برای نخستین بار در جهان

ساخت دستگاه ردیاب هر نوع ماده جامد یا مایع در ارومیه

برای نخستین بار در جهان دستگاه ردیاب هر نوع ماده جامد یا مایع در ارومیه ساخته شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی ؛متخصصین شرکت پویان کاوش ،پس از 8 سال تحقیق برای اولین بار در جهان به تکنولوژی ساخت انواع دستگا های ردیاب مواد جامد و مایع دست یافتند این تکنولوژی منحصر به فرد و دارای گواهینامه ثبت اختراع بین المللی است.

مهندس کامبیز گلشنی مدیر عامل شرکت پوبان کاوش اظهاز داشت با این دستاورد ،شناسایی هر گونه ذخایر طبیعی و غیر طبیعی همچون معادن فلزی و غیر فلزی ،منابع نفتی و آبی را تا فاصله 42 کیلومتری سطح زمین و عمیق ترین نقطه آب و خاک ،امکان پذیر می باشد.

وی ادامه داد:در این سیستم به جهت بهره گیری از اثرات الکترواستاتیک و میدان های دو قطبی الکتریکی ،جهت یابی از پشت هر مانع طبیعی و غیر طبیعی امکان پذیر بوده و تحت تاثیر هیچ یک از نویزهای حاصل از دکل های فشار قوی – ایستگاههای مخابراتی و انواع مسدود کننده ها قرار نمیگیرد.

گلشنی مخترع این دستگاه افزود:علاوه بر شناسایی بالقوه و منابع حیاتی در مناطق مد نظر کاربر ،این دستگاه می تواند بعداز حوادث ناگواری چون زلزله ،سیل ،ریزش بهمن ،سقوط هواپیما .و...در شناسایی هر نوع هدف گمشده ای مثل لاشه و جعبه سیاه هواپیما ،جسد انسان و .... کمک شایان و موثری داشته باشد.

وی افزود:یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه ،ممانعت از ورود و خروج مواد مورد نظر به صورت غیر مجاز ،به داخل یا بیرون مجموعه هاست.

با توجه به نیاز مجموعه های متقاضی ،این سیستم ،کاربرد وسیعی در صنایع معدنی ،نفتی،شیمیایی ،دفاعی و کنترلی دارد.

گلشنی تصریح کرد:چنانچه تشکل های همچون خانه صنعت و معدن و اتاق بازرگانی صنایع و معادن و ... با این شرکت همکاری نمایند برای بخش قابل توجهی از جوانان کشور در حوزه کاربردی این سیستم ها اشتغال زایی ایجاد شده و در حوزه برون مرزی با عقد قرارداد های شناسایی انواع میادین نفتی ،آبی،معدنی می توان سود سرشاری را عاید کشور نمود.

وی از گروه تحقیقاتی این سیستم به خصوص مهندس علی همتی سپاسگزاری کرد.

 

انتهای پیام

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 63504

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب