک بهتر عوامل بیماری است.

در آخرین تحقیق، 250 نفر مورد بررسی قرار گرفتند - نیمی از آنها مبتلا به MS بودند. یافته ها نشان داد که حدود 43 درصد از بیماران مبتلا به MS، آنتی بادی را برای سم زدایی اپسیلون حمل می کنند. به این معنی که توکسین به مدت طولانی برای سیستم ایمنی بدن وجود داشته تا نسبت به آن واکنش نشان دهند.
در مقایسه، تنها 16 درصد از شرکت کنندگان که MS ندارد آنتی بادی برای سم داشتند.
از آنجا که این سم در روده گوسفند توسط باکتری کلستریدیوم پرفریژنز (Clostridium perfringens) تولید می شود، محققان نتیجه گرفتند که اگر مردم در نزدیکی گوسفند زندگی می کنند یا کار می کنند، می توانند با سموم آلوده شوند.
با این وجود، حتی اگر میزان MS در مناطقی با تعداد زیاد گوسفند بیشتر باشد، این بدان معنا نیست که قرار گرفتن در معرض توکسین لزوما MS را ایجاد می کند.

پروفسور ریک تیتبل، استاد دانشگاه، می گوید: "تحقیقات ما نشان می دهد که ارتباط بین سموم اپسیلون و MS وجود دارد.

"علل MS هنوز کاملا درک نشده و در حالی که ممکن است این سم نقش داشته باشد، فعلا برای گفتن خیلی چیزها خیلی زود است."
 
ایده این تحقیق از یک مطالعه گذشته در ایالات متحده  به دست آمده بود که آنتی بادی های توکسین اپسیلون در بیماران MS شایع تر از افراد سالم بود. نتایج نشان داد که توکسین اپسیلون ممکن است نقش مهمی در توسعه MS داشته باشد.

این غلاف میلین نامیده می شود و ساختار دقیق آن به سیستم ایمنی بدن در افرادی که MS دارند حمله می کند.  

در نتیجه، بعضی از کارشناسان فرض می کنند که توکسین می تواند باعث ایجاد MS شود.

اما در حالی که تازه ترین مطالعه   تایید کرده است که بیماران مبتلا به MS دو برابر بیشتر احتمال قرار گرفتن در معرض سموم، دارند، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا دانشمندان بتوانند درک کنند  دقیقا نقش توکسین در MSچیست.
"ما اطمینان داریم که این یافته های مهم از آخرین مطالعه به مردم برای یک پاسخ برای محرک های ناخوشایند MS کمک کند."
سیمون اسلاتر، نویسنده همکار مقاله و مدیر علوم MS، دانشگاه اکستر، می گوید: "اگر ارتباط بین توکسین اپسیلون و MS اثبات شود، این  نشان دهنده این است که واکسیناسیون درمان موثر برای جلوگیری از آن یا در مراحل اولیه بیماری است."
برای یک بیماری که در حال حاضر هیچ درمان ندارد، واکسن برای MS انقلابی خواهد بود.

این تحقیق در مجله مولتیپل اسکلروزی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencealert.com/multiple-sclerosis-sheep-exposure-linked-toxin

زمان انتشار: جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 61977

مطالب مرتبط :
نوشیدن آب چغندر باعث پیری سالم می‌شود

یک مطالعه جدید؛

نوشیدن آب چغندر باعث پیری سالم می‌شود

یک مطالعه جدید در مجله «Redox Biology» منتشر شد که نشان می‌داد نوشیدن آب چغندر ترکیبی از باکتری‌های دهان را در ارتباط با عروق خونی سالم و عملکرد مغز ایجاد می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب