بر اساس مطالعات جدید

داروی سرطان سینه می تواند رشد سلول های سرطانی را تسریع کند

دارویی که تاکنون برای درمان نوع خاصی از سرطان سینه به کار می رفت ممکن است باعث افزایش رشد سلول های سرطانی شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ حدود 20 درصد سرطان های سینه به وسیله افزایش بیش از حد پروتئین HER2 (گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی 2) ایجاد می شوند که سیگنال های تحریک رشد و تقسیم شدن را برای سلول های سرطانی ارسال می کند.

نتایج مطالعات جدید محققان موسسه فرانسیس کریک در کالج کینگز لندن و موسسه سرطان بارتز در دانشگاه کوئین مری لندن نشان داده است که داروی لاپاتینیب (Lapatinib)، هنگامی که در سلول های کشت شده در محیط آزمایشگاهی به کار رفت، باعث جفت شدن دو گیرنده HER2 و  ،HER3که منجر به افزایش رشد و تکثیر سلولی در سلول های سرطانی می شود، شد (شکل ۱).

لاپاتینیب به طور رایج توسط پزشکان در ترکیب با سایر داروهای سرطان و شیمی درمانی جهت جلوگیری و مهار گیرنده HER2 در درمان نوع خاصی از سرطان سینه به کار می رود، اما طبق بررسی های اخیر مصرف آن باعث بازگشت تومور می شود.

محققان توصیه کرده اند اثرات لاپاتینیب، با توجه به اینکه ممکن است موجب تحریک تقسیم سلولی تحت شرایط خاص به جای متوقف نمودن آن شود، در زیر مجموعه ای از بیماران مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

شکل۱- جفت های HER2-HER3- (چپ): غیر فعال، (راست): فعال.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 62804

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
مجید
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰:۳۱

سلام من همسرم دچار متاستاز سینه به مغز می باشد و Her2+می باشد و پزشک ایشان گفته که باید لپاتینیب مصرف کند میشه لطف کنید اصل مقاله رو بفرستید یا راهنمایی کنید

اشتراک گذاری مطالب